Tej nocy w mrocznych murach Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego, mieliśmy styczność z kryminalnymi historiami, zbrodniami z namiętności oraz miejskimi gangami okresu międzywojennego. Prowadziliśmy tajne śledztwo i szczegółowo analizowaliśmy zdjęcia Mariana Fuksa – pierwszego fotoreportera II Rzeczpospolitej.

W tym roku zespół MSHM czerpał swą inspirację przede wszystkim z przedwojennego Ilustrowanego Tygodnika Kryminalno Sądowego TAJNY DETEKTYW, który ukazywał się przez 4 lata: od 1931 do 1935 roku. W każdym numerze publikowano reportaże dotyczące spraw kryminalnych prowadzonych przez polski wymiar sprawiedliwości. Relacje dotyczyły zarówno świata przestępczego, jak i historii z życia wyższych sfer.

Dodatkowym impulsem do podjęcia tematu kryminalnych historii okresu międzywojennego stała się wystawa czasowa "Marian Fuks – pierwszy fotoreporter II Rzeczpospolitej". Noc Muzeów była też okazją do spotkania z pomysłodawcą i kuratorem wystawy, fotografem i współtwórca Polskiej Agencji Fotografów FORUM, Krzysztofem Wójcikiem. Jak wspominał, swoją przygodę z Marianem Fuksem rozpoczął od zdjęcia przedstawiającego mężczyznę stojącego na stopniu dorożki, na które natrafił na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jedną ręką podtrzymywał ogromną drabinę, w drugiej miał tabliczkę z napisem: „Fotografuje Marian Fuks”.

Opowiedział nam o fascynującej postaci Mariana Fuksa i o świecie fotografii i XX lecia międzywojennego, udokumentowanym jego fotografiami. Na wystawie znaleźć można było wiele zdjęć dokumentujących najważniejsze wydarzenia odradzającej się Polski, ale też życie codzienne, w tym zagadki kryminalne i afery, które wstrząsnęły tamtym okresem.

Po obejrzeniu wystawy, wcieliliśmy się w rolę prawdziwych detektywów i rozwiązaliśmy w specjalnie przygotowanym na tę okazję Escape Room-ie zagadkę zaginięcia rodowych klejnotów hrabiny Potulickiej.

Po godzinie 20. rozpoczęło się spotkanie  z Moniką Piątkowską oraz Mateuszem Rodakiem „Tajny Detektyw – Międzywojenne Afery Kryminalne”

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Afery kryminalne XX-lecia międzywojennego w MSHM


To może Cię zainteresować: