W miniony piątek uczestniczyliśmy w otwarciu Strefy Rodzica na Oddziale Pediatrycznym Szpitala Zachodniego. Jest to kolejna cenna inicjatywa, tym razem zrealizowana z firmą Budimex S.A., mająca na celu poprawę komfortu leczenia najmłodszych pacjentów w grodziskim szpitalu.
Celem ogólnopolskiego programu społecznego „Strefa Rodzica. Budimex Dzieciom”, jest zwiększenie komfortu dzieci przebywających w szpitalach poprzez tworzenie miejsc, w których mogą spędzać czas ze swoimi rodzicami i opiekunami i choć na chwilę zapomnieć o chorobie i szpitalnej rzeczywistości. Pobyt dziecka w szpitalu jest stresujący zarówno dla niego samego jak i towarzyszących mu opiekunów. Obecność rodziców to obok procesu leczenia kluczowy element ułatwiający małym pacjentom powrót do zdrowia i szansa na skrócenie procesu hospitalizacji.
W otwarciu Strefy Rodzica w Szpitalu Zachodnim uczestniczyli przedstawiciele firmy Budimex S.A., władze szpitala, Starosta powiatu grodziskiego, oraz Burmistrz Grodziska. Jest to już 23. tego typu miejsce w Polsce, w którym twórcom programu udało się stworzyć nowoczesną przestrzeń dla rodziców i opiekunów chorych dzieci. Unikalność autorskiego programu Budimex’u polega m.in. na tym, że umożliwia adaptację przestrzeni na oddziale, bez konieczności tworzenia nowych pomieszczeń. Wybór miejsca, w którym aranżowana jest Strefa Rodzica i jej ostateczny wygląd, powstają w wyniku konsultacji z architektami i rozmów z ordynatorami oddziałów dziecięcych.
Warto też zwrócić uwagę na sam oddział pediatryczny, kierowany przez lek. med. Radosława Suchnera. - Jest to typowy szpital powiatowy, czyli leczymy wszystkie podstawowe infekcje jak zapalenia płuc, nieżyty żołądkowo-jelitowe, problemy neurologiczne, kardiologiczne, których jest najwięcej. – mówił nam Radosław Suchner, ordynator oddziału. - Teraz mamy sezon chorobowy. Jest bardzo dużo zapaleń płuc, infekcji dróg oddechowych, zapaleń oskrzeli, zakażeń wirusem RSV, przysłowiowe rota i adeno wirusy, czyli nieżyty żołądkowo-jelitowe. To tutaj trafiają dzieci z powiatu grodziskiego, ale również żyrardowskiego, warszawskiego zachodniego i pruszkowskiego. Te okoliczne powiaty albo nie mają szpitala, albo dobrych oddziałów pediatrycznych i dzieci do nas się zgłaszają.
Aby złagodzić strach i ból najmłodszych, w lipcu 2017 r., z inicjatywy dr Suchnera, na oddziale odbyło się malowanie przez wolontariuszy dziecięcych sal. Motywem przewodnim została podróż, która odbywa się do czterech bajkowych krain: oceanu, lasu, gór i sawanny. Na tym bajkowym tle dość smutno prezentowały się ciemne i mało użyteczne pomieszczenia, które do tej pory były przeznaczone dla dzieci i rodziców. Dlatego też Budimex w porozumieniu z dyrekcją szpitala zdecydował, że pokój dzienny, kuchenka oddziałowa i hol staną się funkcjonalną, atrakcyjną przestrzenią z większymi udogodnieniami dla opiekunów i małych pacjentów, tak jak każda z 22. Stref Rodzica, dotychczas oddanych szpitalom w całej Polsce.
To jednak nie koniec ambitnych planów doktora Radosława Suchnera - Plany na przyszłość są cały czas te same. Chcemy poprawiać jakość przebywania dzieci i rodziców w naszym oddziale. Zaczęliśmy od łazienki. Teraz Strefa Rodzica. Chcemy jeszcze jedno z pomieszczeń, traktowane przez nas jako magazyn, przerobić na salę. W ten sposób, nie zwiększając ilości miejsc na oddziale, będziemy mogli hospitalizować dzieci w bardziej przyjaznych warunkach, czyli np. po dwoje na sali, a nie po troje.
Co dalej? Na pewno łóżka dla rodziców. Wszystko co polepszy jakość przebywania na oddziale. Nigdy nie będą czuli się jak w domu, ale jeżeli będą mniej zestresowani, to dzieci będą szybciej dochodziły do zdrowia - mówił doktor Radosław Suchner.
W ostatnim czasie w wielu grodziskich szkołach i przedszkolach pojawiły się ogłoszenia z prośbą o przekazywanie książek dla oddziału pediatrycznego. Sam pan ordynator zachęca wszystkich do współpracy - Jesteśmy najprawdopodobniej pierwszym oddziałem w Polsce, który każdemu hospitalizowanemu dziecku daje prezenty na powitanie – mówił. Te prezenty w 90% finansowane są przez Burmistrza Grodziska Mazowieckiego, ale cześć pochodzi od indywidualnych ofiarodawców, mieszkańców Grodziska i okolic. Przykładowo jedna z par poprosiła na ślub książki i dostaliśmy kilka kartonów książek dla dzieci. Jeżeli ktoś chciałby kupić nowe książeczki dla dzieci, nowe misie przytulanki, pacynki, chciałby zebrać razem z dziećmi w szkole kolorowanki dla dzieci, to są to rzeczy, które my dzieciom dajemy. Każde dziecko jak trafia do nas, na osłodę tych pierwszych łez – dostaje.
Doktorowi gratulujemy wspaniałych inicjatyw i zachęcamy do wsparcia oddziału pediatrycznego grodziskiego szpitala!
To może Cię zainteresować: