fot. Michał Inkielman
Tytułowe słowa padły z ust Agaty Trzop-Szczypiorskiej, laureatki w kategorii Społecznik roku, podczas rozmowy o aktywności lokalnej, prowadzonej podczas I Gali Aktywności Lokalnej – „Żurawie Powiatu Grodziskiego”, która odbyła się 12 grudnia br. w grodziskiej Mediatece. Trudno nie zgodzić się, że należy się chwalić, bo jest czym.
Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Europa i My wraz z partnerami. Przypominamy, że kandydatów na laureatów w kategoriach: Społecznik roku, Organizacja pozarządowa roku, Wolontariusz roku, Firma przyjazna społeczności lokalnej i Wydarzenie roku, można było zgłaszać od 22 listopada do 1 grudnia. O konkursie, w którym znajdą nasi czytelnicy również odpowiedź na pytanie – dlaczego żurawie? pisaliśmy na naszych łamach https://www.obiektywna.pl/Powiat-Grodziski/zurawie-powiatu-grodziskiego-zglos-kandydata .
Na konkurs wpłynęło 100 zgłoszeń, z których Kapituła wybrała laureatów i wyróżnionych w poszczególnych kategoriach:
Społecznik roku: Agata Trzop-Szczypiorska, wyróżnieni: Stanisław Firlej, Wojciech Granica, Monika Jędrzejewska-Wiergiles, Anna Kuldanek, Jerzy Orzeł.
Organizacja pozarządowa roku: Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnosprawnych "Malwa Plus", wyróżnienia: Stowarzyszenie "Podkowa bez smogu”, Stowarzyszenie Bezdomniaki Żabiowolskie”, Stowarzyszenie T-Art.
Wolontariusz roku: Anna Krysiak, wyróżnienia: Grupa Wolontariuszy SOZ Straż Zwierząt Powiatu Grodziskiego, Kawiarenka z Misją, Samorząd Uczniowski przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej w Milanówku, Wolontariusze parkrun Grodzisk Mazowiecki, Zarząd Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Grodzisku Mazowieckim
Firma przyjazna społeczności lokalnej: Lajk Taxi Grodzisk Mazowiecki (nie było wyróżnionych)
W kategorii Wydarzenie społeczne roku wyróżniono wszystkie zgłoszone wydarzenia, (stwierdzono, że w tej kategorii nie ogłasza się laureata, gdyż w głosowaniu brały udział także fikcyjne konta internetowe): Aktywny Grodzisk V pomagamy Paulince Tężyckiej, Biegam w Książenicach, Debata oksfordzka „Uczestnictwo w wyborach powinno być obowiązkowe”, IX Grodziski Piknik z Psem, Maraton Miast Ogrodów 2019, Narada Obywatelska o Edukacji w Podkowie Leśnej, Piknik charytatywny Bezdomniaków Żabiowolskich, VII Podkowiańska Dycha (Podkowiańskie Towarzystwo Biegowe), Podróż do Świata Autyzmu - Charytatywny Koncert Chóru Cantata w Parafii św. Jadwigi w Milanówku, Ratujemy Filipka - charytatywne koncerty i licytacje, Rowerowy Maj w Milanówku, Spotkania Klubu Przedsiębiorczych Mam Grodzisk Mazowiecki.
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!
Nagrody i wyróżnienia przyznała Kapituła w składzie: Przewodniczący Paweł Łukasiak – prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, oraz Tomasz Krupski - Zastępca Burmistrza Grodziska Mazowieckiego, Artur Tusiński – Burmistrz Podkowy Leśnej, Piotr Remiszewski - Burmistrz Milanówka, Sławomir Kamiński - pełnomocnik Wójta Jaktorowa, Waldemar Brzywczy - Wójt Baranowa, Piotr Rybka - Wójt Żabiej Woli, Izabela Andryszczyk - członek zarządu Stowarzyszenia LGD Ziemia Chełmońskiego, Adriana Skajewska - ekspertka Lokalnej Grupy Działania "Zielone Sąsiedztwo".
Patronat honorowy nad Galą Aktywności Lokalnej objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński, Burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński, Burmistrz Milanówka Piotr Remiszewski, Wójt Gminy Baranów Waldemar Brzywczy, Wójt Jaktorowa Maciej Śliwerski, Wójt Żabiej Woli Piotr Rybka.
Galę prowadził Grzegorz Nawrocki. Działalność każdego laureata przypominał krótki film zrealizowany przez telewizję GTV. Kilka piosenek (jedną na początku i kilka na końcu Gali wykonała Helena Adwent z zespołem. Wykład na temat roli działalności obywatelskiej wygłosił Szymon Hołownia, gość specjalny Gali. Pozwolę sobie przytoczyć kilka stwierdzeń z tego wykładu: działalność obywatelska zawsze skutkuje poszerzeniem pojemności i spójności społecznej; nikt tak nie ma pieniędzy jak ci, którzy mają duże pieniądze; jak jest dobrze to idziemy sami, jak jest źle to zbijamy się w grupy; wspólnota jest tak silna jak najsłabszy we wspólnocie; zgoda na niezgodę może być poszerzeniem naszego postrzegania; nie wolno za wcześnie rezygnować, lepiej trochę zwolnić, nie odpuszczać; ryba musi naprawiać się od dołu, choć psuje się od góry.
Przypominając skąpstwo tych najbogatszych, o których wspomniał Szymon Hołownia, należy stwierdzić, że nie zabrakło szczodrych, którzy finansowo wsparli Konkurs i Galę. Dziękował im Daniel Prędkopowicz – Prezes Stowarzyszenia Europa i My. Wyraził również nadzieję, że „Żurawie” wpiszą się na stałe w wydarzenia organizowane w powiecie grodziskim i że znajdą się również pieniądze na telewizję GTV.
Zapraszamy do Galerii, w której zamieściliśmy wiele zdjęć z Gali. Znajdą tam Państwo również zdjęcie planszy, na której wymieniono między innymi współfinansujących Konkurs i Galę.
To może Cię zainteresować: