Młodzież z pruszkowskiego Liceum im. Tomasza Zana po raz kolejny pokazała swoje zaangażowanie w popularyzację ważnych dla całej społeczności wydarzeń historycznych. Tym razem zespół uczniów przygotował etiudę filmową na temat losów ludzi w czasie okupacji.

W ubiegłym tygodniu uczniowie LO im. Tomasza Zana w Pruszkowie zaprezentowali zebranym prapremierę dwuczęściowej etiudy filmowej, która przygotowana została w ramach projektu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. Jest to program zachęcający młodzież do własnych poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar reżimu totalitarnego i poznania ich dramatycznych losów. Taki cel od lat przyświeca IPN i taki cel miała pruszkowska młodzież, która skupiła się na losach bezimiennej pary, trudnej miłości w czasie wojny i okresu stalinizmu, trudnych wyborach moralnych i życiowych tragedii. – Pomysł na fabułę zaczerpnęliśmy z różnych filmów. Chcieliśmy zrobić coś innego niż poprzednio – mówi uczennica Zuzanna Ambroziak. – Prawie się popłakałam, jak oglądałam efekt końcowy, było to bardzo emocjonalne doświadczenie. Nagrywanie filmu było dla nas odskocznią od szkoły, ale i zapoznaniem się z historią. Tak naprawdę nie zwracamy uwagi na losy osób poszkodowanych przez systemy totalitarne i film daje do myślenia, że są wśród nas osoby, które faktycznie to przeżyły i miały ciężkie życie.

Wśród zaproszonych gości był Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski i Paweł Makuch Prezydent Miasta Pruszkowa, którzy przekazali uczniom słowa uznania za wykonaną pracę. Zachęcali również do odkrywania losów ofiar okupacji i kolejnych miejsc kaźni na terenie miasta i powiatu, a tych jest jeszcze wiele.

Przypomnijmy, że projekt jest nie tylko pokazaniem przywiązania do historii w ujęciu lokalnym, ale także nabywaniem nowych umiejętności i doświadczeń. – To już nasza szkolna tradycja, bo do projektu przystąpiliśmy już po raz trzeci. Chcieliśmy zaangażować młodzież, bo szkoła to nie tylko oceny i nauka. To emocje, poznawanie, to chęć rozwijania się i bagaż doświadczeń – mówi Oliwia Płocharska, nauczycielka WOS.

 

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Podwójny Los


To może Cię zainteresować: