GPA od czasu powołania systematycznie rozszerza zakres swojego działania. Uważnie obserwując okolicę i wsłuchując się w potrzeby pasażerów, stale poprawia swoją ofertę. Dzięki temu GPA stały się największym i modelowym związkiem tego typu w Polsce. W przyszłym roku czeka nas wiele pozytywnych zmian w komunikacji autobusowej na terenie powiatu grodziskiego i pruszkowskiego. Pojawią się nowe autobusy, nowe linie i liczne udogodnienia dla pasażerów takie, jak internetowa platforma sprzedaży biletów. Jakie dokładnie zmiany czekają nas w przyszłym roku?
Przewoźnicy wybrani, będą nowe autobusy
Pod koniec października w Starostwie Powiatowym w Pruszkowie odbyło się Zgromadzenie Członków Związku Powiatowo-Gminnego GPA, na którym podjęto uchwałę o wyrażenie zgody na zawarcie umów z operatorami. Dzięki temu możliwe było podpisanie umów z wyłonionymi w przetargach przewoźnikami. Umowy zostały podpisane na 2024 r. z możliwością przedłużenia na lata 2025 i 2026!
Najkorzystniejsze oferty na obsługę linii od 1 stycznia 2024 r. złożyli:
- w części 1: PKS Tarnobrzeg (obsługa linii 10, 11, 12, 14, 19, 23, 29, 30, 31, 32, 33, 50, 51, 52, 61, 63, 67 i 80)
- w części 2: PKS Bodzentyn (obsługa linii 15, 16, 18, 21, 22, 28, 45 i 58)
- w części 3: PKS Grodzisk Maz. (obsługa linii 13, 20, 24, 25, 26, 48, 55, 60, 64, 65, 66, 68 i 69)
- w części 4: PKS Grodzisk Maz. (obsługa linii 17, 27, 62 i 78).
Do obsługi wszystkich linii potrzebnych będzie aż 120 autobusów, z czego 28 z nich będzie nowych. Wszystkie pojazdy przystosowane będą do przewozu osób o ograniczonej mobilności i wózków. Wyposażone będą w klimatyzację i system informacji pasażerskiej. Jest to chyba największe, jednorazowe wdrożenie nowych autobusów tego typu w komunikacji powiatowo-gminnej w Polsce.
To nie koniec planów zakupowych. Już na dniach ogłoszone zostaną przetargi na zakup jedenastu autobusów, w tym trzech elektrycznych.
Stały wzrost liczby pasażerów
Październik okazał się kolejnym rekordowym miesiącem. Jak wynika z systemu sprzedaży biletów, GPA przewiozło w tym miesiącu 356 tys. pasażerów. Warto przypomnieć, że w styczniu 2022 r. z usług Związku skorzystało 108 tys. podróżnych. Jest to więc prawie trzykrotny wzrost, a dzięki stale ulepszanej ofercie statystyki te w przyszłym roku będą niewątpliwie lepsze.
GPA w Brwinowie
Niewątpliwą nowością w nadchodzących dniach będzie przejęcie obsługi brwinowskiej komunikacji miejskiej przez GPA. Dzięki temu mieszkańcy gminy zyskają nie tylko lepsze połączenia autobusowe, ale też dogodny dojazd do innych gmin oraz stacji PKP i WKD.
Coraz lepszy rozkład jazdy
W 2024 r. największe zmiany obejmą Powiat Pruszkowski oraz Gminę Brwinów, w której wszystkie linie autobusowe będą od nowego roku organizowane przez Grodziskie Przewozy Autobusowe. W autobusach na przełomie listopada i grudnia pojawią się plakaty i ogłoszenia informacyjne, a także ulotki informacyjne i mapki nowej sieci. W innych gminach rozkład jazdy na bieżąco dostosowywany jest do rozkładu Kolei Mazowieckich oraz bieżących remontów i zamknięć dróg.
Część zmian jest odzwierciedleniem potrzeb pasażerów. Zwiększono m.in. liczbę kursów linii 63, która umożliwi szybki dojazd do Al. Krakowskiej w Warszawie mieszkańcom Nadarzyna i Żabiej Woli.
Taryfa dostosowana do potrzeb
Zmianie ulegnie też taryfa, w której, oprócz dotychczasowy zniżek, wprowadzony zostanie atrakcyjny bilet grodzisko-pruszkowski. Bilet ten umożliwi w atrakcyjnej cenie podróż pasażerom po terenie gmin leżących wzdłuż linii PKP (Piastów, Pruszków, Brwinów, Podkowa Leśna, Milanówek, Grodzisk Mazowiecki i Jaktorów). Aktualne zostają też zniżki dla pasażerów posiadających bilet miesięczny lub kwartalny KM i WKD, dzięki czemu pasażerowie dojeżdżający pociągiem do Warszawy zapłacą 45% mniej. Warto przypomnieć, że za darmo autobusami GPA pojadą m.in. seniorzy po 70. roku życia oraz liniami 60, 61 i 62 posiadające imienny bilet okresowy ważny w 1 i 2. lub w 2. Strefie biletowej ZTM Warszawa.
Innowacyjne rozwiązania
Na naszych łamach pisaliśmy już o innowacyjnej aplikacji „Kiedy przyjedzie?” Dzięki niej na żywo możemy sprawdzić dokładną godzinę odjazdu autobusu. Niewiele miast posiada takie unikalne rozwiązanie obejmujące całą sieć.
Od nowego roku mieszkańcy będą mogli korzystać z dodatkowego innowacyjnego rozwiązania – specjalnie zaprojektowanej na potrzeby GPA internetowej platformy sprzedaży biletów. System ten będzie uzupełniony 15 biletomatami wyprodukowanymi przez MERA Grodzisk. Rozwiązanie to ułatwi zakup biletów i skróci czas potrzebny na sprzedaż biletów przez kierowcę.
To może Cię zainteresować: