Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie kontynuuje nowy cykl spotkań skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Są Państwo ciekawi, jak wyglądała droga do odzyskania Niepodległości? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to zapraszamy do wspólnej nauki i zabawy. Organizatorzy przekażą wiedzę o wydarzeniach, ważnych postaciach epoki, literaturze, ubiorze i tańcu.
Celem projektu zatytułowanego „Ku niepodległości – tożsamość, kultura, symbolika” jest propagowanie radosnego patriotyzmu obecnego w naszej codzienności, szacunku do dziedzictwa przodków oraz próby zrozumienia narodowych sukcesów i porażek.
Czwarte Rodzinne Spotkanie Weekendowe z tego cyklu zaprowadzi Państwa do wyjątkowej chwili – do „Przedednia Wielkiej Wojny”. Co kryje w sobie początek XX wieku? Tego dowiecie się Państwo w w sobotę, 13 paziernika, w godz. 11:00 – 15:00. Zapraszamy na pokazy, warsztaty i animacje przygotowane specjalnie dla Państwa! Wstęp wolny, bez zapisów.
W PROGRAMIE:
- Belle époque – moda początku XX wieku.
- Zaciąg do Legionów Polskich.
- „Z kajetem i stalówką”, czyli jak uczono się w szkole rosyjskiej.
- „W zdrowym ciele zdrowy duch” – Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”.
- „Harcerstwo to Skauting plus Niepodległość” – początki polskiego skautingu.
- Foto ścianka „Niepodległa”.
- Zajęcia animacyjne dla najmłodszych.
- Kalendarium wydarzeń, Polska i świat – prezentacja.
PRZYJDŹ DO MUZEUM!
- Dowiesz się, jak uczyły się dzieci pod zaborem rosyjskim, czym i jak pisano oraz co to jest kajet i bukwa.
- Zostaniesz wtajemniczony w tajniki ubioru z początku XX wieku, dowiesz się czym charakteryzował się ówczesny frak oraz gorset.
- Zostaniesz członkiem Towarzystwa Gimnastycznego Sokół – wzmocnisz siłę fizyczną i hart ducha.
- Poznasz ubiór, akcesoria i techniki harcerskie oraz etos polskiego skauta.
- Będziesz uczestniczyć w poborze do Legionów Polskich. Stając przed komisją poborową będziesz musiał wykazać się sprytem, zwinnością i starannością.
- Wykonasz pamiątkowe zdjęcie na foto ściance.