W tym roku, podczas Nocy Muzeów, odwiedziliśmy otwarte w miniony czwartek Muzeum Ziemi Błońskiej. Muzeum zaskoczyło nas bogactwem eksponatów, oraz poziomem przygotowanej ekspozycji stałej.

O powstaniu muzeum rozmawialiśmy z jego dyrektor i osobą odpowiedzialną za całą koncepcję i scenariusz ekspozycji, panią Wiesławą Wideryńską.

Obiektywna.pl: Skąd pomysł powołania muzeum w Błoniu?

Wiesława Wideryńska: Pomysł wyszedł od władz miasta. Dojrzewał od bardzo dawna. W Błoniu od ponad 45 lat działa Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Błońskiej, które zbierało pamiątki dotyczące historii miasta. Pomysł powstania Muzeum w Błoniu został skonkretyzowany w 2015 roku. Rada Miasta podjęła Uchwałę o powołaniu  Muzeum Ziemi Błońskiej. Burmistrz Błonia Zenon Reszka zaproponował mi funkcje pełnomocnika ds. organizacji muzeum i od 2015 władze miasta przy mojej pomocy merytorycznej, cały czas dążyły do powstania Muzeum.

Dla placówki został przeznaczony budynek dworku, tak zwanej „Poniatówki” przy al. Norwida 1 w Błoniu. Przeprowadzony został remont pod potrzeby muzeum i w maju 2016 roku wprowadziliśmy się do pustych ścian. Teraz wszyscy mogą podziwiać efekty naszej pracy.

O: Ekspozycja stała związana będzie z ziemią dawnego powiatu błońskiego?

WW: Tak. Mamy mapy pokazujące jak powiat błoński kształtował się terytorialnie na przestrzeni lat. Przedstawiamy historię miasta i okolic od 4 w. p.n.e, do współczesności. Formą ekspozycji jest narracja  zrealizowana w oparciu o eksponaty  wspomagana przez multimedia. Zaczynamy od XX w. i przesuwamy się w głąb dziejów.

O: Z tego co widzę ekspozycja jest również multimedialna

WW:  Koncepcja ekspozycji wynika również  z możliwości powierzchni wystawienniczej. Jak Pan widzi powierzchnia jest mała, a historia Błonia długa i  nasycona  barwnymi wydarzeniami. Musieliśmy jakoś rozwiązać sprawę informacji i zamontowaliśmy na ekspozycji 10 multimedialnych przeglądarek.

O: Jakie mają Państwo plany na najbliższą przyszłość?

WW.: W najbliższym czasie mamy w planie zorganizować  archiwum mówione, w oparciu o relacje mieszkańców żyjących, ale też w oparciu o dokumenty, czy biografie wcześniejsze.

O: Dziękuję za rozmowę.

WW: Dziękuję. Zachęcam do odwiedzania nas i apeluję o zbiórkę pamiątek.

Ziemie powiatu błońskiego, jeszcze w niedalekiej przeszłości, obejmowały znaczną część obecnego powiatu grodziskiego, na terenie którego działa nasza gazeta. Zachęcamy wszystkich Czytelników do odwiedzenia muzeum.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Noc z Muzeum Ziemi Błońskiej


To może Cię zainteresować: