Przygotowania do świąt to okres wzmożonych zakupów, a potem wyjazdów, spotkań i zabaw na świeżym powietrzu. Aby ten wolny czas mógł upłynąć bezpiecznie, trzeba pamiętać o ostrożności i unikaniu zagrożeń w różnych miejscach. Nad bezpieczeństwem podróżujących i tych, którzy spędzą ten czas w miejscu zamieszkania, czuwać będą policjanci ruchu drogowego i funkcjonariusze innych służb.
Z policyjnych statystyk wynika, że w okresie świątecznym zwiększa się liczba włamań do domów, samochodów, kradzieży w obiektach handlowych i zagrożeń w innych miejscach. Dlatego warto przypomnieć, że złodzieje nie świętują i często wykorzystują naszą nieuwagę w tym świątecznym okresie.
Aby uniknąć kradzieży, warto skorzystać z kilku rad:
Zachowajmy szczególną ostrożność w centrach handlowych, na bazarach, targowiskach i środkach komunikacji publicznej. W miejscach tych notuje się najwięcej kradzieży, kieszonkowcy mają tam duże pole do popisu. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zalecamy, aby Panie trzymały torebki z dokumentami zamknięte pod pachą, co uniemożliwi dokonanie ewentualnej kradzieży.
Złodzieje kieszonkowi najczęściej pracują w grupie. Często sami tworzą tzw. sztuczny tłok. Zanim dojdzie do kradzieży, złodzieje robią rozpoznanie, aby ustalić co może paść ich łupem. Przyglądają się osobom przy bankomatach, kasach lub innych miejscach, gdzie sięgamy po portfel. Widzą wtedy, ile gotówki ma potencjalna ofiara oraz gdzie ją przechowuje.
Jeśli wybieramy się do rodziny na święta, odpowiednio zabezpieczmy swoje mieszkanie. Dobrym rozwiązaniem są klamki z zamkiem w oknach i w drzwiach balkonowych, te dodatkowe zabezpieczenia sprawiają, że nie można ich otworzyć. Wychodząc z domu, nie zostawiajmy śladów wskazujących na nieobecność domowników, np. korespondencji w skrzynce pocztowej, okien zasłoniętych w ciągu dnia. Przed wyjazdem z domu pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi oraz o włączeniu systemu zabezpieczającego. Klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet, ułatwi mu to kradzież naszego mienia.
Nie zapominajmy również o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i najlepiej strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu, najlepiej zabierajmy je ze sobą lub w ostateczności zamykajmy w bagażniku. Klucze od samochodu zabierajmy zawsze ze sobą i dobrze pilnujmy.
Bezpiecznie w podróży:
W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, nad bezpieczeństwem wszystkich udających się w podróż, jak i tych wracających po wypoczynku, czuwać będą policjanci ruchu drogowego. Dodatkowe patrole, nieoznakowane radiowozy z wideo rejestratorami, fotoradary i ręczne mierniki prędkości pojawią się licznie na drogach powiatu. Policjanci kontrolować będą główne ciągi komunikacyjne, wzmożone kontrole przeprowadzane będą na drogach krajowych.
Funkcjonariusze szczególną uwagę zwrócą na kierowców, którzy zdecydują się siąść za kierownicą „na podwójnym gazie”, na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość, wyprzedzających w niedozwolonym miejscu, jeżdżących bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, czy przewożących dzieci bez fotelików. Kierowcy powinni również pamiętać, że cały rok mają obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę.
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo to także odpowiedni styl jazdy, to dalece rozwinięte umiejętności przewidywania tego, co może wydarzyć się na drodze, ale najważniejszym czynnikiem jest kierujący. Ten powinien być przede wszystkim trzeźwy. Siadając za kierownicę pamiętajmy o bezpieczeństwie tych, których wieziemy i wszystkich użytkowników drogi, którzy chcą bezpiecznie wyjechać na święta i wrócić do domu.