Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało, jest jednym z głównych świąt obchodzonych w kościele katolickim. Tego dnia, wierni w licznych procesjach przemierzających ulice polskich miast, publicznie wyznają swoją wiarę i w sposób szczególny wspominają Ostatnią Wieczerzę oraz przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Tak też było w Milanówku i w Grodzisku Mazowieckim. Zdjęcia z uroczystości w tych miastach znajdą Państwo w Galerii.
Świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak potrzeba było aż dziesięciu stuleci zanim zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele katolickim.
Bezpośrednią przyczyną ustanowienia święta były objawienia błogosławionej Julianny z Cornillon, która miewała widzenia jaśniejącej tarczy z ciemną plamą, co interpretowano jako znak braku w kalendarzu liturgicznym specjalnego dnia poświęconego uczczeniu Najświętszego Sakramentu. W 1264 roku papież Urban IV wprowadził je w całym Kościele, a papież Bonifacy IX w 1391 roku polecił obchodzić Boże Ciało wszędzie, gdzie dotąd tego nie czyniono.
W Polsce po raz pierwszy uroczystość Bożego Ciała miała miejsce w diecezji krakowskiej w 1320 roku. Jest to święto ruchome, obchodzone w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej, zawsze 60 dni po Wielkanocy. Najwcześniej może przypaść 21maja, a najpóźniej 24 czerwca. Procesje z Najświętszym Sakramentem wychodzą na ulice miast po mszy świętej i zatrzymują się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.
W tym roku, przy czwartym ołtarzu, podziękowania kapłanów dla wszystkich, którzy przygotowali ołtarze i zapewnili bezpieczne przejście procesji, poprzedził apel o miłość, jedność, spokój w rodzinach i w życiu społecznym.