31 sierpnia wraz z Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Zaplanowane w jej ramach wydarzenia rozpoczną się przed południem i będą nam towarzyszyć aż do wieczora. Wydarzeniem dnia będzie koncert Agnieszki Wilczyńskiej z Andrzej Jagodziński Trio (w ich wykonaniu posłuchamy przedwojennych szlagierów) oraz otwarcie wystawy fotografii Juliena Bryana z września 1939 roku.
Zapraszamy napołączenie najpiękniejszej literatury dziecięcej dwudziestolecia międzywojennego oraz rozrywkowego koncertu z otwarciem wystawy zdjęć, na których uwieczniono tragiczne wydarzenia września 1939 zostało pomyślane jako symbol nagle przerwanego codziennego życia, w które wkroczyła brutalna przemoc odmieniając bezpowrotnie świat mieszkańców II Rzeczypospolitej.
Program:
- 11.00 – 11.45 Letnia muzyka dla smyka – koncert dla najmłodszych – Uwaga! Zapisy
- 11.00 – 12.30 Magiczne zawody. Kowal, czarodziej, alchemik – warsztaty z Witoldem Vargasem
- 11.00 – 15.00 Abecadło Brzechwy – zabawy z literami, kaligrafią i sitodrukiem
- 11.00 – 15.00 Brzechwa i Tuwim w ogrodzie – czytanki
- 12.30 – 15.00 Lokomotywa Tuwima. Bajkowy świat słów i dźwięków. Warsztaty filmu animowanego
- 18.00 Koncert Związany z rocznicą wybuchu II Wojny Światowej
To ostatnia niedziela – przedwojenne szlagiery – Agnieszka Wilczyńska i Andrzej Jagodziński Trio
- 19.00 – Wernisaż wystawy czasowej – fotografie Juliena Bryana, dokumentalisty września 1939
Wystawa stała otwarta będzie w godzinach: 11.00 -17.00
W szczegółach program obchodów wyglądać będzie następująco:
Drugi w tym roku koncert gordonowski. To integracyjne wydarzenie rodzinne, prowadzone w luźnej, choć kontrolowanej przez instruktorów, atmosferze. Zarówno mała, jak i duża publiczność rozsiada się na leżących na podłodze dywanach i poduszkach. Najmłodszych uczestników opiekunowie trzymają na rękach lub wygodnie kładą obok siebie, z kolei starsze dzieci nie muszą kurczowo trzymać się swoich miejsc, mogą swobodnie kołysać się w rytm muzyki lub tańczyć.
Koncerty gordonowskie dedykowane są dzieciom od urodzenia do piątego roku życia. Ich program inspirowany jest założeniami Teorii Uczenia się Muzyki E.E. Gordona, która pozwala na skuteczne umuzykalnianie najmłodszych uczestników.
- MAGICZNE ZAWODY. KOWAL, CZARODZIEJ, ALCHEMIK
Warsztaty opowieści połączone z działaniami artystycznymi prowadzonymi przez Witolda Vargasa a inspirowane książką „Magiczne zawody. Kowal, czarodziej, alchemik”. Autorzy (Witold Vargas, Paweł Zych) skupiają się w niej na mitycznym zawodzie kowala. Jednym z impulsów do powstania w/w książki stała się ekspozycja „Przedświt” prezentowana w naszym muzeum.
- KLASYKA DLA SMYKA – JULIAN TUWIM, JAN BRZECHWA – najpiękniejsza literatura dziecięca dwudziestolecia międzywojennego.
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego przemieni się w studio filmowe gdzie całe rodziny wspólnie z prowadzącymi warsztaty artystami będą tworzyć własny film animowany inspirowany najpiękniejszą literaturą dziecięcą dwudziestolecia międzywojennego.
Warsztaty będą przebiegać w 3 etapach:
Otworzy je spotkanie z opowiadaczami i podróż w bajkowy świat słów i dźwięków. Dzieci i rodzice usłyszą LOKOMOTYWĘ Juliana Tuwima ilustrowaną różnymi instrumentami. Spotkanie z LOKOMOTYWĄ w takiej otwartej formie, zakłada współtworzenie wydarzenia przez słuchaczy.
W kolejnej części spotkania uczestnicy odnajdą postaci oraz ważne (z punktu widzenia narracji) przedmioty jakie pojawiły się w LOKOMOTYWIE, które następnie narysują, pokolorują i wytną.
Ostatnim etapem warsztatów będzie tworzenie, klatka po klatce, animacji. W specjalnie przygotowanym przenośnym studiu ułożymy, według wcześniej ustalonego scenariusza, owe wycinanki i za sprawą profesjonalnego sprzętu oraz zaangażowania uczestników, nadamy im ruch.
- TO OSTATNIA NIEDZIELA – koncert, otwarcie wystawy czasowej
Wieczorem zaprosimy na koncert Agnieszki Wilczyńskiej oraz Andrzej Jagodziński Trio zatytułowany TO OSTATNIA NIEDZIELA, podczas którego zebrani goście wysłuchają szlagierów z lat 30. ubiegłego wieku. Uwaga! Koncert jest darmowy, ale obowiązują wejściówki – do odebrania w recepcji Muzeum (od 14 sierpnia).
Po koncercie odbędzie się otwarcie wystawy fotografii autorstwa Juliena Bryana, najdłużej przebywającego w Warszawie we wrześniu 1939 roku korespondenta zagranicznego. Tytuł wystawy – Amerykanin w Warszawie. Stolica w obiektywie Juliena Bryana 1936-1974.
Wstęp wolny.
Zapraszamy!