Rok 2014 został ogłoszony (uchwałą Rady Powiatu Grodziskiego) rokiem Józefa Chełmońskiego w związku z przypadającą 6 kwietnia setną rocznicą śmierci Wielkiego Malarza.
Nasza gmina – Żabia Wola – w celu uczczenia pamięci o naszym Artyście już na początku roku ogłosiła (trwający do maja bieżącego roku) konkurs o wiele mówiącej nazwie „Opisz obraz Chełmońskiego”. Prawdziwe nagromadzenie wydarzeń nastąpiło jednak w minionym tygodniu.
Żabia Wola inaugurowała powiatowe obchody setnej rocznicy śmierci Chełmońskiego wystawieniem w Domu Kultury utworu scenicznego „Malarski żywot Józefa Chełmońskiego”. Spektaklowi towarzyszyła wystawa prac plastycznych dzieci, młodzieży i osób dorosłych, szlifujących swój talent na zajęciach w żabiowolskim dworku.
Uroczystość w żabiowolskim Domu Kultury, inaugurująca obchody na Mazowszu, udała się ze wszech miar: artystycznie, społecznie i oficjalnie. Gościliśmy na niej prawnuka wielkiego malarza, pana Stanisława Austa, który do zaprezentowanego na scenie „Żywota” dodał nieznany dotychczas fakt z ostatnich dni życia Chełmońskiego. Otóż do śmierci gospodarza Kuklówki mógł przyczynić się fakt, że w tamtych dniach skromna posiadłość miała być zlicytowana! Pan Stanisław opowiedział też o innych ciekawych faktach z życia Pradziada – Józefa.
Publiczność dopisała. Nasza imprezę zaszczycił swą obecnością między inymi Przewodniczący Rady Powiatu Grodziskiego, p. Wojciech Hardt.
Napisany i wyreżyserowany przez Walentynę Julię Jendrych obraz sceniczny o Józefie Chełmońskim podobał się, a wykonanie ról przez Ryszarda Pracza (J. Chełmoński), Elżbietę Burakowską (Pia Górska), Zbigniewa Sękulskiego (aranżacja muzyczna i jej wykonanie) oraz uroczo śpiewającą Aleksandrę Pelc było częstokroć nagradzane oklaskami. O wzbogacenie przedstawienia prezentacją multimedialną (obrazy Józefa Chełmońskiego) oraz odpowiednie oświetlenie zadbał Janusz Wojtan.
Koktajl na zakończenie spektaklu dał okazję do żywej wymiany poglądów i chyba spełnił swoją rolę integracyjną. Wszak właśnie na integracji gminy wszyscy mogą czuć się wygrani, a społeczny wkład w obchody stulecia śmierci wielkiego malarza jest nieoceniony i godny naśladowania.
Bardzo udany był (i ciągle jest do obejrzenia) wernisaż prac przyszłych żabiowolskich artystów o tematyce związanej z obrazami Chełmońskiego.
W niedzielę, w kościele p.w. Zmartwychwstania NMP w Ojrzanowie, odbyła się (poświęcona pamięci o Chełmońskim) msza święta, zaś po jej zakończeniu - uroczystości na parafialnym cmentarzu, przy odnowionym grobie malarza.
W poniedziałek, 7 kwietnia, młodzież z Gimnazjum im. J. Chełmońskiego w Józefinie uczciła setną rocznicę śmierci swego patrona podniosłą szkolną uroczystością, w której uczestniczyły delegacje z sześciu innych szkół, także noszących imię wielkiego malarza. Szkolna uroczystość w Józefinie pokazała, że mamy talenty artystyczne wśród młodzieży Gimnazjum im. J. Chełmońskiego w Józefinie, a także organizatorskie pośród tzw. ciała pedagogicznego. Niezawodny prawnuk mistrza, p. Stanisław Aust (tym razem z praprawnuczką Chełmońskiego) opowiedział młodzieży o życiu swego pradziadka.
Dużo się dzieje i dziać się jeszcze będzie, tak, by jak najwięcej przypomnieć i jak najgodniej uczcić pamięć malarza. Nas w gminie cieszy, że godnie czcimy pamięć naszego Krajana, który ostatnie 25 lat swego życia spędził w Kuklówce, utrwalając piękno tych właśnie ziem, na których teraz mieszkamy i przenosił na płótno przyrodę i ludzi mazowieckich wsi.
To może Cię zainteresować: