11 listopada obchodziliśmy 102. rocznicę odzyskania niepodległości. To właśnie 11 listopada Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu, uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej, naczelne dowództwo wojsk polskich. Tego dnia również Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe I Wojny Światowej. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.
Święto Niepodległości zaczęto regularnie obchodzić 11 listopada 1937 roku. Z powodu wybuchu II Wojny Światowej obchody odbyły się jeszcze w 1938r. Święto Niepodległości zaczęliśmy ponownie obchodzić dopiero w 1989 roku. Naszemu świętowaniu towarzyszyły zwykle biegi niepodległości, parady uliczne, koncerty patriotyczne, wystawy czy inscenizacje historyczne. Tegoroczne świętowanie miało skromny charakter, gdyż musieliśmy zastosować się do ograniczeń czasu pandemii.
Brwinów
Pierwszą z miejscowości, której władze uczciły tego dnia rocznicę odzyskania niepodległości był Brwinów. W ostatnich latach mieszkańcy Brwinowa z przyjemnością uczestniczyli w bardzo bogatych obchodach tej rocznicy. Niestety, w obecnej sytuacji możliwość świętowania została bardzo ograniczona. Już o godzinie 9 rano Burmistrz Arkadiusz Kosiński wraz z delegacją władz samorządowych złoży w imieniu wszystkich mieszkańców kwiaty przed Pomnikiem Niepodległości.
Na kilka dni przed świętem wieczorami na budynku Urzędu Gminy wyświetlane były iluminacje, które przypominały o zbliżającym się Narodowym Święcie Niepodległości.
Żabia Wola
Tradycją w Żabiej Woli było składanie kwiatów pod tablicą poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu w Skułach, po mszy świętej w intencji Ojczyzny. Niestety, w tym roku ze względu na obostrzenia i chorobę księdza proboszcza, msza nie odbyła się. Już o godzinie 10 w imieniu swoim i mieszkańców kwiaty złożył Wójt Gminy Piotr Rybka. Tu też ze względu na obostrzenia sanitarne i zakaz zgromadzeń uroczystości miały bardzo skromną, bezpieczną oprawę. 102 rocznicę odzyskania niepodległości uczcili też strażacy z OSP w Skułach, którzy po uroczystym podniesieniu flagi państwowej na maszt, przeszli pod tablicę i zapalili symbolicznie biało-czerwone znicze.
Grodzisk Mazowiecki
Grodziskie obchody podobnie jak w innych miejscowościach miały wyjątkowo skromną oprawę. Po odprawionej już tradycyjnie w południe w kościele pw. Świętej Anny mszy św. w intencji ojczyzny, władze powiatu i gminy przeszły pod Pomnik Wolności i Zwycięstwa, gdzie złożone zostały kwiaty. Wiązanki złożyli także: delegacja harcerzy hufca ZHP w Grodzisku Mazowieckim oraz delegacja PiS.
W trakcie przemówienia Burmistrz Grzegorz Benedyciński podkreślił, że pomimo wyjątkowych okoliczności w jakich przychodzi świętować tegoroczny Dzień Niepodległości, powinien on napawać radością. W takim dniu nie sposób nie podziękować wszystkim tym, którzy walczą z pandemią: lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom, wszystkim pracownikom służby zdrowia, Policji, Straży Miejskiej, strażakom oraz wszystkim służbom, które biorą aktywny udział w pomocy innym ludziom - mówił Burmistrz. Burmistrz Bendykciński zaapelował też o solidarność ponad podziałami politycznymi, podkreślając, że Polska w tym trudnym momencie potrzebuje nas wszystkich.
Dla uczczenia Dnia Niepodległości na schodach Dworku Chełmońskich w Adamowiźnie pieśni patriotyczne zagrali trębacze z Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Grodzisku Mazowieckim.
Milanówek
O 12:10 Burmistrz Piotr Remiszewski razem z Przewodniczącym Rady Miasta Kamilem Bialikiem w towarzystwie dwóch radnych: Huberta Jarka i Krzysztofa Ołpińskiego złożył wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów na placu Stefana Starzyńskiego. Burmistrz wygłosił również krótkie przemówienie nawiązujące do tej ważnej rocznicy i zaapelował byśmy byli razem, mimo dystansu zalecanego w czasie epidemii.
Do wolności i niepodległości, powołując się na słowa Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Cypriana Kamila Norwida, nawiązał również ksiądz Jarosław Kopeć w homilii wygłoszonej podczas uroczystej mszy świętej, odprawionej w kościele pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej.
Milanowskie Centrum Kultury na obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowało wystawę zdjęć rzeźb z Wirtualnego Muzeum Jana Szczepkowskiego, w której poczesne miejsce zajmuje maska pośmiertna Józefa Piłsudskiego oraz fragment sarkofagu Marszałka.
Ostatniej pozycji programu obchodów, Gali finałowej XIV edycji „Milanowskiego Liścia Dębu” poświęcimy odrębny artykuł.
To może Cię zainteresować: