To był trudny rok dla samorządów, ale w Pruszkowie udało się zrealizować wiele ważnych dla mieszkańców inwestycji. O tym jakie to były inwestycje i co jest jeszcze w planach w rozmowie z Kamilem Kubackim mówi zastępca Prezydenta Miasta Pruszkowa Konrad Sipiera.
O!: Które z inwestycji zrealizowanych w tym roku były kluczowe w Pana ocenie?
KS: To trudne pytanie, bo każda inwestycja jest ważna. Warto jednak wspomnieć o budowie największego w Pruszkowie przedszkola nr 8. To nowoczesny, 10 oddziałowy obiekt z windą i dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Mówimy o budynku, który został wykonany z myślą o komforcie pracy dzieci i nauczycieli. Obiekt został wyposażony w klimatyzację, automatyczne rolety czy dużą kuchnię. Duże wrażenie robi sala do zajęć sensorycznych. Do dyspozycji przedszkolaków są nowoczesne i bezpieczne przestrzenie do nauki i zabawy. Finałem I etapu prac była przeprowadzka dzieci do nowego przedszkola. Jego próg przedszkolaki przekroczyły 5 grudnia. Dzieci były bardzo ciekawe nowego obiektu. Widać, że poczuły się w nim dobrze, a przebywanie w przedszkolu daje im wiele radości i satysfakcji. Dzieci zyskają także dostęp do nowoczesnej infrastruktury na zewnątrz budynku. W II etapie budować będziemy duży, integracyjny plac zabaw z miniboiskiem, z którego dzieci będą mogły korzystać na wiosnę przyszłego roku.
O!: Miasto Pruszków pozyskał dofinansowanie na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Wojska Polskiego.
KS: Jesteśmy na etapie wyboru wykonawcy i czekamy na podpisanie umowy, a potem będziemy przystępować do prac projektowych. Inwestycja będzie realizowana w formule zaprojektuj i wybuduj. To obecnie jedno z naszych największych zadań, które będziemy chcieli kontynuować w przyszłym roku. Projekt ma możliwość realizacji tylko dzięki dofinansowaniu z Polskiego Ładu w kwocie 25,5 mln zł. Całkowita wartość projektu to około 35 mln zł.
O!: Oprócz dużych inwestycji oświatowych, są także duże inwestycje drogowe.
KS: Z mojej perspektywy jedną z najważniejszych inwestycji, w ogóle w całej kadencji, jest budowa ul. Nowoinżyniejskiej, ponieważ jest to droga o znaczeniu strategicznym, szczególnie dla mieszkańców Gąsina. Nowy układ drogowy odciąży ulice Waryńskiego, Batalionów Chłopskich oraz Łączniczek AK w kierunku do ul. Poznańskiej i umożliwi szybszy dojazd do węzła autostradowego Pruszków. Obecnie realizowany jest całkowicie nowy odcinek drogi gminnej od ulicy Promyka, przez rz. Utratę do ul. 3 Maja. Na ten cel pozyskaliśmy dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Już widać efekty tych prac. Obecnie trwają roboty budowlane na obiekcie mostowym na rzece Utracie, gdzie powstaje most, który skieruje ruch samochodów osobowych w ul. Poznańską i dalej w kierunku ul. 3 Maja.
O!: A jeśli mowa o Utracie, to trwają prace przy aranżacji korytarza rzeki.
KS: Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Środowiska mamy możliwość zagospodarowania całego terenu rekreacyjnego wzdłuż rzeki Utraty. Obecnie jesteśmy na I etapie wykonywania prac od ul. Przejazdowej do ul. B. Prusa, gdzie widać już ciąg ścieżki na wysokości skweru przy ul. Wiśniowej w kierunku ul. Przejazdowej. Powstają tu miejsca wypoczynku, pojawiają się drewniane elementy pomostów, ławki i dodatkowa zieleń. Cieszę się, że Utrata będzie w końcu oddana mieszkańcom, bo do dziś był to teren dziki, niedostępny. Po realizacji tego zadania, będzie to w końcu miejsce, zachęcające do spacerów i wypoczynku.
O!: Podobnie jak Park Mazowsze, gdzie realizują się kolejne inwestycje.
KS: Już wcześniej były nakłady finansowe na funkcje rekreacyjne parku. Problem w tym, że w poprzednich kadencjach teren nie został dostosowany komunikacyjnie do potrzeb mieszkańców. Obecnie jesteśmy na finiszu dużego ważnego projektu drogowego. Prowadzone są prace projektowe dotyczące ul. J. Kowalskiego, Szarych Szeregów i T. Danielewicz. W przyszłym roku chcemy rozpocząć budowę wodociągu i kanalizacji sanitarnej w ul. Kowalskiego. Dzięki temu możliwe będzie rozprowadzenie kolejnych sieci kanalizacji i wodociągu do innych ulic. W następnych latach będziemy podejmować działania na rzecz budowy nawierzchni, chodników, ciągów pieszo-rowerowych i miejsca parkingowych. Obecna sytuacja jest skomplikowana. Samochody parkowane są w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Niektórzy wjeżdżają do parku, co jest niedopuszczalne. W najbliższych latach teren czekają duże zmiany. Wspomnę jeszcze o obecnie realizowanej inwestycji w Parku Mazowsze. Mowa o tężni solankowej, która ma wiele właściwości zdrowotnych i jest miejscem relaksu. To druga tężnia w naszym mieście. Pierwsza znajduje się w Parku Kościuszki i cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Tężnie w Parku Mazowsze będzie gotowa na wiosnę.
O!: Jakie jeszcze inwestycje są planowane na przyszły rok?
KS: Przede wszystkim chcemy oddać do użytku wykonać wiadukt przy ul. Grunwaldzkiej, który jest inwestycją kluczową nie tylko dla Pruszkowa, ale także dla Piastowa i powiatu pruszkowskiego. Dodatkowo wykonaliśmy projekt przebudowy ul. Grunwaldzkiej, co razem będzie obsługiwać drugą część miasta, aby móc bezpośrednio wyjechać z nowo wykonanego łącznika ul. Dolnej i Piastowskiej w stronę nowej przeprawy przez tory PKP i autostrady A2. Na przyszły rok planujemy również budowę ul. Paderewskiego oraz ul. Bąki (KDL-28). W przyszłym roku zakończą się również prace przy budowie ul. Nowoinżynierskiej, co jak wspomniałem wcześniej będzie ważnym elementem dla układu drogowego w mieście. Kolejną dużą inwestycją jest budowa nowego 8 oddziałowego przedszkola miejskiego nr 11 przy ul. Hubala oraz działania w zakresie rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 3. budowa szkoły nr 3. Należy również wspomnieć o kontynuacji budowy parkingów Park&Ride przy ul. Pawiej przy WKD i przy ul. Sadowej, co jest dofinansowane z środków zewnętrznych. W przyszłym roku zrealizujemy zadania przy rzece Utracie od ul. B. Prusa przez Park Potulickich aż do granicy z Michałowicami. Dużą inwestycją jest także budowa ul. Groblowej na Gąsinie, gdzie w tym roku wykonaliśmy chodniki i ścieżkę rowerową, a w przyszłym roku wykonamy całą nawierzchnię jezdni.