VIII Rodzinny Zlot Rowerowy

W dniu 19.06.2011r. odbył się VIII Rodzinny Zlot Rowerowy szlakiem przodków… Jaktorów-Milanówek ”Mały Londyn”.W Jaktorowie uczestnicy zlotu rejestrowali się w godz. od 9.00 do10.00. Jak co roku czekały na nich koszulki z logo TCJ oraz nadrukiem informującym o zlocie. Były też naklejki na rower oraz wydawano karty zgłoszenia, od których kupony służyły do udziału w losowaniu nagród. Rozdawano także mapki z trasami dojazdowymi oraz materiały związane z opisem miejsc nawiązujących do „Małego Londynu”.

 Prognoza pogody na ten dzień nie była zbyt optymistyczna. Tym bardziej zaskoczyła nas frekwencja. Zarejestrowało się 190 osób. Ostatnia grupa zdążająca na Rajd z kierunku Warszawy ze względu na opóźnienie pociągu wyruszyła o godz.10.15. Do wyboru były dwie trasy: krótsza przez Kraśniczą Wolę – 14 km i nieco dłuższa przez Izdebno - 18km.Rowerzystom przejazd w newralgicznych punktach ułatwiali druhowie z OSP w Międzyborowie. Po trasie za grupami jechała też karetka z pomocą medyczną.  Wszyscy jechali swoim tempem by zdążyć na miejsce Zlotu na godz.11.15. O tej porze na uczestników wyprawy do Milanówka czekał burmistrz Jerzy Wysocki oraz prezes Towarzystwa Miłośników Milanówka Andrzej Pettyn w towarzystwie Elżbiety Freyberg i Włodzimierza Srarościaka. Tego dnia w Milanówku odbywał się VI Festiwal Otwartych Ogrodów, III Międzynarodowe Spotkania Milanowian oraz obchodzono 60-tą rocznicę nadania praw miejskich. Od urzędu miasta na uczestników czekały też kosze z cukierkami „Krówka z Milanówka” oraz kolorowe informatory „Milanówek w Jeden Dzień”.

Na miejsce Zlotu wybrana została piękna polana w centrum miasta wśród starych dębów pamiętających czasy Puszczy Jaktorowskiej.

 Pan burmistrz Jerzy Wysocki był zachwycony tym, że grupa jest tak liczna i tak ładnie się prezentuje w jednakowych strojach. Po krótkim powitaniu wygłoszonym przez burmistrza, prezes TCJ Tadeusz Murzyn wręczył gospodarzowi miasta kask rowerowy, kamizelkę odblaskową oraz koszulkę z tegorocznego zlotu. Następnie w klimat „Małego Londynu „ uczestników Zlotu wprowadził Andrzej Pektyn. Po części oficjalnej uczestnicy zlotu podzielili się na dwie grupy i wyruszyli z przewodnikami na zwiedzanie miasta. Po trasie północnej Milanówka oprowadzała Elżbieta Freyberg a po południowej stronie miasta Włodzimierz Starościak.  Przewodnicy poruszali się pieszo natomiast cykliści na rowerach i całe szczęście. Pan przewodnik z mojej grupy tak szybko chodził, że grupa mogła mu dorównać tylko jadąc rowerami. Pan był zbudowany dyscypliną uczestników, bo dzięki temu mógł przekazać więcej wiadomości. Wyjaśnił, dlaczego o Milanówku mówi się „Mały Londyn”, jaką rolę odegrały poszczególne wille w okresie II wojny światowej. W sposób obrazowy przybliżył historię ich nazw a także historię Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej. Wspomniał również o ludziach związanych z Milanówkiem wywodzących się ze świata kultury, sportu i polityki. W miejsca bardziej odległe a warte zobaczenia poprowadzili nas na rowerach dwaj młodzieńcy – uczestnicy zlotu bracia Łukasz i Paweł Horbot. Łącznie spacer trwał 3 godziny. Grupa, która wcześniej wróciła ze spaceru mogła delektować się pysznymi kanapkami ze smalcem i ogórkiem. To, że nie wszyscy mogli nacieszyć podniebienia tym smakołykiem świadczy o tym jak bardzo nam smakował. Wszyscy natomiast mogli zaspokoić apetyt pyszną grochówką serwowaną przez TCJ, którą przygotował na tę okazję Adam Wierzbicki. We wspaniałej atmosferze pięknego słonecznego popołudnia apetyty dopisywały.

 Grochówkę smakował również pan burmistrz Jerzy Wysocki, który odwiedził nas ponownie w towarzystwie pana Starosty Powiatu Grodziskiego – Marka Wieżbickiego. Obydwaj panowie zapewniali uczestników Zlotu, że, mimo iż tego dnia są w garniturach, to, na co dzień są miłośnikami dwóch kółek i jeżdżą na rowerach.

 Być może spotkamy się kiedyś na trasie i to może na trasie ścieżki rowerowej, która połączyłaby nasze aglomeracje. W końcu mieszkamy w jednym powiecie.

 Po skończonym posiłku pan Andrzej, Pettyn wspólnie z Tadeuszem Murzynem poprowadzili konkurs z wiedzy o Milanówku i Regionie. Nagrodami były książki o Milanówku. Odpowiedzią na pytania przysłuchiwali się pan starosta i pan burmistrz, którzy podobnie jak prowadzący konkurs byli miło zaskoczeni wiedzą prezentowaną przez uczestników. Wszystkie nagrody książkowe zostały zdobyte. Następnie odbyło się losowanie nagród i upominków. Główną nagrodą był rower. Właściciel szczęśliwego kuponu publicznie oświadczył, że rower przekazuje swojej teściowej, która na zlot przyjechała samochodem. Takie oświadczenie zobowiązuje, więc sprawdzimy to na następnym zlocie. A do kogo trafiły regulaminowe nagrody i dyplomy?

Otóż najmłodszym uczestnikiem rajdu był dwuletni Kubuś Mazurek, który przejechał trasę w foteliku. Seniorem wyprawy był Czesław Oracki, który liczy sobie 78 lat i właśnie on, jako pierwszy dojechał na polankę przy ul. Starodęby. Natomiast Marianna Mikiewicz mająca 6 lat była najmłodszą uczestniczką, która trasę zlotu pokonywała samodzielnie. Najliczniej reprezentowanym zakładem w Rajdzie był zespół reprezentujący Telewizję Polską S.A. W kategorii zaręczeni dyplomem wyróżniono jedną parę - Agnieszkę Sierocińską i Piotra Trznadla. Na marginesie tej regulaminowej nagrody trzeba dodać, że małżeństwa z pierwszych rajdów biorą już udział w imprezach Towarzystwa ze swoimi pociechami. W kategorii najliczniej reprezentowana klasa szkolna w Rajdzie zwyciężyła młodzież złożona z uczniów klasy I a i c z Gimnazjum w Jaktorowie im. K. I. Gałczyńskiego.

W tegorocznej imprezie uczestnikami byli mieszkańcy szeroko rozumianej miejscowości Jaktorów a także liczna reprezentacja z Warszawy.

W eskapadzie uczestniczyli też mieszkańcy Żyrardowa, Międzyborowa, Grodziska Maz., Milanówka, Brwinowa także przedstawiciele z Łodzi, Bytomia, Białegostoku, Piastowa,, Mszczonowa, i Radziejowic.

Tadeusz Murzyn dziękując za gościnę w Milanówku poinformował, że IX Rodzinny Rajd Rowerowy szlakiem przodków... w przyszłym roku zostanie zorganizowany do jednej z miejscowości położonej na terenie Puszczy Kampinoskiej.

Towarzystwo Cyklistów w Jaktorowie dziękuje Starostwu Grodziskiemu i Urzędowi Gminy w Jaktorowie za dofinansowanie imprezy. Dziękujemy też za wsparcie Zlotu przez: BGŻ Warszawa, PZU S.A., CARTOMATIC, Dartom, Famil-Med, INSTART, Mini-Max, MAROSPORT, Aptekę Omega, MSK-SI, Spółdzielnię Farmaceutyczną UNIA, Transport Sanitarny L. Strzemieczny, Ochotniczą Straż Pożarną Międzyborów, Drukarnię Sieradzki, Zyg-Zak.

 Do Jaktorowa wróciliśmy o godz.17.00.Ten dzień możemy zapisać do udanych pod każdym względem. Było coś dla ducha i dla ciała.

 Do zobaczenia w przyszłym roku.

 

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: