Trudno uwierzyć, ale to już 13. raz mieszkańcy Milanówka zapraszają nas do swoich „ogrodów”. Słowo ogród należy traktować dość umownie, bo nie zawsze były to ogrody, ale za to w sumie były 33 zaproszenia. Pogoda dopisała i trzynastka okazała się szczęśliwa.
W tym roku trójka działających społecznie współpracowników redakcji odwiedziła aż 25 ogrodów. Niestety, nie udało się skorzystać z wszystkich zaproszeń, nie udało się również być tak długo, jakby się chciało. Chcieliśmy pokazać jak najwięcej. Zapraszamy na naszą relację. Krótkie opisy ogrodów i zdjęcia pod nimi, zamieszczamy w kolejności numerów ogrodów, przypisanych poszczególnym ogrodom w programie FOO.
1. Uroczyste Otwarcie XIII Festiwalu Otwarte Ogrody.
Wielki koncert muzyki filmowej w wykonaniu Milanowskiej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego pod batutą Tomasza Delimata i gości, był rzeczywiście „wielki” zarówno pod względem liczności członków orkiestry jak i ambitnego repertuaru. Bardzo młoda, bo od dwóch lat działająca przy Milanowskim Centrum Kultury, wsparta siłami solistów-gości (Tomasza Nowakowskiego – trąbka i Pawła Wachowskiego – puzon oraz muzyków z Orkiestry Chotomowskiej) przypomniała słuchaczom szereg pięknych melodii z filmów, które chyba wszyscy znają. Koncert rozpoczęła ceremonia otwarcia FOO, kwiaty dla dyrygenta prowadzącego Orkiestrę, a zakończyły wspólne zdjęcia zespołu muzyków z publicznością, w tym także gośćmi (wraz z Burmistrzem) z miasta partnerskiego Weltzheim, którego orkiestra, jak powiedziała pani Burmistrz, stała się bodźcem do utworzenia podobnej w Milanówku. Koncert odbył się na terenie Willi Borówka.
3.Zielony Zakątek Willi Wandzin.
Tu trafiliśmy na pokonkursową dyskusję dotyczącą zagospodarowania wybranych terenów zieleni w przestrzeni publicznej Milanówka i wykład „Sędziwe drzewa”. Pytań do przedstawicielek firmy, która wygrała konkurs było sporo. Nie wszystkie odpowiedzi zadawalały pytających, ale należy pamiętać, że jest to dopiero koncepcja. Z wykładu dr inż. Marzeny Suchockiej pt. „Sędziwe drzewa” dowiedzieliśmy się jak diagnozuje się stan starych drzew, leczy je, odmładza, jak je chronić na terenach zabudowanych i jak wykorzystać w krajobrazie drzewa martwe. Dzieci, które odwiedziły ogród były zainteresowane budową „hoteli” dla owadów zapylających, ale również wspinaczką na linach, z których często korzystają ci, którzy zajmują się pielęgnacją drzew. Tę ostatnia atrakcję zapewnili panowie z Federacji Arborystów Polskich, na których stoisku można było znaleźć wiele materiałów na temat pielęgnacji drzew. Można było również zakupić miododajne rośliny. Ogród zorganizował Referat Ochrony Środowiska i Gospodarki Zielenią.
4.Mini Kiermasz Rękodzieła
Kiermasz rzeczywiście był mini i usytuowany na stoliczkach przed Cukiernią Grudex przy ul. Przeskok. Swoje rękodzieło prezentowały: Alina Zdankiewicz i Maria Tyszka.
6. Zdrowie to największy dar, jakim możesz obdarować samego siebie
Program ogrodu był bardzo bogaty: joga, możliwość sprawdzenia składu ciała i stanu kręgosłupa, spotkanie z dietetykiem oraz konsultacje z fizjoterapeutami. My trafiliśmy na trening piłkarski dla dzieci. Korzystając z uprzejmości jednego z fizjoterapeutów, odwiedziliśmy wszystkie sale, otwartego przed miesiącem przy ul. Wspólnej, Centrum Rehabilitacji Sorno w Milanówku. Pokazano nam najnowocześniejszy sprzęt stosowany przy zwalczaniu skutków różnego rodzaju urazów i zmian zwyrodnieniowych.
7.Sport w Ogrodzie BASE
Tu szczęście nam nie dopisało. Trafiliśmy w momencie, gdy we wszystkich salach odbywały się zajęcia. Nie chcąc nikomu przeszkadzać, zrobiliśmy jedynie zdjęcia. Do „Base Training Center” przy ul. Konopnickiej zapraszali: Monika Jurgo i Dariusz Podskoczy
8. Kreatywne warsztaty tworzenia-malowanie toreb płóciennych
Do tego wyjątkowego ogrodu przy ul. Spacerowej zaprosiły Warsztaty Terapii Zajęciowej KSN AW w Milanówku. Można tu było nie tylko uczyć się malowania toreb, ale także zobaczyć prace wykonywane przez uczestników Warsztatów, a także przebrać się za kosmonautę lub zrobić ciekawe zdjęcie.
9. Ptaki, ptaszki i ptaszęta w Luzakówce przy ul. Głowackiego.
Wystawa ceramiki autorstwa państwa Kapuścińskich wraz z warsztatami ceramicznymi połączona z wystawą rękodzieła z włóczki budziła zainteresowanie chętnych do kupienia jakiegoś drobiazgu, a także ciekawych techniki rękodzieła i uczestniczących w mini warsztatach.
11. Nasz ogród jedwabiem malowany
Świetnie zaaranżowane miejsce do wystawienia prac malarek malujących na jedwabiu oraz biżuterii. Wystawione prace można było również kupić. Wprawdzie nie zdążyliśmy na początek spotkania z panią Joanną Prosińską-Giersz, autorką niestety jeszcze nie wydanej książki „Na rodzinnym jedwabnym szlaku – historia Henryka i Stanisławy Witaczków”, ale wraz z dyrektor Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku - panią Jolantą Louchin udało nam się porozmawiać z autorką o problemach, jakie ma z wydaniem tej książki. A może by tak dwie gminy: Brwinów i Milanówek, na terenie których działali państwo Witaczkowie (Żółwin i Milanówek) zasponsorowały wydanie książki? Organizatorzy ogrodu: Stowarzyszenie Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego oraz Edyta i Andrzej Stępnikowie.
12. Warsztaty ceramiczne pt.: „Ogrodowe dzwonki wietrzne”, kiermasz ceramiki i otwarta pracownia ceramiczna
Tutaj zwiedzający mieli okazję poznać pracownię ceramiczną „od kuchni: narzędzia do formowania i malowania, koło garncarskie, piec do wypalania. Właścicielka ogrodu znajdującego się przy ul. Spółdzielczej, pani Julia Mostowska, która prowadzi warsztaty ceramiczne dla dorosłych, zapraszała do udziału w mini warsztatach pod drzewami ogrodu. Chętnych było wielu, od dzieci do dorosłych w wieku 60+. Wszyscy z zapałem wałkowali masę ceramiczną, a celem było wykonanie ptaka – sójki.
13. Ogród bonsai/sztuka orientalna.
Był to ogród w ogrodzie - kolekcja drzewek bonsai w otoczeniu naturalnych drzew i kwiatów.
Właściciel i twórca kolekcji pan Marek Gajda opowiadał jak powstają bonsai, jaka idea artystyczna przyświeca przy ich tworzeniu, a nawet zademonstrował „dramatyczny moment” cięcia drzewka, decydującego o jego przyszłej formie. Ciekawym momentem było otwarcie wystawy przez Zbigniewa Bujaka, który, jak sam przyznał, zajmuje się także sztuką bonsai. Przyznam, że słońce niezbyt uprzejmie, wręcz niemiłosiernie, prażyło prosto w twarze widzów podczas ceremonii otwarcia wystawy. Organizatorem ogrodu było stowarzyszenie Decydujemy Razem.
14. Ogród na 100-lecie Niepodległości
Tu byliśmy od początku, ale niestety nie do końca. W programie „Ogrody – przyroda, architektura, historia, ludzie = Niepodległa”, były prelekcje 3 pań: Elżbiety Freyberg na temat ogrodów w starożytnym Egipcie i krajach bliskiego wschodu oraz roślinach w nich sadzonych, Anny Kuldanek – o zabytkowych willach Milanówka związanych, poprzez ludzi w nich mieszkających lub okresowo przebywających, z historią Polski i walką o niepodległość i Barbary Kaszyckiej o służbie zdrowia w okresie okupacji. Pomiędzy prelekcjami można było wysłuchać piosenek tematycznie związanych z prelekcjami, jak np. „Pamiętajcie o ogrodach” w wykonaniu Barbary Wałaszek, Capelli Milanoviensis i Dariusza Biernackiego. Na zaproszenie Milanowskiego Towarzystwa Letniczego, do tego klimatycznego ogrodu przyszło wiele osób. Mimo upału (spotkanie rozpoczęło się w samo południe), z żalem opuszczaliśmy ogród.
15. Milanówek w fotoplastykonie (wystawa czynna, 24 godz./dobę)
Unikatowe zdjęcia stereoskopowe autorstwa Rufina Morozowicza – pierwszego mieszkańca Willi „Waleria”, pozwalają zobaczyć Letnisko Milanówek oraz willę za czasów świetności. Na wystawie zaprezentowane są fotografie w kategoriach: 1. Mieszkańcy „Walerii”, 2. Przedwojenna „Waleria”, 3. Wielka wystawa przemysłowo-rolnicza w Milanówku, 4. Przedwojenny Milanówek. Fotografia stereoskopowa to technika polegająca na wykonaniu dwóch zdjęć obiektu z różnych punktów widzenia. Widz obserwuje zdjęcia patrząc prawym okiem na fotografię wykonaną z prawego punktu widzenia i lewym okiem – z przeciwnego punktu. Daje to wrażenie trójwymiarowości przestrzeni, w której znajdują się przedmioty i osoby. Naturalność, właściwość takiej techniki osiąga się przez wyrównanie kątów widzenia i odstępów optycznych. Rufin Morozowicz był pionierem tej techniki w Polsce. Fotoplastykon, jako element FOO jest nietypowy – czynny będzie przez cały miesiąc, aż do 10 lipca. Organizatorzy: Fundacja Koncept Kultura i Zakład Fotograficzny MJA Foto zaprasza na ul. Piłsudskiego 30, przed Zakład.
16. Ogród Sztuki i Myśli
W pięknym, zacisznym ogrodzie, spotykali się interesujący ludzie, Artur Cieślar – pisarz, dziennikarz, malarz i fotografik w jednej osobie z gośćmi: Aleksandrą Popławską – aktorką i reżyserką oraz Piotrem Marcem – mistrzem florystyki. Takie spotkanie nie mogło być banalne i licznie zgromadzeni widzowie mieli wspaniałą ucztę. Pan Cieślar jako gospodarz był perfekcyjny, pani Popławska ciekawie opowiadała o sobie jako aktorce, i nie tylko. Pan Marzec oczarował wszystkich, a panią Popławską w szczególności, tworząc ad-hoc piękne i zaskakujące kompozycje z kwiatów i ofiarowując Jej własnoręcznie wykonany wisiorek, będący kompozycją porcelany i żywych roślin. Przy okazji pan Cieślar zapowiedział swoją nową książkę „Ułuda”. Atmosferę spotkania dopełniała ogromna salatera truskawek. Ten klimatyczny ogród odkryliśmy przy ul. Marszałkowskiej.
17. Piknik literacki z Biblioteką. Gość specjalny Katarzyna Grochola.
Ogród zorganizowano na wjeździe do budynku Urzędu Miasta, od strony wejścia do Biblioteki. Tu, dość licznie przybyłym na spotkanie z Katarzyną Grocholą, wysoka temperatura dawała się szczególnie we znaki, mimo że pracownicy Biblioteki próbowali zapewnić odrobinę cienia zawieszonymi nad głowami żaglami. Zebranych powitała dyrektor Biblioteki Elżbieta Abramczuk-Kalinowska, a wywiad z Katarzyną Grocholą, mieszkanką Milanówka, przeprowadziła Agnieszka Rzewuska. Katarzyna Grochola na pierwsze pytanie – co w Milanówku lubi najbardziej?, odpowiedziała – ludzi i targ. Potem, w sposób bardzo bezpośredni, mówiła o budowie domu, o pracy zawodowej, przyjaźniach, o perypetiach z Bankiem PKO BP, który nie chciał dać jej kredytu i o tym, że zawsze wiedziała, że będzie pisarką. Sympatyczna, ciepła osoba. Biblioteka zadbała o to, by na miejscu można było kupić książki Katarzyny Grocholi i po spotkaniu uzyskać jej wpis. W programie ogrodu była także wystawa „Milanówek w fotografii mieszkańców”, ze zbiorów Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej.
18. Ogród „Środowisk twórczych Willa Waleria”
W tym ogrodzie byliśmy dwukrotnie. Raz ok. 15:00 po to, by jeszcze przy dobrym oświetleniu zobaczyć prezentowane, w większości na murach i schodach niszczejącej w zastraszającym tempie Willi Waleria: obrazy, tkaniny artystyczne: jedwabie i miniatury, ceramikę, rysunki. Smutny i przygnębiający widok i tego wrażenia nie były w stanie zmienić nawet piękne prace artystów. Było spokojnie i był czas na kontemplację. Drugi raz odwiedziliśmy ogród o godz. 20:00 po to, by wysłuchać koncertu dla uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski „Warszawa, Wilno, Lwów – piosenek dawnych czar”, w wykonaniu: Agaty Harz – śpiew (Milanówek), Katarzyny Andrzejewskiej – skrzypce, harmonika słomiana (Milanówek), Katarzyny Szurman – harmonia (Warszawa), Jury Pastuszenko – gitara, buzuki, śpiew (Warszawa, Kijów). Mogliśmy nie tylko słuchać pięknych, często wzruszających melodii jak np. Polesia czar, ale także tańczyć, uczestniczyć w zabawach odbywających się na lwowskich podwórkach. Organizatorem wystawy i tego wyjątkowego koncertu było Stowarzyszenie Razem dla Milanówka i Centrum Środowisk Twórczych Willa Waleria. Zebranych witała Ewa Januszewska – prezes Stowarzyszenia.
19. Balfolk w Milanówku (impreza taneczna poprzedzona warsztatami)
Nadmiar pracy reporterskiej uniemożliwił naszej ekipie uczestnictwo w samy bal, ale już podgląd warsztatów zorganizowanych w Starym Kinie, na których tancerze wykazywali się dużym zaangażowaniem i kunsztem, zapowiadał dobrą zabawę.
20. Dyskretny Urok Czasoprzestrzeni
Pod tym hasłem pani Małgorzata Serwatka przedstawiła swoje prace malarskie, a pan Wojciech Kopacewicz - fotografie. Jako instalację ogrodową przedstawiono przed wejściem plakat-mural o treści filozoficznej. Wystawa, której rozmiar (także gabarytowy) można przyrównać do dużego obiektu muzealnego, przyciągała wzrok różnorodnością tematów, form i kolorów. Szkoda, że nie w atmosferze ogrodowego pleneru.
21. Tajemniczy Ogród Przemiany
Bardzo sympatyczna inscenizacja żywego teatru na podstawie opowieści „Tajemniczy Ogród” z udziałem dzieci (i oczywiście również ich rodziców na widowni). Dzięki inicjatywie organizacji Musszelka udało się choć na chwilę ożywić atmosferę milanowskiego „Zielonego Dołka”. Brawo organizatorzy i brawo dzieci ze SP nr 1 im. Ks. Piotra Skargi w Milanówku.
25. Ogród strzelecki Liceum Ogólnokształcącego z okazji roku Święta Niepodległości
W ramach otwartych ogrodów na strzelnicy zorganizowano zawody strzeleckie z broni pneumatycznej. Każdy ze zwiedzających mógł sprawdzić swoje oko, a dzięki radom i pomocy organizatorów, nawet początkujący mogli sprawdzić swoją celność. Zawody rozgrywały się w następujących kategoriach
- karabinek KPN 10
- grupa wiekowa 7 – 14 lat
- grupa wiekowa powyżej 14 lat
- pistolet
26. Longboardowy Milanówek
Ten „ogród” jego organizatorzy – Stowarzyszenie Przedsiębiorców Lokalnych, zaplanowali na ul. Krasińskiego przy skrzyżowaniu z ul. Kościuszki. Nowa asfaltowa nawierzchnia pozwalała w miarę bezpiecznie próbować swoich umiejętności na longboardzie, który od zwykłej deskorolki różni się długością i przeznaczeniem. Organizatorzy zapewnili sprzęt, ochraniacze i instruktorów. My trafiliśmy na warsztaty longboard’owe dla początkujących, ale byli również chętni do jazdy.
27. Creogródek – Ogród szkoły rysunku i Malarsta CREOSFERA
W Creaogródku mieliśmy okazję zobaczyć wystawę prac rysunkowych i malarskich zarówno prowadzących, jak i uczestników kursów przygotowującego na ASP, przygotowującego na Wydział
Architektury, hobbystycznego i dziecięcego. W ramach CREOSFERY zajęcia prowadzą Anna i Michał Orłowscy, Kamila Ickiewicz, Paloma Kłosińska, Adrianna Sęk. Artyści łączą różne zainteresowania, od malarstwa portretowego, po rysunek architektoniczny. Prowadzą też kanał na youtube, dzięki któremu każdy może w swoim domu spróbować sił z malarstwem. Zapraszamy do objerzenia: https://www.youtube.com/user/creosfera
W ramach otwartych ogrodów prowadzone były warsztaty rysunkowe, malowanie portretów, czy pokaz rysunku architektonicznego na żywo z możliwością ingerencji widzów
28. Kreatywny Ogród Eko Designu czyli Drugie Życie Rzeczy
Tego dnia uczestniczyliśmy również w warsztatach rękodzieła recyklingowego na ul. Topolowej u Państwa Dziemskich.
Myślą przewodnią jest vintage i recycling – mówiła Justyna Dziemska – Zajmujemy się rękodziełem recyklingowym. Przerabiamy odpady z milanowskich fabryk rajstop na różne dziwne rzeczy.
O godz. 16 rozpoczął się wykład poprowadzony przez Krystynę Łuczak-Surówka, mieszkankę Milanówka, krytyk designu i wykładowca na warszawskiej ASP - Tematem wiodącym jest eco. Wykład dotyczy ekologii, ale i vintage. Ekologia i jej świadomość, jest bardzo ważna w projektowaniu. Ta świadomość dotyczy zarówno projektantów, jak i nas, którzy te przedmioty wybieramy. Na koniec rozmawialiśmy o przedmiotach, które otrzymują drugie życie. Najczęściej są to przedmioty sprzed dwóch generacji. Nazywam to boomerangiem rzuconym przez babcię.
Na miejscu mogliśmy kupić wiele ciekawych przedmiotów podczas kiermaszu, jak i spróbować przepysznych ciast, truskawek w czekoladzie, jak i zdrowych napojów.
29. Ogród Biegowy STO-nogi Milanówek
Bieg STO-nogi na 10 km to już impreza międzynarodowa, a nawet w biegu dla najmłodszych dzieci w tym roku uczestniczyły dwie Amerykanki. 370 biegaczy w głównym biegu, to liczba, która wymaga wiele pracy organizacyjnej, udziału sponsorów, a także udziału służb miejskich. W połączeniu z biegiem na Milanowską Milę i biegiem na ¼ Milanowskiej Mili, stanowi to przedsięwzięcie samo w sobie imponujące rozmiarem i można by zastanawiać się czy wpisanie go do Festiwalu Otwartych Ogrodów jest dobrym pomysłem. Niezależnie od tej uwagi, zarówno organizatorzy jak uczestnicy, wolontariusze (bardzo liczni) i widzowie dopisali, a wyniki sportowe mimo upału były doskonałe. Najlepszy czas na 10 km Pavla Weretskyi’ego z Doniecka – 31’40” mówi sam za siebie.
32.”Być kobietą” – ogród muzyczny i malarski
Na szczęście dobra pogoda pozwoliła na zlokalizowanie ogrodu, a właściwie jednej jego części, na skwerze przed Willą Matulka. Wśród starych dębów dobrze brzmiały piosenki wykonywane przez liczne grono adeptek i jednego adepta sztuki wokalnej, ćwiczących „pod okiem, a przede wszystkim uchem” pana Darka Biernackiego. Można było podziwiać, jak te kilkuletnie dziewczynki bez tremy, stają przed liczną publicznością i dobrze śpiewają, czasem trudne utwory. Jedna z nich uczestniczy w warsztatach wokalnych prowadzonych przez pana Darka dopiero 2 miesiące. Gratulacje panie Darku. W drugiej części „ogrodu”, zlokalizowanej w Galerii „Matulka”, mogliśmy zobaczyć ciekawe obrazy autorstwa mieszkanki Brwinowa - Agnieszki Kremki, poświęcone kobiecie i macierzyństwu.
33. Roztańczony ogród. Tańce etniczne w kręgu.
Bardzo malowniczy obrazek tańców w kręgu z udziałem kilkunastu osób w różnym wieku, tańczących na trawie w scenerii pięknego ogrodu przy ul. Literackiej. Z żalem nie włączyliśmy do kręgu z powodu licznych obowiązków dziennikarskich. Podziwialiśmy za to zapał tańczących, których nie powstrzymywał żar lejący się z nieba. Do ogrodu przy ul. Literackiej zaprosiła pani Barbara Pusz.
Uroczyste zamkniecie XIII Festiwalu Otwarte Ogrody. Koncert operowy „W krainie operetki i musicalu”
Bardzo sympatyczne było rozpoczęcie koncertu przez Panie Burmistrz Milanówka i Dyrektor MCK, które podsumowały przebieg FOO w Milanówku, podziękowały gospodarzom ogrodów, organizatorom, mediom, a zwłaszcza ekipie MCK (wywołanej przed scenę) i wszystkim uczestnikom. Na koncert w wykonaniu Aleksandry Novina-Chacińskiej i Remigiusza Łukomskiego przy akompaniamencie Ewy Szpakowskiej składały się liczne partie popisowe najpopularniejszych operetek. Do tego duetu dołączyła w pewnym momencie córeczka Natalka. Pięknym głosem i równie piękną sylwetką wzbogaciła koncert Katarzyna Gromadzka – sopran. Koncert odbył się na tyłach Pomnika Bohaterów.
To może Cię zainteresować:
Fenomen Otwartych Ogrodów trwa nieprzerwanie od prawie dwudziestu lat. Kiedy we wrześniu 2005 roku otworzyły się pierwsze ogrody w Podkowie Leśnej, nikt nie przypuszczał, że Festiwal Otwartych Ogrodów stanie się symbolem, wręcz marką miast-ogrodów. Wraz z rozwojem pomysłu Magdaleny Prosińskiej i Łukasza Willmanna, który początkowo miał promować podkowiańskie dziedzictwo kulturowe, szczególnie architektoniczne i przyrodnicze, festiwal ewaluował w kierunku wydarzeń artystycznych kulturalnych, przyrodniczych i prozdrowotnych. Lokalna inicjatywa zdobyła naśladowców w okolicznych miejscowościach m. in. w Milanówku i Brwinowie, ale też w Konstancinie-Jeziornej, Zalesiu Dolnym, a także w dzielnicach Warszawy: na Sadybie i Włochach i jeszcze w wielu innych miejscach.
Dwie dekady Otwartych Ogrodów