Krzyki dzieci, kobiet, jęki rannych tłumione ostrymi komendami i kolbami karabinów nazistowskich żołnierzy. Taką niecodzienną i poruszającą rekonstrukcją wejścia grupy warszawiaków do obozu przejściowego Dulag 121 rozpoczął się trzeci dzień wrześniowych obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego w powiecie pruszkowskim.
Marsz pamięci na pewno na długo pozostanie niezapomniany wśród widzów licznie przybyłych w to niedzielne przedpołudnie w okolice Muzeum Dulag 121. Marsz rozpoczął się w okolicach kładki przy torach kolejowych, skąd przez główną bramę obok muzeum, przeszedł pod pomnik "Tędy przeszła Warszawa", gdzie rozegrały się dramatyczne sceny sortowania więźniów.
- W marszu bierze udział ponad 200 osób - mówiła dyrektor Muzeum Dulag 121, Małgorzata Bojanowska. - Przed marszem odbywały się warsztaty i próby. Wzbudzały bardzo silne emocje i to zarówno w tych, którzy po raz pierwszy biorą udział w tego rodzaju rekonstrukcji, jak w tych, którzy rekonstrukcjami zajmują się profesjonalnie.
Duża część rekonstruktorów to mieszkańcy okolic, jednak ponad 100 osób przyjechało z Polski. - Przez kilka tygodni pracowaliśmy na FB i na naszej stronie internetowej, by zachęcić ludzi do udziału - mówiła Małgorzata Bojanowska. - W rekonstrukcji biorą udział osoby, które mają świadomość tego, co robią, zajmują się rekonstrukcjami, znają historię, ale są też tacy, którzy robią to po raz pierwszy. Zgłosili się w wyniku apelu ogłoszonego przez starostę powiatu pruszkowskiego i przez nas.
Marsz pamięci był punktem rozpoczynającym niedzielne obchody na terenie Millenium Logistic Parks. Po marszu odprawiona została msza święta w intencji byłych więźniów Dulag 121 i osób pomagających wypędzonym warszawiakom, celebrowana przez Metropolitę Warszawskiego, kardynała Kazimierza Nycza. Po mszy rozpoczął się apel pamięci i zapalenie imiennych Zniczy Pamięci, po którym miało miejsce uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem „Tędy Przeszła Warszawa”.
Około godz. 12.00 rozpoczął się Koncert „Wolni niepokonani” w wykonaniu Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego pod dyrekcją Teresy Gręziak, ze scenariuszem i reżyserią widowiska Macieja Gąsiorka.
Niedzielnym obchodom towarzyszyły trzy wystawy. Tego dnia otwarta została, przygotowana przez Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Dulag 121, wystawa „Zanim przybyli do Dulagu – 63 dni Powstania”. Przybyli na uroczystości mogli również zobaczyć plenerową prezentację wystawy „Kobiety w Powstaniu Warszawskim”, jak i „Pojazdy powstańczej Warszawy". Wystawom towarzyszyły występy Kapeli „Kapsell”, która przygotowała piosenki okupowanej i powstańczej Warszawy.
To może Cię zainteresować: