Rząd ruszył z długo oczekiwanym przez wszystkich Narodowym Programem Szczepień i płynnie przechodzi do I etapu jego realizacji. Po personelu medycznym przyszedł czas na zapisy seniorów, czyli osób w wieku 80+, a już niedługo także 70+. Jest to grupa najbardziej narażona na zarażenie się koronawirusem i wystąpienie związanych z nim niebezpiecznych dla zdrowia powikłań.
Przypomnijmy, że pierwsze szczepionki trafiły do grodziskiego szpitala pod koniec grudnia. Jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku rozpoczęły się szczepienia lekarzy i personelu medycznego, który w całej Polsce szczepiony jest w tzw. etapie „0”. Łącznie zapotrzebowanie na szczepionkę w powiecie grodziskim w tym etapie zgłosiło 2 500 osób i już większość z nich pomyślnie przeszło zabieg. Od 15 stycznia ruszyły zapisy na szczepienia osób w wieku 80+, które przyjmować szczepionkę będą już od 25 stycznia. Zapotrzebowanie było tak duże, a placówek zgłoszonych do programu tak niewiele, że już od wczesnych godzin porannych pracownicy przychodni mieli pełne ręce roboty i nie nadążali przyjmować pacjentów. Nic dziwnego. W samym Grodzisku Maz. wyznaczono 4 punkty szczepień przeciwko Covid-19, które przyjąć mogą po 30 osób na tydzień. Tyle dawek otrzymuje każdy punkt szczepień w Polsce. Pozostaje więc pytanie, czy gdyby wcześniej wiedziano o ograniczeniach w liczbie dostępnych szczepionek, to do programu zgłosiłoby się więcej placówek? Na zwiększenie liczby dostępnych szczepionek liczą włodarze poszczególnych gmin, szczególnie wtedy, gdy przyjdzie czas na szczepienia pozostałych mieszkańców. Ci, według planu, zaszczepieni mają być w ciągu 10 miesięcy.
Burmistrz Grodziska, Grzegorz Benedykciński, przewiduje, że w tym tempie seniorzy w wieku 80 lat i więcej oraz po 70 roku życia (zapisy rozpoczną się 22 stycznia), których w gminie jest ok. 1700, zaszczepieni będą w ciągu 3,5 miesiąca. Na zakończenie tego etapu liczą również włodarze innych gmin w powiecie. Podkreślmy jednak, że każda zaszczepiona osoba musi przyjąć także drugą dawkę po 21-28 dniach od przyjęcia pierwszej, a osoby zaszczepione muszą pozostać pod obserwacją lekarza. Dodatkowo, aby odciążyć w tym zadaniu powiatowy szpital, gdzie ryzyko zarażenia się zdrowego pacjenta wzrasta, burmistrz chce także w niedalekiej przyszłości uruchomić dodatkowy punkt w Mediatece. – Jako, że szpital jest miejscem bardzo wrażliwym, pani dyrektor poprosiła nas o zorganizowanie dodatkowego punktu. Po uzyskaniu informacji, że będzie 30 szczepionek tygodniowo dla każdego punktu, a mamy ich 4, to uruchomienie Mediateki mija się z celem. Dlatego będziemy gotowi i wierzymy głęboko, że już niebawem będzie dużo szczepionek i wtedy szpital uruchomi ten punkt po to, aby zapewnić mieszkańcom komfortowe warunki – zarówno tym, którzy przyjdą się zaszczepić, jak i tym, którzy muszą zostać chwilę po – mówi burmistrz Grzegorz Benedykciński.
Warto również zaznaczyć, że każda gmina zobowiązana jest do zapewnienia transportu do punktu szczepień osobom, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub w jakikolwiek inny sposób nie są w stanie samodzielnie do niego dotrzeć, np. osoby starsze nieposiadające własnego transportu. Taka pomoc zorganizowana jest również w Grodzisku i aby ją uzyskać, należy dzwonić pod nr: (22) 724 21 21 od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-22:00 oraz w soboty i niedziele od godz. 9:00 do 15:00.
To może Cię zainteresować: