W sezonie wakacyjnym w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie prowadzone były warsztaty z cyklu „Industrialna Fabryka Talentów”. To już szósta edycja tego projektu, który śladem ubiegłych lat zainteresował dziesiątki mieszkańców do kreatywnego tworzenia i poznawania lokalnego dziedzictwa poprzemysłowego. Tym samym w muzealnej pracowni powstała mała manufaktura wyrobów lnianych prowadzona przez kursantów uczestniczących w zajęciach. Spod ich ręki wyszły m.in. plecaki, torby, industrialne obrazy, lalki i inne przepiękne dzieła.
W ofercie letnich zajęć organizowanych w ramach „Industrialnej Fabryki Talentów” znalazły się m.in. warsztaty „Wzornictwo sitodrukowe”, podczas których uczestnicy poznali tajniki tworzenia szablonów drukarskich i wykonali nadruk wg własnoręcznie zaprojektowanego wzoru! Podczas zajęć „Projektowanie oraz szycie lnianych dodatków” mieli możliwość uszycia torby lnianej, poszewki na poduszkę, bieżnika czy worko-plecaka.
Natomiast majsterkowicze sprawdzili swoje umiejętności podczas warsztatów „Industrialny design”, gdzie stworzyli prześliczne obrazy ze sznurka czy wieszaki na klucze. W tegorocznej edycji przywrócono cykl zajęć „Młodzi rękodzielnicy”, które zostały skierowane do dzieci. Podczas spotkań najmłodsi mogli poznać sztukę ręcznego rzemiosła, pracując z tkaninami lnianymi przy tworzeniu lnianej mozaiki, zawieszki, bransoletki czy lalki motanki.
Mimo, że cykl zajęć kreatywnych już się zakończył, w ramach „Industrialnej Fabryki Talentów” prowadzone są jeszcze do końca września pokazy tkania na krośnie żakardowym. Jest to wyjątkowa okazja, żeby stać się świadkiem produkcji tkaniny żakardowej, zapoznać się z mechanizmami krosna, jego obsługą i przede wszystkim aby usłyszeć dźwięk jaki wydaje maszyna. Pokazy prowadzone są przez tkaczy, byłych pracowników Zakładów Lniarskich w Żyrardowie, którzy z chęcią dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem. „Często turyści odwiedzający naszą placówkę, którzy do tej pory wzięli udział w pokazach tkania, byli zaskoczeni tak dużym hałasem jaki wydaje krosno. Po chwili, gdy uzmysławiali sobie, że w żyrardowskiej fabryce jednocześnie pracowało na hali kilkadziesiąt takich maszyn, byli pod ogromnym wrażeniem potęgi zakładów, a jednocześnie byli pełni podziwu dla tkaczy, którzy zajmowali się ich obsługą.” – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. Pokazy prowadzone są w weekendy, a udział w nich jest bezpłatny i nie wymaga zapisów.
Zadanie pn. „Industrialna Fabryka Talentów – podtrzymanie tradycji i dziedzictwa poprzemysłowego żyrardowskich Zakładów Lniarskich wraz z organizacją warsztatów kreatywnych z historią w tle”, realizowane przez Fundację Fabryka Feniksa, zostało dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
To może Cię zainteresować: