Do Polski trafiły już pierwsze dostawy szczepionek przeciwko COVID-19. Rząd przyjął zatem Narodowy Program Szczepień,  który zbiera w jednym miejscu wszystkie informacje dotyczące szczepień w Polsce, a my znamy już pierwsze 10 punktów, w których na pewno będziemy mogli zaszczepić się w powiecie grodziskim

Program składa się z 9 rozdziałów zawierających informacje na temat: skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek, procesu zakupów i finansowania, dystrybucji i logistyki, zaleceń medycznych i organizacji punktów szczepień, kolejności szczepień, komunikacji i edukacji publicznej, monitorowania przebiegu programu i podmiotów zaangażowanych w program. Wszystkie te zagadnienia zostały poddane konsultacjom, w ramach których wpłynęło łącznie 2 273 zgłoszeń i uwag. Program ma usprawnić działania w walce z epidemią do końca 2021 r. Minister Zdrowia zapowiedział także, że do wakacji sytuacja powinna się na tyle uspokoić, by wszyscy mogli wrócić do normalnego funkcjonowania, jak sprzed epidemii. Jest to jednak wariant optymistyczny.

Do szczepień pierwszych Polaków doszło już w niedzielę (27.12). Jednak to medycy mają być pierwszymi zaszczepionymi osobami w tak zwanym „etapie zero”. Oprócz nich przyjmuje się także listy pozostałych pracowników sektora medycznego, czyli personel pomocniczy i administracyjny w domach opieki i pomocy społecznej, aptek, przychodni i stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz pracowników i studentów uczelni medycznych. Placówki te już zgłosiły listę personelu, który będzie podlegać szczepieniu. Również i w powiecie grodziskim zgłoszono takie listy i już ruszyły pierwsze szczepienia. Szczepionkę 30 grudnia otrzymał jako pierwszy prof. Jacek Pawlak, ordynator Oddziału Chirurgii grodziskiego szpitala.

W dalszej kolejności szczepione będą osoby najbardziej narażone na powikłania związane z zarażeniem się koronawirusem. W I etapie ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, nauczyciele oraz służby mundurowe. Natomiast w II etapie będą to osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi oraz osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne. Pozostałe osoby dorosłe, w tym także przedsiębiorcy, których działalność została zawieszona w związku z rozporządzeniami, zostaną zaszczepieni w IV etapie. Szczegółowy harmonogram szczepień jest jednak jeszcze nieznany. 

Według zapewnień, szczepionka ma być darmowa i dobrowolna, ale osoby zaszczepione będą miały pewne przywileje – będą mogły m.in.  bez dodatkowych testów korzystać z usług medycznych, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących spotkań towarzyskich. Nie będzie także potrzeby odbywania kwarantanny przez zaszczepionych w wypadku kontaktu z osobą zakażoną. Zapowiada się także, że szczepienie będzie w niektórych miejscach warunkiem wejścia na pokład samolotu czy otrzymania pracy.

Kwalifikację do szczepienia na koronawirusa będzie mógł przeprowadzić każdy lekarz, który przeprowadzi badanie i ankietę z pacjentem. Aby się zaszczepić, potrzebna będzie rejestracja, która rozpocznie się już 15 stycznia, przez specjalną bezpłatną infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Po szczepieniu pacjent będzie poddany obserwacji. Osoby zainteresowane zaszczepieniem będą mogły to zrobić w stacjonarnych w placówkach POZ, stacjonarnie w innych placówkach medycznych, przez mobilne zespoły szczepiące i w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych. Wśród nich są także placówki z naszego regionu. Przede wszystkim szpitale węzłowe, gdzie już szczepieni są pracownicy – Szpital Zachodni w Grodzisku Maz., Szpital Powiatowy w Sochaczewie, Szpitale w Pruszkowie i w Piasecznie oraz  Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie.

Przyjęcie szczepionki będzie potwierdzone przez specjalny system, który będzie umożliwiał weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR). To ma ograniczyć możliwość zachorowania i transmisji wirusa SARS-CoV-2.  Jednak jeśli szczepienia mają przynieść rezultaty, to zaszczepiona powinna być większość społeczeństwa, dlatego przed rozpoczęciem szczepień rząd planuje przeprowadzić dużą akcję informacyjną i profrekwencyjną.

Wszystkie informacje na temat szczepień znaleźć można na stronie gov.pl/szczepimysie lub dzwoniąc na specjalną bezpłatną i całodobową infolinię – 989 lub 22 62 62 989 dla połączeń zagranicznych. Opublikowana została już tam wstępna lista punktów, w których na pewno będziy mogli zaszczepić się przeciw COVID-19. Publikujemy ją poniżej:


 

Miejsce punktu szczepień Adres Telefon
CENTRUM MEDYCZNE W JAKTOROWIE Chylice Kolonia Warszawska 24 96-313 570570005
Gabinet lekarza POZ Gole Gole Gole 50 96-314 468560726
NIEPUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ "TAK-MED" S.C. GRODZISK MAZOWIECKI BLISKA 14 05-825 227556745
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej OPTIMA GRODZISK MAZOWIECKI Bairda lip-56 05-827 22 724 36 44
Gabinet lekarza POZ Gole Grodzisk Mazowiecki Żydowska 17-lut 05-825 223780090
Poradnia lekarza POZ - Szpital Zachodni Grodzisk Mazowiecki Daleka 11 05-825 227559106
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Medycyna Rodzinna" Spółka Cywilna Jaktorów Warszawska 2 96-313 468564029
Gabinet szkolny stomatologiczny zlokalizowany w budynku Centrum Sportu i Rekreacji Milanówek Szkolna 6 05-822 226020997
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "MEDICUS" PODKOWA LEŚNA JELENIA 30A 05-807 227291065
Clinica Medica Olimpia Łukaszewicz-Chimko Żabia Wola Spółdzielcza 2B 96-321 728999665

Artykuł ten, jak i wiele ciekawych artykułów dostępny jest, w noworocznym numerze naszej papierowej gazety!

W numerze między innymi:

  • Co słychać na budowie "Paszkowianki"
  • Znamy szczegóły narodowego programu szczepień
  • Dwie twarze radnego
  • Żurawie 2020 wręczone
  • Gawędy o Kolędach
  • Konsultacje zakończone
  • Bardzo wolne sądy
  • Wiskitki miastem
  • Sesja czy cyrk?
  • Derby powiatu
Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: