W kwietniu tego roku przypadła 212 rocznica Bitwy Pod Raszynem. Jak co roku od ponad 10 lat, Stowarzyszenie „Projekt Raszyn” zorganizowało obchody rocznicowe, z tym że z powodu pandemii oraz innych problemów, o których pisaliśmy w naszym wcześniejszym artykule, obchody zostały przesunięte na wrzesień.
W sobotę 18 września odbył się w Pałacu w Falentach „Piknik z żywą historią pod Raszynem”, przywołujący pamięć bitwy stoczonej przez wojska polskie i saskie pod dowództwem księcia Józefa Poniatowskiego z wojskami austriackimi.
Goście Pikniku, a w tym roku było ich dużo, mogli obejrzeć apel wojsk Księstwa Warszawskiego, przejść się po wojskowym obozowisku i podziwiać manewry wojskowe. Miał miejsce również koncert zespołu muzyki dawnej „Trombastic”.
Było również wiele innych atrakcji przyciągających gości w okolice Pałacu – warsztaty rysowania komiksu, modelarskie, wykonywania ruchomych żołnierzyków, archeologiczne, przyrodniczo-ekologiczne, a także pokazy z użyciem psów ratowniczych. Można było przejechać się tramwajem konnym i zwiedzić multimedialną pracownię Bitwy pod Raszynem. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz kaskaderski, którego treścią było porwanie markietanki z obozowiska przez konnych rzezimieszków. Dziewczyna została oczywiście „odbita” przez dzielny oddział wojsk napoleońskich, a jeden z rzezimieszków padł od kuli z broni czarnoprochowej.
Bitwa pod Raszynem to przykład dążeń niepodległościowych Polaków, którzy od upadku państwa polskiego w 1795r. podzielonego między trzy mocarstwa starali się odzyskać suwerenną ojczyznę. Początkiem było wyzwolenie części ziem polskich i utworzenie w 1807 r. Księstwa Warszawskiego przez cesarza Francuzów Napoleona I i cara Rosji Aleksandra. Można powiedzieć, że w kwietniu 212 lat temu na grobli pod Raszynem Polacy ocalili ojczyznę, powiększając dodatkowo jej obszar. Na dodatek grobla - ta sama, gdzie Książę Józef Poniatowski zsiadł z konia i osobiście zagrzewał artylerzystów do walki - nadal istnieje, niemal niezmieniona. Stąd ta historyczna rocznica, stanowiąca dziedzictwo gminy, wymaga szczególnego utrwalania i świętowania.
Stowarzyszenie Projekt Raszyn w ramach innych działań (tym razem dla Gminy Michałowice) przygotowało m.in. edukacyjną grę online www.bohaterowiekonstytucji.pl , a że ROK KONSTYTUCJI nadal trwa, wciąż jeszcze można wziąć w niej udział. Dla uczestników Gmina Michałowice przygotowała pamiątkowe monety. Gra jest pilotażowym pomysłem przygotowania zestawu gier dotyczących najważniejszych wydarzeń z polskiej historii, co wpisuje się w nurt wykorzystania gier komputerowych w edukacji. To próba przełamania dotychczasowych schematów nauczania i stworzenia przyjaznego środowiska nauki dla uczniów, wykorzystującego gry w dydaktyce. Stowarzyszenie ma już wcześniejsze doświadczenia z grami o tematyce historycznej oraz z zakresu edukacji ekologicznej organizowanymi w przestrzeni gminnej w Nadarzynie i Raszynie.
W poprzednim roku Stowarzyszenie przygotowało dla Gminy Michałowice duży projekt międzypokoleniowy online „e-odkrywcyzalewu”. Zabawa miała na celu aktywizację środowiska uczniów, ich rodziców i dziadków wspólnie rozwiązujących różnego typu wyzwania łącząc w ten sposób najbliższych w trudnych dniach pandemii Covid-19 i nierzadko związanych z tym ograniczeń w kontaktach "na żywo".
To może Cię zainteresować: