Jak co roku Noc Muzeów, zgodnie z ideą tego wydarzenia, była w Dulag 121 wyjątkową okazją do poznania przedmiotów i opowieści niedostępnych na co dzień. Poznaliśmy tam wiele niewystawianych na codzień eksponatów i historii z nimi związanych. Tej nocy Muzeum odwiedziło ok. 700 osób.
Muzeum czynne było od 16:00 do 1:00 w nocy. Przez cały czas zwiedzający zobaczyć mogli ekspozycję stałą, oraz po raz pierwszy, wystawę czasową przygotowaną przez Muzeum Historii Polski „W 526 dni dookoła Polski. Jak Kazimierz Paluch przemierzył kraj w X rocznicę odzyskania niepodległości”
Przez cały wieczór, co około pół godziny, zwiedzający Muzeum mogli poznać „Historie Jednego Obiektu”. Były to opowieści o z pozoru prostych obiektach, które dla byłych więźniów stały się symbolem tego miejsca lub niejednokrotnie pomagały im przetrwać w obozie. Z opowieści dowiedzieliśmy się między innymi o sukience pani Teresy, która odnalazła na ekspozycji swoje zdjęcie, o karteczce napisanej w obozie przez pana Szczepanowskiego, zawierającej jego ostatnie słowa skierowane do żony, o obrusie państwa Spiraszewskich, w który został zawinięty cały dobytek rodziny, czy papierośnicy pana Iwańskiego, będącej ostatnią pamiątką pani Jadwigi po mężu.
O godzinie 20.00 aktor Jerzy Łazewski odczytał fragment „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Ten niezwykle barwny i nasycony emocjami tekst, zawierający przeżycia autora z obozu Dulag 121, słuchany z ust aktora, nabierał jeszcze głębszego brzmienia.
Godzinę później Jerzy Łazewski odczytał „Balladę Pszczelińską”. Mogliśmy poznać historię „Wesołej Pszczółki”, satyrycznego czasopisma wydawanego przez personel szpitala powstańczego w Pszczelinie.
Tej nocy Muzeum przygotowało również atrakcje dla dzieci. Miedzy 16:00 a 19:00 dzieci wraz z animatorkami mogły uczestniczyć w grach i zabawach, zmierzyć się grając w zośkę czy rzucając do celu balonami z wodą. Dodatkowo tworzyły życzenia dla Miasta Pruszków, z okazji stulecia odzyskania niepodległości.
Noc Muzeów kończył tradycyjny już nocny spacer po terenie dawnych Warsztatów Kolejowych.
Noc z Muzeum Ziemi Błońskiej
To może Cię zainteresować: