W wrześniu br. uczestniczyliśmy w II edycji Pruszkowskiego Festiwalu Archeologicznego ARTEfakty, zorganizowanego przez Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy. Festiwal był fantastyczną okazją do przeniesienia się w dawne czasy, gdy na terenach Mazowsza wytapiano żelazo.
Festiwal zorganizowany został w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Adresowany był zarówno do osób profesjonalnie zainteresowanych archeologią i historią, jak i całych rodzin, które w sobotę, 15 września, mogły spędzić we wspaniałej atmosferze, rodzinne popołudnie.
Festiwal składał się z wielu wydarzeń odbywających się na przestrzeni tygodnia, jednak weekend kończący festiwal był kulminacją wydarzeń, w których z wielką przyjemnością wzięliśmy udział.
W piątek 14 września uczestniczyliśmy w spektaklu plenerowym „Spotkać Prospera”. Na fabułę tego barwnego widowiska, przygotowanego przez Lwowski Akademicki Teatr Woskresinnia, składały się cztery sztuki Williama Szekspira: „Burza”, „Romeo i Julia”, „Sen nocy letniej” i „Hamlet”.
Spektakl owiany nutą magii i niedopowiedzeń zachwycał bogactwem form, kolorów, świateł i dźwięków oraz niesamowitymi wręcz cyrkowymi umiejętnościami aktorów. Pobudził wyobraźnie i chęć do wyszukiwania w spektaklu scen znanych z dzieł Szekspira, a nie była to łatwa sztuka!
W sobotę uczestniczyliśmy w wielu wydarzeniach, które tego dnia miały miejsce w samym muzeum, jak i w rzymskiej wiosce zrekonstruowanej w Parku Potulickich. Mogliśmy zobaczyć tam jak wyglądało życie w starożytnym Rzymie, poznać pracę ówczesnych rzemieślników. Wysłuchaliśmy opowieści o starożytności, dowiedzieliśmy się o wielu aspektach codziennego życia, kulturze, czy kupcach i handlu.
Nie zabrakło też wielu atrakcji adresowanych do najmłodszych uczestników festiwalu. W ramach festiwalu uczestniczyliśmy w pilotażowym spektaklu Teatru Kamishibai. Ciekawa forma, oraz snuta przez Annę Woźniak opowieść o rodzinie starożytnych hutników zafascynowały zgromadzone dzieci, które po spektaklu miały za zadanie zrekonstruować wioskę z opowieści. Najmłodsi mogli wziąć również udział w wielu warsztatach, oraz zabawić się w archeologów i odkryć w parku swoje pierwsze wykopaliska, oraz poznać pracę archeologów.
Z wielką przyjemnością uczestniczyliśmy w II już edycji ARTEfaktów. Organizatorom udało się coś bardzo trudnego: połączyć olbrzymią i bardzo specjalistyczną wiedzę o życiu w starożytności z przekazem, który każdy mógł przyswoić w przystępnej formie. Dbałość o detale, atrakcyjna forma przekazu, czy nawet dostosowanie na stanowiskach archeologicznych poszczególnych zadań do wieku i poziomu odbiorców spowodowały, że była to ciekawa i bardzo pożyteczna lekcja połączona z miłą rodzinną zabawą.