W związku ze zbliżającą się 77. rocznicą aresztowań, Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza 26 marca o godz. 18:00 do wzięcia udziału w dyskusji online zatytułowanej „Proces szesnastu – z Pruszkowa do Moskwy”, w której wezmą udział prof. Jerzy Kochanowski oraz dr hab. Tadeusz Rutkowski
Transmisja wydarzenia będzie dostępna online na naszej stronie Muzeum Dulag 121 w sobotę 26 marca o godzinie 18:00. W tracie spotkania będzie istniała możliwość zadawania pytań. Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1196000784501108?ref=newsfeed
Proces 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego jest wydarzeniem mocno związanym z historią Pruszkowa. To tu 27 i 28 marca 1945 r. NKWD aresztowało zaproszonych do rozmów przedstawicieli Polskiego Państwa Podziemnego, a następnie wywiozło ich do Moskwy.
Prowadzący dyskusję omówią sytuację Polskiego Państwa Podziemnego w pierwszych miesiącach 1945 roku oraz politykę Związku Sowieckiego wobec konspiracyjnych struktur w kraju i Rządu RP w Londynie. Najważniejszymi zagadnieniami poruszonymi w trakcie wydarzenia będą oczywiście: samo aresztowanie szesnastu w Pruszkowie, śledztwo prowadzone w moskiewskich więzieniach oraz pokazowy, polityczny proces przeprowadzony przed Kolegium Wojskowym Sądu Najwyższego ZSRR w Moskwie. Przybliżone zostaną również polityczne skutki tych wydarzeń i ich rola w procesie przejmowanie władzy nad Polską przez Związek Sowiecki.
prof. Jerzy Kochanowski – profesor historii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizujący się w najnowszej historii Polski, autor książki „Proces szesnastu”.
dr hab. Tadeusz Rutkowski – doktor habilitowany historii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizujący się w historii politycznej Polski i Europy Wschodniej XX wieku, autor publikacji dotyczących powojennych służb bezpieczeństwa.
To może Cię zainteresować:
Dzisiaj, czyli 17 stycznia mija kolejna rocznica "wyzwolenia" stolicy, jak mówią jedni, "zajęcia", a nawet "sowieckiej okupacji", jak mówią inni. Dotyczy to nas bezpośrednio, ponieważ tego samego dnia wojska sowieckie, zmierzając do Warszawy, wkroczyły również do Grodziska i Milanówka. Dzień wcześniej zbombardowano Grodzisk, w skutek czego śmierć poniosło od 200 do 600 osób. Warto sobie przypomnieć te chwile, aby z większą zadumą organizować rocznicowe akademie czy inne uroczystości.
17 stycznia - rocznica "wyzwolenia" czy "zajęcia"?