W weekend 4-5 lutego, żołnierze 61 Batalionu Lekkiej Piechoty z Książenic odbywali kolejne w tym roku szkolenia rotacyjne. Nawiązywanie łączności, doskonalenie umiejętności z zakresu strzelania i zielonej taktyki, marsz kondycyjny m.in. w takich zajęciach wzięli udział żołnierze 61 blp z Książenic. Podczas zajęć pojawili się również goście specjalni.
To był intensywny czas szkolenia rotacyjnego dla żołnierzy i instruktorów z dwóch kompani lekkiej piechoty z Książenic. Przez dwa dni doskonali swoją wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne w wojskowym rzemiośle.
– Żołnierze regularnie podnoszą swoje umiejętności we wszystkich najważniejszych dziedzinach wojskowych. W miniony weekend żołnierze walczyli nie tylko ze swoimi słabościami, ale też z trudnymi warunkami pogodowymi. Mimo obfitych opadów śniegu odbyły się wszystkie zaplanowane zajęcia począwszy od taktyki, skończywszy na strzelaniu – mówi dowódca 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Książeniach, ppłk Artur Boruta.
Goście specjalni
Weekend szkoleniowy w 61 blp był również okazją dla żołnierzy do poznania niesamowitych ludzi - pasjonatów tropienia i ratownictwa – przedstawicieli Cywilnej Grupy Poszukiwawczej TROPICIELE. Podczas wizyty zaprezentowano możliwości psów poszukiwawczych. Wystarczyło zaledwie kilka minut, by psy poszukiwawcze odnalazły ukrytych w lesie żołnierzy odgrywających role zaginionych.
Spotkanie było idealną okazją, by wśród żołnierzy zaszczepić ideę grup poszukiwawczych K9, a gościom przedstawić możliwość wstąpienia w szeregi 6MBOT.
Wojska Obrony Terytorialnej w 2022 roku rozpoczęły formowanie nowych grup poszukiwawczo – ratowniczych. Pionierem projektu jest 13 Śląska Brygada OT, która teraz zgromadzoną przez ostatnie lata wiedzę i doświadczenie przekazuje innym brygadom OT. Jest to również pierwsza jednostka Wojska Polskiego, w której psy pełnią służbę kontraktową. Czworonożni żołnierze są szkoleni do działań podczas konfliktów, a na co dzień wspierają policję i straż w poszukiwaniu osób zaginionych. Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza K9 składa się z dowódcy, planistów, profilera oraz zespołów złożonych z nawigatora, przewodnika i psa. Czworonogi służą razem ze swoimi przewodnikami – żołnierzami OT – w samodzielnym pododdziale jednostki.
Dołącz do WOT!
Szkolenia rotacyjne żołnierzy 61 Batalionu Lekkiej Piechoty zazwyczaj odbywają się w SRO (Stałych Rejonach Odpowiedzialności), gdzie na co dzień mieszkają, żyją i pracują terytorialsi. Kolejne szkolenie rotacyjne żołnierzy 61 blp już w przyszłym miesiącu. Jeśli chcesz dołączyć do żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, postawić pierwsze kroki w wojsku, nauczyć się strzelać i poznać wojskowe rzemiosło skontaktuj się z rekruterami z Twojej okolicy za pośrednictwem strony internetowej https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/, albo zgłoś się do Wojskowego Centrum Rekrutacji (dawne WKU).
To może Cię zainteresować: