Na wezwanie Odyna. Tajemnice wikingów

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie przygotowało cykl siedmiu spotkań online i cztery odsłony warsztatowych zajęć stacjonarnych (w Muzeum), podczas których będzie okazja do przemierzania świata z wikińskimi żeglarzami. Wspólnie przyjrzymy się ich strojom, wierzeniom, kuchni i technikom walki.

Cykl spotkań rozpocznie się 22 stycznia.

Zajęcia, zarówno online, jak i stacjonarne, zawsze będą rozpoczynać się o godz. 11.00.

Żeby w nich uczestniczyć, będzie trzeba się zapisać, wysyłając e-mail z datą spotkania w tytule wiadomości na adres: lekcjeonline.mshm@gmail.com lub telefonicznie: 882 467 823.

Uwaga! W przypadku zajęć online zgłoszenia przyjmujemy najwcześniej na dwa tygodnie przed spotkaniem, najpóźniej – godzinę przed. 

Wstęp wolny.

Terminy i opisy poszczególnych zajęć


SPOTKANIA ONLINE

22 stycznia

Przodkowie wikingów

Dla młodzieży i dorosłych

Co możemy powiedzieć o ludach zamieszkujących Skandynawię przed wikingami? Jak wyglądała kultura ich przodków w epoce brązu i epoce żelaza? I w jaki sposób wikińskie plemiona z ciemnej i zimnej północy zdominowały Europę na blisko 300 lat?


5 lutego

Wikińscy wojownicy

Dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Gdy wódz zadął w wojenny róg, wojownicy wikińscy chwytali za broń i ruszali do walki. Ale jakiego używali przy tym oręża? W jaki sposób się nim posługiwali? Czy naprawdę zdobili swoje hełmy rogami? I dlaczego wikiński wojownik musiał umrzeć w walce, by dostać się do Valhali?


19 lutego

Wikingowie – eksploratorzy i podróżnicy

Dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Wikińscy żeglarze docierali do najodleglejszych zakątków świata, pokonując morskie i oceaniczne przestrzenie, a w razie potrzeby również rzeki, którymi zapuszczali się setki kilometrów w głąb lądu.

Około 1000 roku Leif Szczęśliwy, płynąc z Islandii na Grenlandię trafił na sztorm. Jego łódź, zdana na łaskę wiatru i fal, podryfowała na zachód, aż do krainy, którą nazwał Vinland.

Jak dużo wiemy o tych pierwszych Europejczykach w Ameryce? Gdzie się osiedlili i jak wyglądało ich spotkanie z Indianami?


5 marca

Styl i moda wikingów

Dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Średniowiecze kojarzy się często z szarymi, ponurymi i mało interesującymi ubraniami. Ale nic z tego! Moda wikingów była różnorodna i kolorowa. W co dokładnie się ubierano? Jak przyozdabiano stroje? Z jakich wykonywano je surowców?

Wszystkie tajemnice wikińskiej mody poznamy podczas zajęć.


19 marca

W wiosce wikingów

Dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Zwykle wyobrażamy sobie wikingów jako brutalnych najeźdźców plądrujących europejskie miasta. A jednak byli oni także troskliwymi gospodarzami, posiadaczami zagród i domostw.

Pytanie – jak taki wikiński dom wyglądał? Z jakich materiałów mógł być wzniesiony?

Wszystkiego dowiemy się, zasiadając do wikińskiej uczty. Przy okazji dowiemy się, co jedzono i popijano w czasach wikingów, w czym przygotowywano potrawy i jakich używano przypraw.


2 kwietnia

Wikingowie w Polsce?

Dla młodzieży i dorosłych

Wikingowie zapuszczali się naprawdę daleko. Nic więc dziwnego, że bywali także na terenach dzisiejszej Polski. Śladami tych wizyt są pozostawione tu przedmioty, które zabierali ze sobą na wyprawy, ale i groby, których charakter i wyposażenie sugerują, że pochowane w nich osoby mogły być wikingami. W jakim celu odwiedzali te ziemie? I czy mieli wpływ na życie zamieszkujących je ludzi?


23 kwietnia

W świecie nordyckich bogów

Dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Skandynawska mitologia jest niezwykle bogata. Ale najbardziej popularne opowieści to: mit o Baldurze, synu Odyna, bogu piękna i dobra, podstępnie zabitym przez Lokiego, oraz o Ragnaroku, końcu świata, po którym Baldur ma zmartwychwstać i zapanować nad światem.

Miedzy innymi tych właśnie opowieści wysłuchamy w wykonaniu prawdziwego szamana.


SPOTKANIA STACJONARNE W MUZEUM

4 lutego, 6 lutego, 11 lutego, 12 lutego

Popłyń z wikingami – warsztaty stolarsko-artystyczne

Dla dzieci 6-12 lat

Wikińskie statki były szybkie i zwrotne. Umożliwiały żeglowanie zarówno po morzach, jak i po rzekach. W dodatku służyły nie tylko jako środek transportu, ale i do innych celów…

Jak wyglądało wikińskie szkutnictwo (czyli sztuka budowania łodzi)? Jakie możemy wyróżnić rodzaje okrętów, jak je ozdabiano i ilu ludzi można było zabrać na pokład?

Na wszystkie pytania odpowiemy sobie podczas zajęć.

Zajęcia z elementami stolarstwa.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Na wezwanie Odyna. Tajemnice wikingów


To może Cię zainteresować: