Spotkania mieszkańców Milanówka z burmistrzem odbywają się tradycyjnie na wiosnę i jesienią. Z założenia, mają na celu informowanie mieszkańców o poczynionych i planowanych inwestycjach, realizacji budżetu. Dla obywateli są zaś okazją do bezpośredniego zadawania pytań, zgłaszania uwag, problemów i potrzeb.
Zwolennicy Platformy Obywatelskiej świętują od wczoraj w całej Polsce, bo wygrana nad PiS była dość znacząca. Platforma Obywatelska zwyciężyła także w Powiecie Grodziskim.
W nocy 6 października o godz. 3:00 dyspozytorka prywatnego pogotowia ratunkowego w Grodzisku Maz. odebrała telefon od pacjenta leżącego na oddziale chirurgii w Szpitalu Zachodnim im. Jana Pawła II, który krwawił po operacji i szukał pomocy na zewnątrz, bo lekarz dyżurny mimo wezwań, nie przychodził.
Wybory parlamentarne tuż, tuż i wielu wyborców głowi się, na kogo głosować, bo sytuacja nie jest bywała i typowa… Sejm rozwiązany po dwóch latach kadencji, rywalizacja między ugrupowaniami politycznymi osiągnęła niespotykany w naszej młodej demokracji poziom zawziętości i agresji. Walka jest bezpardonowa, bo podobno …cel uświęca środki.
Czy mamy prawo do leczenia w godziwych warunkach?
2 października w Zespole Szkół nr 5 w Garwolinie odbyła się konferencja Program Operacyjny Kapitał Ludzki (POKL) 2007-13 - Co dla lokalnych społeczności? Samorządy - Oświata - Kultura - Organizacje Pozarządowe, dotycząca pozyskania i wdrażania funduszy unijnych dla projektów mających na celu rozwój środowisk lokalnych, zwłaszcza działania na rzecz osób bezrobotnych lub zagrożonych utratą pracy.
Spośród wielu milanowskich ogrodów otwartych w niedzielę, ciekawie prezentował się autorsko-polityczny ogród państwa Szczepańskich. Właścicielka zaprosiła do niego ludzi kultury i sztuki, znanych i powszechnie cenionych.
Obiektywna Gazeta Internetowa
19 września w Zespole Szkół im. Hipolita Szczerkowskiego w Grodzisku Maz. odbyła się konferencja prasowa poświęcona odbywającej sie już po raz czwarty ogólnopolskiej Kampanii Parkingowej, uświadamiającej sprawnym kierowcom potrzebę pozostawiania wolnych miejsc parkingowych osobom mających kłopoty z poruszaniem się. Do akcji, organizowanej z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, przyłączył się także Grodzisk Maz.
Ta piękna impreza, organizowana wspólnie przez trzy sąsiadujące ze sobą miasta: Brwinów, Milanówek i Podkowę Leśną odbywała się w dniach 15-16 września 2007, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2007. Dni te były realizowane we wszystkich regionach Polski pod hasłem „Ludzie gościńca. Wędrowcy, pielgrzymi, tułacze”. Patronat honorowy nad obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wszystkie ekonomiczne media, mimo chaosu w polityce, donoszą o wciąż spadającej stopie bezrobocia i poprawiających się warunkach na rynku pracy. Statystyki potwierdzają te informacje. Przyjrzeliśmy się sytuacji, jaka panuje na rynku pracy w Powiecie Grodzisk Mazowiecki.
Jednym z punktów posiedzenia Komisji Promocji i Współpracy Europejskiej Powiatu Grodziskiego, które odbyło się 19 czerwca 2007 r. było przegłosowanie projektu uchwały przygotowanej przez Zarząd Starostwa, która dotyczyła przetargu nieograniczonego na sprzedaż Turczynka lub też sprzedaż Turczynka gminie Milanówek w trybie bezprzetargowym.
W związku z dodatnim przyrostem naturalnym, jaki można zaobserwować w ostatnich latach, po wyraźnym niżu z lat 90-tych, problematyczna staje się dla matek powracających do pracy sprawa opieki nad dzieckiem. Przedszkola są przepełnione, żłobków zaś jest jak na lekarstwo…
Podwarszawskie miasta takie jak Milanówek czy Podkowa Leśna mogą poszczycić się wyjątkowym charakterem miast ogrodów. W zabudowie obu miejscowości dominują wille często o charakterze zabtkowym. Nadają one tym miastom niepowtarzalny urok i klimat, są także atrakcją turystyczną. W ostatnim czasie władze obu miast pracują nad przywróceniem świetności dwóm wysokiej klasy obiektom: Pałacykowi w Podkowie Leśnej i willi "Waleria" w Milanówku.
Docierają do nas sygnały od wielu mieszkańców Milanówka, że Urząd Miasta nie informuje ich w sposób skuteczny o zmianach wprowadzanych do planów zagospodarowania przestrzenengo, które ingerują we własność prywatną. Co znaczy nieskuteczna informacja?
W poprzednim numerze „bibuły milanowskiej” pojawiła się informacja o mającym się odbyć spotkaniu zespołu roboczego oraz Burmistrzów: Brwinowa, Grodziska Mazowieckiego, Milanówka i Podkowy Leśnej z Marszałkiem Województwa Adamem Struzikiem.
Określenie to przeżywało renesans w naszej lokalnej polityce ostatniej jesieni, kiedy to w gorącej atmosferze przedwyborczej powszechnie zarzucano urgupowaniom rządzącym brak szacunku dla dyskusji i merytorycznie uzasadnionego sprzeciwu niektórych przedstawicieli samorządów loklanych. Gorszył fakt, że przy podejmowaniu ważnych decyzji społecznych uciszane są głosy często słusznych wątpliwości, a lansowana jest jednomyślność. Jak się okazuje mechanizm ten trwa...
Wielkim kredytem zaufania Rady Powiatu wobec Szpitala Zachodniego można nazwać uchwałę, jaką 28. czerwca na sesji Rady Powiatu przegłosowali radni. Dotyczy ona poręcznia przez Starostwo kredytu, o jaki stara się Szpital Zachodni. Decyzję tę podjęto po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego rachunków zysków i strat szpitala za 2006 r. oraz po przedstawieniu przez dyrekcję szpitala programu restrukturyzacji finansowej.
Cały świat wie, że naród czeczeński od 1994 r. znajduje się w sytuacji nierównej walki z Rosją o niezależność i samodzielność państwową. Ostatnie lata wojny "wypędziły" mnóstwo Czeczenów ze swojego kraju. Uchodźcy ci zmuszeni są szukać oparcia i pomocy wśród innych narodów, zwłaszcza Europy. O procesie integracji i polityce państwa polskiego wobec Czeczenów rozmawiamy z Issą Adger-Adajewem.
Nikogo nie trzeba przekonywać o potrzebie budowania oczyszczalni ścieków. Ważne jest jednak to, by inwestycja taka była przemyślana i nie miała negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz przez swoje działanie nie ingerowała w prywatną własność.
Od niedawna budynek Urzędu Starostwa w Grodzisku Maz. ułatwia załatwianie spraw niepełnosprawnym mieszkańcom miasta. Podjazd dla wózków inwalidzkich to dobry pomysł.
W piątek 13 kwietnia odbyło się w UM W Milanówku spotkanie z Burmistrzem Grzegorzem Benedykcińskim – Burmistrzem Grodziska Maz. w sprawie stanowiska władz i mieszkańców Milanówka wobec planów budowy obwodnicy południowej i możliwości zmiany tych planów.
Sprawa przebiegu obwodnicy drogi 719 to najważniejszy z tematów, łaczący kilka sąsiadujących gmin Powiatu Grodziskiego i Powiatu Pruszkowskiego. Oto kalendarium spotkań i ustaleń dotyczących przebiegu obwodnicy.
Na sesji Rady Powiatu w lutym radny z Milanówka Andrzej Olizarowicz wnosił interpelację o przekazanie Przychodni w Milanówku władzom samorządowym tego miasta. Obecnie milanowska przychodnia na ul. Piasta jest własnością Starostwa.
22 marca br odbyło się w Starostwie posiedzenie połączonych komisji Promocji Powiatu i Współpracy Europejskiej oraz Polityki Społecznej. W porządku obrad znalazł się bardzo ważny punkt – przyjęcie sprawozdania zespołu zajmuącego się sprawą zagospodarowania Turczynka.
Spotkanie osób przeciwnych budowie obwodnicy zwanej południową lub drogi 719 odbyło się wczoraj o godzinie 19:00 w budynku szkoły nr 1 w Milanówku przy ul. Królewskiej. Jego organizatorem był Burmistrz Milanówka – Jerzy Wysocki.
Poza ustaleniem planów budowy obwodnicy 50 lat temu wydarzyło się tylko jedno - podpisałem z Marszałkiem województwa porozumienie na dofinansowanie przez gminę budowy obwodnicy zachodniej i południowej – tymi słowami Burmistrz Grodziska Maz. – Grzegorz Benedykciński rozpoczął 13 marca spotkanie zorganizowane w przedszkolu przy ul. Górnej 12 w Grodzisku z mieszkańcami zainteresowanymi przebiegiem obwodnicy południowej.
Wczoraj 3 marca o godzinie 17:00 w budynku należącym do kościoła przy ul. Szkolnej w Milanówku odbyło się spotkanie wszystkich zainteresowanych planami budowy tzw. obwodnicy południowej.
22 lutego 2007 r. odbyła się sesja Rady Powiatu. Ważnymi jej punktami były m.in. głosowania nad odwołaniem Przewodniczącego Rady Powiatu i powołaniem piątego członka Zarządu Powiatu.
13 lutego w MOK w Milanówku odbyła się debata społeczna dotycząca zagospodarowania willi i parku w Turczynku. Zabytkowe obiekty niszczeją już od 4 lat. W zgłaszanych dotąd koncepcjach brakowało jednego – realnych funduszy na przywrócenie obiektów miastu i regionowi. Czy jest szansa, aby to zmienić? Do sprawy Turczynka powołano Komisję Promocji Powiatu i Współpracy Europejskiej złożoną z radnych Powiatu Grodziskiego.
Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Zachodniego, otwarty uroczyście 20 grudnia 2006 r., nadal nie przyjmuje pacjentów. Co wstrzymuje działanie SOR-u, w który inwestowano od kilku lat? Kiedy można spodziewać się jego faktycznego uruchomienia?
Marzenia… Każdy z nas ma własne. Jeden marzy o miłości, inny - jak Gałczyński marzy o tym, by zachować od zapomnienia słowa, gesty, oczy ukochanej osoby, jeszcze inny, tak jak Jarek Tomaszewski, marzy o ocaleniu cerkwi pw. Zaśnięcia NMP.
We wrześniu 2006 weszła w życie Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, a 29 grudnia rozporządzenie ministra zdrowia, określające zakres czynności ratowników medycznych, którzy zamiast lekarzy będą w zespołach medycznych ratować życie.
Sprawa terminów złożenia oświadczeń majątkowych przez osoby sprawujące funkcje publiczne to dziś najgorętszy temat dotyczący władz samorządowych w całej Polsce. Premier domaga się od Prezydenta Warszawy natychmiastowej rezygnacji, prawnicy zaś szukają takiej wykładni sprzecznych przepisów prawa, aby jednak uniknąć ponownych wyborów.
W dniu 7 stycznia miałam przyjemność uczestniczyć w spotkaniu literackim organizowanym przez Stawiski Klub Pań, którego bohaterkami były córki Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów: Maria Iwaszkiewicz - Wojdowska i Teresa Markowska. Inspirację do rozmów podczas spotkania stanowiła książka Radosława Romaniuka „One” wydana przez Wydawnictwo Książkowe „Twój Styl”.
Aby zdobyć większość i decydujący głos w samorządzie, wiele ugrupowań skorzystało z tzw. możliwości „blokowania się”. Takie porozumienie zawarły Ziemia Grodziska (największe ugrupowanie powiatu grodziskiego) i Platforma Obywatelska. Małżeństwo tych ugrupowań już wydaje na świat potomstwo, tylko czy będzie ono udane?
Wiadomo już, kto został burmistrzem (poza Podkową Leśną), a kto wójtem. Wiemy, jacy radni będą reprezentować społeczność w radach miast, gmin i Radzie Powiatu Grodziskiego. Publikujemy oficjalne listy.
24.10. 2006 r. w dodatku Rzeczpospolitej opublikwoany został ranking szpitali. Spośród szpitali całego kraju w kategorii Szpitale publiczne wielospecjalistyczne i onkologiczne Szpital Zachodni im. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim zajął 9 miejsce.
Zgodnie z ordynacją wyborczą 13 października o godz. 24:00 minął termin zgłaszania list kandydatów na radnych do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw terytorialnym komisjom wyborczym. Natomiast do godz. 24:00 18 października upłynął termin zgłaszania gminnym (miejskim) komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Obiektywna Gazeta Internetowa publikuje listy kandydatów i komitetów wyborczych dla wszytskich gmin Powiatu Grodziskiego.
Kompostownia działa od 9. lat. Kiedy pojawiła się możliwość pozyskania środków unijnych na modernizację oczyszczalni, powstało pytanie, „co z kompostownią?”, bowiem jej nie obejmuje plan modernizacji. Co z tym fantem zrobić?
Zbliżają się wybory samorządowe i od tego, ilu mieszkańców Milanówka weźmie w nich udział i na kogo odda swój głos, zależy jakość życia w naszym mieście. Jest to prawda oczywista, ale czy dla wszystkich? Chyba nie, skoro ciągle wybieramy ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z faktu, że mają obowiązek dbać o interes wyborców i miasta. Ten fakt wpłynął oczywiście na treść niniejszego artykułu.
Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim to największa placówka medyczna obsługująca pacjentwów zachodniej części województwa mazowieckiego. O jej osiągnięciach i planach rozwoju postanowiliśmy porozmawiać z Panią Dyrektor - Krystyną Płukis.
Nowy budynek Strażnicy przy ul. Żydowskiej wydaje się być dumą i chlubą Powiatu Grodziskiego. Piękna, nowoczesna bryła i takież wyposażenie – to marzenia każdej jednostki strażackiej, która w takich warunkach może pracować skutecznie i bezpiecznie.
Rokitnica – jedna z ważniejszych rzek Powiatu Grodziskiego na pewnym odcinku, w warunkach upałów i susz letnich „gubi swój bieg” i po prostu w nienaturalny sposób „się kończy”. Dlaczego i jak to możliwe? – ktoś zapyta. Okazuje się, że możliwe...