Odwiedzanie Grobów Pańskich w świątyniach jest dziś tradycją kultywowaną głównie w Polsce i w krajach na terenach dawnej Rzeczypospolitej: na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Podtrzymując tę tradycję odwiedziliśmy Groby Pańskie w kościołach powiatu grodziskiego. W każdej parafii przygotowany został Grób Pański i to właśnie przy nim odbywała się adoracja.

Tradycja Grobów Pańskich powstała w IV wieku w Jerozolimie, bo wierni chcieli obchodzić tajemnicę męki i śmierci Jezusa w miejscu, w którym się one faktycznie dokonały. Później, kiedy Palestyna została zajęta przez muzułmanów, w Europie zaczęły powstawać różne Golgoty, Kalwarie, Drogi Krzyżowe. Odbywały się widowiska Męki Pańskiej, wjazdu Jezusa do Jerozolimy.

Zwyczaj wystawiania w kościołach dekorowanego Grobu Pańskiego rozpowszechnił się w Europie we wczesnym średniowieczu. Stopniowo jednak zanikł w końcu XVIII stulecia. Na terenach dawnej Rzeczypospolitej został podtrzymany, a nawet wzbogacony o zupełnie nowe przesłanie, gdyż wystawianiu Grobu Pańskiego w okresie zaborów towarzyszyły zazwyczaj elementy patriotyczne. Tradycja Grobów Pańskich połączonych z wątkami patriotycznymi ożyła w okresie PRL-u, gdzie w przestrzeni świątyni można było przekazać wiele treści, do których wizualizacji gdzie indziej nie dopuściłaby cenzura.

Od połowy XVII w., pojawił się w Polsce zwyczaj wystawiania honorowych wart przy Grobie  Pańskim, w co angażowały się różne formacje wojskowe lub parawojskowe.

W XIX wieku rozpowszechniło się odwiedzanie  Grobów Pańskich całymi rodzinami, wraz ze znajomymi. Najbardziej popularne to było w Krakowie i Warszawie. Były kolejki, by wejść do kościoła i zobaczyć Grób. Zwyczaj ten przetrwał do naszych czasów.

Zwyczaj wystawiania Grobu Pańskiego nie przyjął się, a nawet został zanegowany w Kościołach protestanckich. Ewangelicy nie praktykują adoracji Grobów Pańskich, ani nie biorą udziału w Drogach Krzyżowych.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wielkanoc 2017 - Groby Pańskie w powiecie grodziskim


To może Cię zainteresować: