11 listopada, w 96 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w niemal wszystkich miastach Polski odbywały się uroczystości. Uczymy się przeżywania tego Święta, które oficjalnie nie było obchodzone przez 50 lat (1939 – 1989) – w radosnej atmosferze. Nasze domy dekorujemy biało-czerwonymi flagami, których również nie brakuje na ulicach miast, na lewej stronie piersi przypinamy biało-czerwoną kokardę. Często wydarzeniom rocznicowym towarzyszą koncerty pieśni patriotycznych, inscenizacje, pozwalające przypomnieć wydarzenia sprzed niemal stu lat, a zwykle rozpoczyna je Msza święta w intencji Ojczyzny. Tak było również w miastach naszego powiatu.
 
Milanówek
Obchody Święta Niepodległości w Milanówku miały bardzo bogaty program. Rozpoczęła je Msza święta w kościele św. Jadwigi Śląskiej, odprawiona przez proboszcza miejscowej parafii księdza Stanisława Golbę i proboszcza parafii Matki Bożej Bolesnej, dziekana dekanatu brwinowskiego, księdza Jana Mężyńskiego. W Mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, poczty sztandarowe i bardzo wielu mieszkańców.
 
Dalsza część uroczystości odbyła się na pobliskim placu im. Stefana Starzyńskiego. Po odśpiewaniu Hymnu, przedstawiciele władz samorządowych, delegacje szkół, organizacji pozarządowych – złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem „Bohaterów”. Kwiaty złożył również jeden z kandydatów na burmistrza, który po 4 latach amnezji przypomniał sobie o Milanówku.
 
Burmistrz Jerzy Wysocki, w swoim krótkim przemówieniu, podziękował wszystkim za wyjątkowo liczny udział w uroczystościach, podkreślił znaczenie tego święta i apelował by w podejmowanych działaniach nie kierować się prywatą.
 
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, w sąsiedztwie placu im. Stefana Starzyńskiego, mieliśmy okazję podziwiać paradę konną 2 Pułku Ułanów Grochowskich im. Gen. Józefa Dwernickiego oraz pokaz szermierki w wykonaniu szablistów szkoły historycznej szabli krzyżowej. Te atrakcje oraz wzruszającą obecność przedstawicieli Związku Piłsudczyków RP Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego - okręg Nadbużański w Wyszkowie, zawdzięczamy Klubowi Jeździeckiemu Amber Horse. Dla zziębniętych i głodnych przygotowano gorącą grochówkę..
 
O godzinie 17.00 w Teatrze Letnim Milanowskiego Centrum Kultury, odbyła się kolejna część uroczystości, podczas której wręczono statuetki Milanowskiego Liścia Dębu za działalność społeczną na rzecz Milanówka i jego mieszkańców oraz stypendia Burmistrza Miasta Milanówka za wybitne osiągnięcia sportowe i edukacyjne.
 
Laureatami tegorocznej edycji Milanowskiego Liścia Dębu zostali:
 Iwona Dornarowicz za promowanie kultury i utworzenie wielopokoleniowej milanowskiej grupy T-ART
 Zgromadzenie Sióstr Urszulanek SJK w Milanówku za wieloletnią działalność wychowawczą, opiekuńczą i charytatywną na rzecz Mieszkańców Milanówka.
 
Stypendia Burmistrza Miasta Milanówka otrzymali:
 Michał Bruliński – absolwent studiów pierwszego stopnia Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku Instrumentalistyki w specjalności gry na fortepianie oraz studiów historycznych pierwszego stopnia
 Jan Kamiński – członek Kadry Narodowej Młodych Jeźdźców w 2013 r. w dyscyplinie Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego. Obecne zajmuje IV miejsce w klasyfikacji końcowej Pucharu Polski w kategorii wiekowej seniorzy
 Justyna Kasperuk – reprezentantka Miejskiego Klubu Sportowego Polonia Warszawa oraz Kadry Narodowej Juniorów. Mistrzyni Polski na dystansie 50 m stylem klasycznym oraz wicemistrzyni w pływaniu na dystansie 100 m stylem klasycznym.
 
Uroczystość w Teatrze Letnim uświetnił koncert fortepianowy na cztery ręce, w wykonaniu Joanny Kacperek i Michała Brulińskiego oraz Recital Doroty Stalińskiej, która również uroczystość prowadziła i niestety „mało subtelną” agitacją przedwyborczą, mającą cechy „niedźwiedziej przysługi” – zniszczyła przyjemną atmosferę.

Obchody Święta Niepodległości w Milanówku zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Lacrimosa, w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej.
 
Grodzisk Mazowiecki
Bardziej tradycyjnie, choć niezwykle uroczyście, przebiegały obchody Święta Niepodległości w Grodzisku Mazowieckim.
 
Obchody rozpoczął przemarsz ulicami Grodziska Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Kapelmistrza Tamburmajora Ryszarda Klechy. O godzinie 11.00, spod pomnika Józefa Chełmońskiego do kościoła św. Anny, wyruszyły grodziskim deptakiem poczty sztandarowe.
 
Po Mszy świętej oficjalną część uroczystości, pod Pomnikiem Wolności, rozpoczęło złożenie kwiatów. Gości przywitał Starosta Powiatu Grodziskiego Marek Wieżbicki. Było to wyjątkowy dzień dla Starosty, bowiem tego dnia, podczas uroczystości wręczony mu została medal Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. – Pragniemy uhonorować pana Starostę, którego sława dotarła już do Warszawy – mówiła przedstawicielka fundacji Grobu Nieznanego Żołnierza – Od 10 lat dba Pan o sprawy kombatantów i oni są tak wdzięczni, że wystąpili o nagrodzenie medalem związku kombatantów i byłych więźniów politycznych. Podczas krótkiego przemówienia zwróciła szczególną uwagę na zaangażowanie Starosty Marka Wieżbickiego w ochronę miejsc pamięci, zwłaszcza cmentarza w Budach Zosinych.
 
Po Staroście, z krótkim przemówieniem wystąpił Burmistrz Grodziska Mazowieckiego. Następnie Burmistrz razem z Przewodniczącą Rady Gminy, wręczył tytuły zasłużony dla gminy Grodzisk Mazowiecki. W tym roku tytuły otrzymali:
 Marek Konarzewski,
 Jerzy Fijałkowski,
 Kazimierz Gos,
 Maciej Kierzkowski,
 Iwona Kapusta,
 Teres Fifielska-Nowak,
 Andrzej Faliszewski,
 Jadwiga Chechłacz.
 
Tegoroczna uroczystość przyciągnęła wyjątkową ilość mieszkańców Grodziska. Po części oficjalnej, pod Centrum Kultury, czekała gorąca grochówka. Uroczystości zakończył seans filmowy w kinie i uroczysty koncert chóru Filharmonii Narodowej, pod dyrekcją Henryka Wojnarowskiego, w Parafii Miłosierdzia Bożego przy ul. Orzeszkowej.
Redakcja

Święto Niepodległości w Brwinowie
Piękna jesienna aura zachęciła mieszkańców do przybycia i wspólnego świętowania. Były oficjalne uroczystości i piknik harcerski na rynku w Brwinowie. Tak mieszkańcy gminy Brwinów obchodzili 96. rocznicę odzyskania niepodległości.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęła msza święta w kościele św. Floriana, odprawiona przez ks. Arkadiusza Śledzika w intencji Ojczyzny i poległych bohaterów. Potem uroczystości przeniosły się pod Pomnik Niepodległości. Wśród zgromadzonych nie zabrakło przedstawicieli środowisk kombatanckich, delegacji powiatu pruszkowskiego, szkół, organizacji harcerskich, stowarzyszeń i partii politycznych. Burmistrz Arkadiusz Kosiński w swoim przemówieniu przypomniał postać wielkiego patrioty Feliksa Nowosielskiego. W tym roku obchodzono 150. rocznicę śmierci urodzonego w Brwinowie powstańca z 1830 roku. Publikację autorstwa Feliksa Nowosielskiego „O kształceniu serca” otrzymali uczestnicy uroczystości.

Głos zabrał także przewodniczący Rady Miejskiej w Brwinowie Sławomir Rakowiecki, a list skierowany do władz samorządowych i mieszkańców w imieniu starosty Elżbiety Smolińskiej odczytała przewodnicząca Rady Powiatu Pruszkowskiego Urszula Wojciechowska.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem przyszedł czas na harcerski piknik. Harcerze stanęli na wysokości zadania i na brwinowskim rynku zbudowali miasteczko z namiotami, w których przygotowano wiele atrakcji. Były gry i zabawy dla dzieci, konkurs plastyczny, strzelnica, instruktaż pierwszej pomocy i wiele innych niespodzianek. Harcerze, dzielnie wspomagani przez rodziców przygotowali dla uczestników pyszne ciasta, chleb ze smalcem, gorącą grochówkę i żurek.

Organizator pikniku – Chorągiew Stołeczna ZHP Hufiec Pruszków – otrzymał dotację w ramach wspierania działalności pożytku publicznego przez gminę Brwinów.
źródło: UG Brwinów
Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Obchody Święta Niepodległości


To może Cię zainteresować: