W piątek, 11 kwietnia, z kościołów rzymskokatolickich naszego powiatu, podobnie jak w innych powiatach całej Polski, liczne rzesze wiernych wyszły na ulice by rozważać poszczególne etapy drogi Jezusa Chrystusa na Golgotę.
W Grodzisku Mazowieckim wierni wyszli na nabożeństwo Drogi Krzyżowej z kościoła św. Anny, zaś w Milanówku z kościoła Matki Bożej Bolesnej. W obu miastach w Drodze Krzyżowej prowadzonej przez kapłanów, uczestniczyła liczna rzesza wiernych, często całe rodziny z dziećmi. Wierni, z różnych grup społecznych, nieśli duży drewniany krzyż. Przy każdej z 14 stacji czytano tekst rozważań, zaś między stacjami śpiewano Welkopostne pieśni.
W rozważaniach przy ostatniej stacji, w kościele św. Jadwigi w Milanówku, znalazło się między innymi wezwanie by wspólna modlitwa i wyznanie wiary kształtowało w nas postawy szacunku i pojednania.
O bezpieczństwo uczestników Drogi Krzyżowej dbała straż miejska i policja.
Tradycja Drogi Krzyżowej zrodziła się w średniowieczu w Jerozolimie, gdzie franciszkanie oprowadzali pątników, którzy zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa. W XVII wieku ustalono liczbę 14 stacji, która obowiązuje do dziś.
To może Cię zainteresować:
W piątek przed Niedzielą Palmową mieszkańcy Milanówka, po mszy św. o godz. 18.00, odprawionej w kościele Matki Bożej Bolesnej na Grudowie wyruszyli w Drogę Krzyżową. Prowadził ją ks. Adam, ulicami: Szkolną, Królewską, Grudowską, Zawąską, Graniczną, Grudowską, Warszawską, tunelem pod linią PKP, Krakowską i Kościuszki.
Droga Krzyżowa ulicami Milanówka