Mieszkańców Gminy Żabia Wola z pewnością ucieszy fakt, że już od stycznia przyszłego roku powstaną filie dwóch placówek kultury. Zarówno Dom Kultury, jak i Gminna Biblioteka Publiczna rozszerzają swoją działalność poprzez wykorzystanie dodatkowych pomieszczeń przy ulicy Chełmońskiego 21 w Żelechowie.
O potrzebie utworzenia filii obu placówek w Żelechowie w kuluarach mówiło się już od jakiegoś czasu. Wpłynęło na to kilka czynników. Poza potrzebami lokalowymi, najważniejszym czynnikiem wydają się rosnące potrzeby samych mieszkańców, których z każdym rokiem przybywa. Te potrzeby odnoszą się nie tylko to poprawy warunków mieszkaniowych, remontu dróg czy dostępu do edukacji, ale również do dostępu do szeroko pojętej kultury. Aby wyjść naprzeciw temu zapotrzebowaniu, żabiowolskie placówki tworzą coraz bogatszą ofertę dla osób w różnym wieku, a to z kolei wymaga nowej, większej przestrzeni. Przypomnijmy, że obecnie obie placówki organizują zajęcia w swojej siedzibie głównej, czyli w zabytkowym dworku w centrum Żabiej Woli.
Nowa przestrzeń daje również nowe możliwości. Podczas ostatniej sesji Rady Gminy, zastępca Wójta Bohdan Nowosielski oraz Sekretarz Gminy Dariusz Dąbrowski przybliżyli radnym i mieszkańcom, jakich nowości mogą spodziewać się w filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Żelechowie. Przede wszystkim, w planach jest utworzenie kącika dla malucha z prawdziwego zdarzenia, gdzie dzieci nie tylko mogły uczyć się zamiłowania do czytania, ale także nowych technologii przez zabawy na interaktywnych matach. Poprawa dostępu do czytelnictwa to również ważna dla mieszkańców kwestia, zwłaszcza, że w pobliżu znajduje się szkoła, która się rozwija i w przyszłości będzie rozbudowywana. Sama Biblioteka jest już dobrze wyposażona i księgozbiór cały czas się powiększa, ale jedno pomieszczenie staje się zbyt małe na przechowywanie tylu nowości.
Podczas spotkania Radni mieli kilka wątpliwości odnośnie tego tematu. Poruszona została sprawa sytuacji finansowej w kraju, gdzie w wielu samorządach stawia się raczej na oszczędności niż na wielkie inwestycje, a tu wydatkiem może być wyposażenie czy zatrudnienie nowych pracowników. Włodarze zapewnili, że te koszty będą pokryte z dofinansowania, o które będą się starali. Zresztą co roku jest pozyskiwane dofinansowanie z Biblioteki Narodowej na zakup książek. Pytanie dotyczyło także zorganizowania podobnej placówki dla mieszkańców z południowej części gminy. I na to także są plany, bo podczas rozbudowy szkoły w Skułach powstaje już biblioteka, która w przyszłości udostępniona będzie nie tylko szkolnej społeczności.
To może Cię zainteresować: