9 listopada br. hale Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie przekształciły się w XIX wieczną osadę fabryczną, na ternie której w 1883 wybuchł pierwszy masowy strajk w historii Polski. Dzięki pieczołowicie odtworzonej uliczce targowej mieliśmy możliwość poczuć klimat tamtych lat i poznać historię tamtych wydarzeń.
Strajk Szpularek do którego doszło w dniach 23-28 kwietnia 1883, uznawany jest za pierwszy masowy strajk w historii Królestwa Polskiego i jedno z najważniejszych wydarzeń z dziejów Żyrardowa.
W tych dniach szpularki, czyli kobiety pracujące na jednym z oddziałów żyrardowskiej fabryki lnu, jako pierwsze na świecie zaprotestowały przeciw ciężkim warunkom pracy. Postulowały m.in. o skrócenie dnia roboczego, nie zatrudnianie dzieci poniżej 15 roku życia oraz przywrócenie dawnej płacy. Odejście szpularek od maszyn spowodowało opóźnienia w produkcji również na innych oddziałach. W kolejnych dniach do strajku dołączyły również inne działy fabryki i pomimo krwawych prób stłumienia protestu przez żołnierzy carskich, protest zakończył się zwycięstwem robotników.
Historię tamtych dni możemy zobaczyć dzięki filmowi przygotowanemu przez Stowarzyszenie Fabryka Feniksa w celu uczczenia 130 rocznicy tamtych wydarzeń.
W tym roku dzięki staraniom Stowarzyszenia mieliśmy okazję poczuć atmosferę tamtych lat. Ciemne zadymione ulice, patrolowane przez carskie wojsko wprowadzały atmosferę niepokoju i niepewności. Dzięki odtworzonej izbie robotniczej mogliśmy poznać ówczesne warunki życia i zajęcia, a karczma z muzyką na żywo pozwalała wyobrazić sobie robotnicze rozrywki. Obok domostw znalazła się zagrody z dzikimi zwierzętami, które były niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych.
Kulminacyjnym elementem wydarzenia była inscenizacja upamiętniająca Strajk Szpularek z 1883r. Inscenizacja prowadzona w formie gawędy opowiadanej dzieciom, uzmysłowiła wszystkim przebieg i wagę tamtych wydarzeń, krwawo tłumionych przez carskie wojska.
Pisząc artykuł ciężko jest oddać atmosferę, która towarzyszyła wydarzeniu. Za każdym razem gdy gościmy na ternie Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie, jest to dla nas ciekawe i niecodzienne przeżycie. Zapraszamy do przejrzenia zdjęć w galerii i śledzenia przyszłych wydarzeń organizowanych przez Muzeum i Stowarzyszenie Fabryka Feniksa.
To może Cię zainteresować: