W Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie, w dniu 29 listopada 2021 r., ci wszyscy którzy otrzymali zaproszenie i przyszli do sali widowiskowej,  mogli zobaczyć, a również wzruszyć się, oglądając wspaniały musical zaprezentowany przez Alternatywny Teatr Tańca LUZ z Siedlec. Choreografię spektaklu muzyczno-tanecznego przygotowała Joanna Woszczyńska, kierownik i założyciel zespołu.

Zebranych, artystów i obecnego na widowni autora książki „Dzieci’44”- Jerzego Mireckiego, powitał Starosta Pruszkowski Krzysztof Rymuza i Dyrektor Muzeum Dulag 121 Małgorzata Bojanowska – współorganizatorzy tego wspaniałego spektaklu.

A potem zobaczyliśmy dzieci i młodzież, prezentującą swoje taneczne, wokalne i aktorskie talenty, na tle fragmentów filmu z ruin walczącej Warszawy. Dzieciom i młodzieży towarzyszyły , szczególnie  w scenach aktorskich, dźwięki przejmującej muzyki. Podziw budziła sprawność fizyczna młodych artystów. Widzieliśmy sanitariuszki, przygotowywane do ważnej funkcji niesienia pomocy rannym i opatrujące rannych, walczących małych żołnierzy, ale i tych umierających w konwulsjach. Pod koniec powiało trochę optymizmem, szczególnie w rozmowie babci z Basią i w tle pojawiającymi się fragmentami odbudowanej Warszawy.

Usłyszeliśmy również kilka powstańczych piosenek, między innymi: Warszawskie dzieci pójdziemy w bój; Pałacyk Michla; Warszawo ma; Hej chłopcy, bagnet na broń; Żołnierz drogą maszerował; Sanitariuszka Małgorzatka. Małe dzieci deklamowały strofy patriotycznego wiersza Władysława Bełzy „Kto ty jesteś? Polak mały”, które z pewnością zna każde polskie dziecko. Wzruszająco zabrzmiała melodia „Warszawo ma”, wykonana na skrzypcach przez jedną z młodych artystek.

Na zakończenie spektaklu wręczono kwiaty choreograf Joannie Woszczyńskiej i autorowi książki „Dzieci ’44” – Jerzemu Mireckiemu, którego zaproszono na scenę. Pan Jerzy Mirecki jest świadkiem historii, dotarł i zebrał w jednej książce wspomnienia wielu dzieci, które przeżyły Powstanie Warszawskie, przeszedł również przez obóz Dulag 121 w Pruszkowie.

Niestety, mimo iż na zaproszeniu było napisane… nakaz noszenia maseczek ochronnych na twarzy,  podobnie jak wszędzie, nie wszyscy mieli maseczki, a niektórzy mieli je wyłącznie pod nosem.

A teraz kilka zdań o Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ, która powstała w 1991 roku, z inicjatywy Joanny Woszczyńskiej. Formacja jest jednym z najbardziej utytułowanych zespołów tanecznych w Polsce i na świecie. Tancerze LUZ to wielokrotni mistrzowie świata i Europy oraz zdobywcy kilkuset tytułów mistrzów i wicemistrzów Polski. Podbili serca publiczności na trzech kontynentach, występując w takich krajach jak: Rosja, Kanada, USA, Słowenia, Niemcy, Austria, Słowacja, Włochy, Ukraina, Czechy, Norwegia, Francja, Węgry, Gibraltar i czterokrotnie w Japonii. W 2021 roku zespół został wyróżniony za współpracę międzynarodową przez japońskie stowarzyszenie NIHON ZENGYO KAI.

Podstawą sukcesów Formacji jest  długotrwała praca edukacyjna i twórcza od najmłodszych grup dziecięcych Akademii Tańca LUZ ART po profesjonalny Alternatywny Teatr Tańca LUZ, który powstał w 1999 roku, również z inicjatywy Joanny Woszczyńskiej. Od momentu powstania zespół przygotował 19 spektakli, w tym Dzieci Powstania’ 44.

LUZ działa pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Dzieci Powstania ‘44


To może Cię zainteresować: