Podobnie jak w całej Polsce, mieszkańcy gmin powiatu grodziskiego uroczyście obchodzili 99 rocznicę odzyskania niepodległości, na którą pokolenia naszych przodków czekały aż 123 lata. Od kilku lat uroczystości mają podobny przebieg. Uczestniczymy w mszach świętych odprawianych w intencji ojczyzny, w koncertach, składamy wiązanki kwiatów pod pomnikami, a od niedawna bierzemy również udział w grach terenowych nawiązujących do tych ważnych historycznych wydarzeń. Odznaczani są również mieszkańcy zasłużeni dla lokalnych społeczności. Redakcja uczestniczyła w uroczystościach, które odbywały się w Grodzisku Maz. i w Milanówku.
Grodzisk Mazowiecki
Uroczystości rozpoczął przemarsz deptakiem spod pomnika Józefa Chełmońskiego do kościoła św. Anny, gdzie odbyła się msza św. w intencji ojczyzny, w której uczestniczyły władze samorządowe, poczty sztandarowe, Młodzieżowa Orkiestra Dęta im. Feliksa Dzierżanowskiego pod batutą tamburmajora Ryszarda Klechy i liczni mieszkańcy.
Następnie pod pomnikiem Wolności złożono kwiaty i wieńce, a także wręczono odznakę Honorowego Obywatela Pani Janinie Soporek, porucznikowi Wojska Polskiego, żołnierzowi ZWZ/AK ps. Nina. Pani Janina w wieku 17 lat przystąpiła do konspiracji, oddając wielkie zasługi na rzecz państwa podziemnego i lokalnej społeczności. Od wielu lat jest zaangażowana w działania Światowego Związku Żołnierzy AK w Grodzisku Mazowieckim.
Ponadto tytuł Zasłużony dla Gminy Grodzisk Mazowiecki przyznano siedmiu żołnierzom AK z Ośrodka „Osa”: Tadeuszowi Tonderze ps. „ Mały”, Henrykowi Szulewskiemu ps. „Sokół”, Andrzejowi Jakubowskiemu ps. „Mały”, Mieczysławowi Matuszewskiemu ps. „Żbik”, Stefanowi Łuczyńskiemu ps. „Kropiciel”, Henrykowi Domańskiemu ps. „Roch” oraz Karolinie Rybkowskiej ps. „Jola”. Odznaczenia przyznano w uznaniu zasług dla Światowego Związku Żołnierzy AK oraz za aktywną i wybitną działalność dla dobra Środowiska Gąbka-Osa w dziele utrwalenia pamięci i tradycji Armii Krajowej w Grodzisku Mazowieckim.
Wyróżnienia otrzymało również dwóch druhów OSP: Andrzej Zdanowski z OSP w Książenicach i Zbigniew Kora – Honorowy Prezes OSP w Grodzisku Mazowieckim, który otrzymał również odznakę św. Floriana.
W uroczystościach uczestniczyła liczna grupa mieszkańców, w tym dużo dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, i to do nich Burmistrz Grzegorz Benedykciński zwrócił się w pierwszej kolejności prosząc, by przekonywali starszych domowników do unikania wszelkich waśni, a przede wszystkim tych na tle politycznym.
Po oficjalnych uroczystościach, w sali widowiskowej Centrum Kultury, wyświetlono film dokumentalny pt. „Łącznicy” prezentujący sylwetki grodziskich AK-owców. Mieszkańcy uczestniczyli również w grze historycznej, zorganizowanej przez zespół Willi Radogoszcz, o której pisaliśmy w artykule „Niepodległa i radosna, lecz ze smutnym akcentem”.
Milanówek
Komunikat o obchodach Święta Niepodległości w Milanówku był krótki i treściwy: Program uroczystości w dniu 11 listopada 2017 r. (sobota):
- 12:15 – zbiórka Pocztów Sztandarowych przed kościołem Św. Jadwigi Śląskiej,
- 12:30 – Msza Święta w kościele Św. Jadwigi Śląskiej,
- 13:30 – złożenie kwiatów przed pomnikiem Bohaterów,
- 14:15 – Koncert niepodległościowy w wykonaniu Aleksandry Novina-Chacińskiej (sopran) i Remigiusza Łukomskiego (bas). Akompaniament Danuta Antoszewska na Pl. im. Stefana Starzyńskiego.
- 14:45 -18:00 - Harcerze zapraszają mieszkańców Milanówka na Grę Miejską "Niepodległy Milanówek"
Uroczystości, z małym wyjątkiem odbyły się zgodnie z programem. Wyjątkiem było przeniesienie koncertu do kościoła i złożenie kwiatów przed pomnikiem Bohaterów po koncercie. Zmiana bardzo słuszna, bo śpiewakom oszczędzono śpiewu na otwartej przestrzeni w wyjątkowo zimny i wietrzny dzień, a i słuchacze mieli okazję usłyszeć pięknie wykonane pieśni patriotyczne (wszystkim dobrze znane) śpiewane w duecie lub solo przez Aleksandrę Novina-Chacińską (sopran) i Remigiusza Łukomskiego (bas) w dużo korzystniejszych warunkach. Padła także propozycja wspólnego odśpiewania „Pierwszej brygady”, przyjęta jak odśpiewanie Hymnu.
Jak co roku w mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i poczty sztandarowe szkół milanowskich, które po koncercie przemaszerowały pod pomnik Bohaterów. Mimo chwilowej przerwy podkładu muzycznego (z powodu przerwy zasilania) uczestnicy bez zakłóceń odśpiewali Hymn Państwowy. Dalsza część uroczystości przebiegała zgodnie z rutyną: korowód delegacji Miasta, Powiatu, organizacji milanowskich, szkół i przedszkoli złożył wiązanki po pomnikiem, a następnie z krótkim przemówieniem wystąpiła pani Burmistrz Wiesława Kwiatkowska.
Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć wystawę fotografii (kilka zamieszczamy na zdjęciach) przedstawiających prace Jana Szczepkowskiego związane z Józefem Piłsudskim. Przy specjalnym stoisku (gdzie przy okazji zmarznięci mogli rozgrzać się gorącą herbatą) można było nabyć takie fotografie w wymiarze pocztówkowym. Szkoda, że na temat wystawy nie znalazłem informacji w programie uroczystości.
Wszystkie punkty programu (w Grze Miejskiej nie uczestniczyłem, więc nie mogę komentować) odbyły się sprawnie i spotkały się z zainteresowaniem publiczności nie różniącym się od podobnych uroczystości w ostatnim okresie. Zaznaczam, że chodzi o uroczystości zorganizowane na otwartej przestrzeni wg podobnego scenariusza. Pamiętam bowiem, że przed kilku laty, w zwyczaju były koncerty w Teatrze Letnim połączone z uroczystym wręczaniem nagród i dyplomów dla młodzieży wyróżniającej się w nauce i sporcie, a także statuetek „Milanowskiego Liścia Dębu” dla osób zasłużonych dla Miasta. Czy naprawdę od paru lat nie mamy w Milanówku komu publicznie gratulować sukcesów i dziękować za poświęcenie dla Miasta? Uroczystości takie miały rzeczywiście charakter świąteczny, gromadziły znacznie więcej osób zainteresowanych ich przebiegiem i nie robiły wrażenia „odfajkowania” obowiązku.
To może Cię zainteresować:
Godzina "W" to symboliczna godzina, w której 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Wprawdzie do pierwszych walk z Niemcami doszło na Żoliborzu już około godziny 14:00, a na Woli i w Śródmieściu - około godziny 16:00, to jednak o tej symbolicznej godzinie 17:00 włączane są syreny alarmowe, zatrzymują się samochody i spieszący się ludzie, by oddać hołd bohaterom. W wielu miastach odbywają się uroczystości pod pomnikami upamiętniającymi tamte dni, składane są kwiaty, organizuje się okolicznościowe wystawy i śpiewa (nie)zakazane piosenki. Pamiętamy również o bohaterach, którzy w czasie okupacji, w różnych gminach całej Polski podejmowali walkę z okupantem i ginęli w nierównej walce. Redakcja uczestniczyła w uroczystościach, które odbyły się w Grodzisku Maz. i w Milanówku.
Pamiętamy