Upamiętnili więźniów i niosących im pomoc

W sobotę, 30 października na terenie dawnego obozu Dulag 121 odbyły się uroczyste obchody „Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc”. Uroczystość ta jest symbolicznym upamiętnieniem ludności cywilnej wypędzonej w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu, która trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie. Oddany jest też hołd mieszkańcom powiatu pruszkowskiego i okolicznych miejscowości, którzy nieśli pomoc więźniom obozu.

Główna część uroczystości rozpoczęła się tradycyjnie o godz. 12.00 pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” od odśpiewania Hymnu. Po powitaniu gości zgromadzonych na uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć zmarłej Teresy Stanek ps. Mitsuko, uczestniczki Powstania Warszawskiego i prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także członka Komitetu Honorowego Obchodów Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc.

Dzień 1 obchodów

Następnym punktem programu uroczystości  było odczytanie przez Irenę Zofię Romaszewską – Doradcę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przesłania skierowanego do uczestników tegorocznych obchodów przez Andrzeja Dudę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednym z najbardziej wzruszających momentów w czasie tegorocznych uroczystości były przemówienia świadków historii. Swoimi refleksami na temat pobytu w obozie przejściowym w Pruszkowie podzieli się: Barbara Piotrowska, Danuta Charkiewicz-Topolska, Stanisław Kolanowski i Jan Dąbrowski.
Po mszy św. i mowach okolicznościowych nastąpiło uroczyste odczytanie Apelu Pamięci przez oficera Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, a następnie żołnierze Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oddali salwę honorową. Jednym z ostatnich akcentów tegorocznych obchodów była ceremonia złożenia wieńców przed pomnikiem „Tędy Przeszła Warszawa”.

Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” młodzież ze szkół powiatu pruszkowskiego wręczyła symboliczne bukiety świadkom historii, byłym więźniom obozu Dulag 121.

Dzień 2 obchodów

Dzień później, w niedzielę w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Pruszkowie została odprawiona Msza Święta w intencji więźniów i osób niosących Im pomoc. Po nabożeństwie, w klimat tych trudnych czasów przeniósł zebranych koncert „Kiedy ucichną pociągów dreszcze…”. 2 października zaś złożono kwiaty na Cmentarzu Szpitalnym w Tworkach – pod tablicą poświęconą pamięci więźniów obozu przejściowego Dulag 121, żołnierzom Powstania Warszawskiego 1944 r. i ofiarom cywilnym oraz pod tablicą upamiętniającą bezimiennych więźniów obozu przejściowego Dulag 121, znajdującą się przy głównej bramie Cmentarza Żbikowskiego.

Dzień 3 obchodów

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: