W miniony weekend, odwiedziliśmy Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie, by podziwiać wyjątkową kolejową makietę modułową stworzoną przez Niezależny Kolejowy Projekt Modelarski. Była to też okazja by zobaczyć nowopowstałą Industrialną Zagrodę.
W halach pofabrycznego Bielnika odbyło się w ten weekend I Żyrardowskie Spotkanie Modelarzy Kolejowych. Na powierzchni ponad 150m2 pofabrycznych hal Muzeum, modelarze zaprezentowali dwie makiety modułowe: w skali H0 i wąskotorową w skali H0e.
Oprócz prezentacji makiet, na dzieci licznie przybyłe do muzealnych hal, czekała możliwość darmowej przejażdżki Koleją Parkową „Pecna”, a także szansa postawienia pierwszych kroków w świecie modelarstwa kolejowego oraz nauka zdalnego sterowania pociągami.
Na miejscu można było nabyć modele pociągów jak i wszelkie akcesoria związane z modelarstwem. Młodym adeptom modelarstwa, cennych porad udzielali bardziej doświadczeni modelarze.
Organizatorem wydarzenia był Niezależny Kolejowy Projekt Modelarski. Jej członkowie już od kilkunastu lat są aktywni w świecie modelarstwa kolejowego i biorą czynny udział w wystawach modelarskich w całej Polsce. Jednym z najważniejszych celów grupy jest wspólna prezentacja makiet kolejowych na wystawach modelarskich oraz wymiana nabytych doświadczeń.
Od niedawna na terenie Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie otwarta jest wyjątkowa atrakcja – Industrialna Zagroda. Zagrodę zamieszkują osły, alpaki, renifery, koziołki oraz znany już większości osób w Żyrardowie - wielbłąd Stefan. W sezonie letnim zwierzęta można odwiedzać od wtorku do niedzieli od 10 do 15, czyli w godzinach otwarcia Muzeum Lniarstwa.
Od otwarcia Zagrody podczas weekendu majowego, zwierzęta szybko zyskały ogromną popularność w mieście. Wciąż przybywa chętnych do ich podziwiania. Są też tacy, którzy chcą pomagać w ich opiece. W odpowiedzi na pytania o możliwość wsparcia Industrialnej Zagrody oraz w związku z chęcią zapewnienia zwierzakom jak najlepszych warunków, poszukiwani są wolontariusze chętni do opieki nad zwierzętami, pod czujnym okiem pracownika Zagrody.
Jeśli masz przynajmniej 14 lat i chciałbyś uczyć kóz nowych sztuczek, karmić alpaki, czesać wielbłąda oraz wyprowadzać na spacer osiołka - to Zagroda szuka właśnie Ciebie. Przyjdź w środę, 23 maja o godz. 18:00, na spotkanie organizacyjne do Muzeum Lniarstwa przy ul. Dittricha 18 (Bielnik) i zostań opiekunem jednego z mieszkańców Industrialnej Zagrody.
Szczegółowe informacje na temat spotkania pod numerem telefonu - 793 134 703, bądź pod adresem mailowym k.piwowska@muzeumlniarstwa.pl.