Kolejny raz mieszkańcy powiatu grodziskiego uczcili rocznicę wybuchu II Wojny Światowej i pamięć bohaterskich żołnierzy września 1939 roku. Przedstawiciele redakcji uczestniczyli w uroczystościach w Grodzisku Mazowieckim i w Milanówku.
Grodzisk Mazowiecki
W strugach deszczu o godz. 18:00 złożono kwiaty pod mogiłą Obrońców Ojczyzny na starym cmentarzu parafialnym. W uroczystości wzięli udział m.in. burmistrzowie: Grzegorz Benedykciński i Tomasz Krupski, starosta grodziski Marek Wieżbicki, kombatanci, dyrektor Ośrodka Kultury - Paweł Twardoch, a także harcerze, Straż Miejska, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości i Platformy Obywatelskiej. Tomasz Kirszling zagrał na trąbce utwór „Śpij, kolego w ciemnym grobie”, który stał się symboliczną minutą ciszy dla poległych w czasie II wojny światowej. Uczestnicy uroczystości przeszli z cmentarza do kościoła św. Anny, gdzie odbyła się Msza Święta w intencji ofiar działań wojennych sprzed 81 lat.
Milanówek
Uroczystości rozpoczęły się o 17:15, zgodnie z programem, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na grobach żołnierzy września 1939 roku, znajdujących się na milanowskim Cmentarzu Parafialnym.
Padający deszcz zmusił organizatorów uroczystości w Milanówku do zmiany programu. Przed mszą świętą, a nie po mszy, złożono kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów na placu im. Stefana Starzyńskiego.
Zarówno na cmentarzu jak i pod pomnikiem kwiaty składali: burmistrz Piotr Remiszewski, przedstawiciele Rady Miasta, harcerze z Hufca ZHP im. Janusza Kusocińskiego, przedstawiciele: jednostek kultury, organizacji pozarządowych i milanowskich szkół.
Uroczystą mszę świętą w intencji tych, którzy zginęli na wielu frontach II Wojny Światowej celebrował i homilię wygłosił proboszcz parafii św. Jadwigi ksiądz kanonik Grzegorz Jaszczyk. Zaraz po mszy świętej, oczywiście za zgodą księdza Grzegorza Jaszczyka, burmistrz Piotr Remiszewski wygłosił przemówienie nawiązujące do wydarzeń, które poprzedziły wybuch tej tragicznej w skutkach wojny, przyjęte oklaskami przez uczestników mszy św.
Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Mateusza Chmielewskiego na akordeonie, który miał się odbyć na terenie zielonym za pomnikiem, odwołano z powodu padającego deszczu.
Miejmy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli przejść spod Pomnika Bohaterów do zrewitalizowanego Teatru Letniego, jak to miało miejsce przed jego zamknięciem, by uczestniczyć w kontynuacji uroczystości związanych z obchodem wielu historycznych rocznic i że Milanowskie Centrum Kultury nie będzie już musiało organizować koncertów „pod chmurką”.
To może Cię zainteresować: