Szopki bożonarodzeniowe to ważny emblemat upamiętniający i obrazujący okoliczności cudu narodzin Syna Boga, który miał miejsce ponad dwa tysiące lat temu. W okresie świąt Bożego Narodzenia odwiedziliśmy 15 parafii w powiecie grodziskim, podziwiając bożenarodzeniowe szopki.

Święta Bożego Narodzenia są pełne symboliki. Przyjście na świat Bożego Dziecka jest w religii chrześcijańskiej największym cudem – cudem wcielenia, gdy Bóg staje się człowiekiem. Od wielu setek lat ten cud jest obrazowany. Czas i okoliczności narodzin Jezusa oddają szopki bożonarodzeniowe.

Ten element dekoracji Świąt Bożego Narodzenia szczególnie oddziałuje na wyobraźnię człowieka. Wywodzi się z tradycji ludowej. Boskie dziecko rodzi się nie po królewsku, ale w największym ubóstwie, w stajence, szopce, grocie (groty służyły pasterzom jako zagrody dla trzody), w żłobie bydlęcym lub na garści siana, w otoczeniu zwierząt: owiec, kóz, osiołków i wołów. Pierwszymi świadkami narodzin są pasterze, a więc ci najubożsi mieszkańcy Judei. Jednak potwierdzeniem boskości i wielkości tak skromnie narodzonego dziecka jest przybycie trzech magów (królów) z darami; Kacpra, Melchiora i Baltazara.

Ten barwny, symboliczny i jednocześnie bardzo wzruszający obraz narodzin Boga przetrwał w tradycji chrześcijańskiej wieki. Co roku w każdym kościele katolickim w tym czasie szopka, zwana czasem żłóbkiem, przypomina nam o dziecku, które przyszło na świat, by zbawić ludzi.

Przedstawiamy galerię bożonarodzeniowych szopek, inscenizujących narodziny Jezusa w kościołch powiatu grodziskiego:

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Szopki Bożonarodzeniowe w Powiecie Grodziskim


To może Cię zainteresować: