To już 78 lat od wybuchu  II Wojny Światowej, najtragiczniejszej w skutkach wojny, jaką poznał świat. 1 września 1939 roku, nad ranem, Niemcy napadli na Polskę. W piątek, 1 września,  na cmentarzach wielu miast Polski, gdzie znajdują się groby poległych żołnierzy – uczczono ich pamięć. Podobnie było w miastach naszego powiatu. W uroczystościach, które odbyły się w Grodzisku Maz. i w Milanówku uczestniczyła redakcja „Obiektywnej”.

Grodzisk Mazowiecki

Uroczystości rozpoczęła  o godz. 17:00 msza świętą odprawiona w koście św. Anny w intencji poległych. W mszy świętej uczestniczyły poczty sztandarowe, przedstawiciele władz gminy i powiatu oraz liczni mieszkańcy, w tym duża grupa harcerzy. Po  mszy świętej zgromadzeni, prowadzeni przez Młodzieżowa Orkiestra Dęta im. Feliksa Dzierżanowskiego przeszli na pobliski cmentarz parafialny, gdzie znajduje się pomnik żołnierzy poległych w obronie ojczyzny w 1939 roku. Pod pomnikiem przedstawiciele samorządów, grodziskich organizacji i mieszkańców złożyli kwiaty. Krótkie, okolicznościowe przemówienia wygłosił burmistrz Tomasz Krupski, oraz posłanka Platformy Obywatelskiej z okręgu podwarszawskiego – Kinga Gajewska.

Zobacz galerię: 78. rocznica wybuchu II Wojny Światowej w Grodzisku Maz.


Milanówek

W Milanówku program uroczystości był realizowany w odwrotnej kolejności.  O godz. 17:15, na miejscowym cmentarzu, złożono kwiaty na grobach poległych żołnierzy. Harcerze z Hufca im. Janusza Kusocińskiego, jeszcze przed uroczystością, zapalili lamki na krzyżach grobów tych, którzy zmarli w milanowskich popowstańczych szpitalach. Następnie, w intencji walczących i poległych w obronie Ojczyzny, o godz. 18:00 w kościele świętej Jadwigi  została odprawiona  msza święta z udziałem: pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowy i licznych mieszkańców. Po mszy świętej zebrani przeszli na pobliski Plac im. Stefana Starzyńskiego, gdzie pod Pomnikiem Bohaterów złożono wiązanki kwiatów. Tu również burmistrz Wiesława Kwiatkowska wygłosiła krótkie przemówienie nawiązujące do tych tragicznych wydarzeń. Podziękowała także mieszkańcom za liczny udział w uroczystościach. Szczególne podziękowania skierowała do tych najstarszych, którzy brali udział w walkach i do tych  najmłodszych, dzięki którym nie zaginie pamięć o bohaterach tamtych tragicznych lat. Uroczystości zakończyło odśpiewanie przez zebranych, przy akompaniamencie pani Joanny Kozłowskiej, kilku patriotycznych pieśni.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: 78. rocznica wybuchu II Wojny Światowej w Milanówku