103 lata temu po 123 latach zaborów Polska odrodziła się i odzyskała niepodległość. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku wszyscy Polacy zbierają się na ulicach miast i miejscowości, by wspólnie z biało-czerwonymi flagami brać udział w specjalnych uroczystościach.

Tak obchodziliśmy Święto Niepodległości w Pruszkowie

Na obchody Narodowego Święta Niepodległości zaprosili również Starosta Pruszkowski Krzysztof Rymuza i Prezydent Pruszkowa Paweł Makuch.

Uroczystości rozpoczęły się w samo południe w Kościele pw. Św. Kazimierza w Pruszkowie, gdzie mieszkańcy wspólnie odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Zaraz potem odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny, a po niej w świątyni rozbrzmiał koncert „Pieśni Patriotycznych i Ludowych” w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Zgoda”. Artyści zaprezentowali bogaty repertuar, w którym usłyszeć było można dobrze znane już wszystkim pieśni – m.in. „My pierwsza brygada” czy „Rozkwitały pąki białych róż”. Po koncercie delegacje władz miasta i powiatu złożyły kwiaty i wiązanki pod Pomnikiem Niepodległości przy Starostwie Powiatowym. Na koniec dnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Pruszkowie odbył się również koncert fortepianowy w wykonaniu Piotra Latoszyńskiego, który zaprezentował utwory Fryderyka Chopina. Był to pierwszy koncert w ramach corocznego cyklu pt. „Niepodległość w kulturze”, nad którym patronat honorowy objął Starosta Krzysztof Rymuza.

Wcześniej tego dnia uroczyste apele i akademie odbyły się także w pruszkowskich placówkach oświatowych. Najmłodsi mieszkańcy miasta włączyli się do wspólnego odśpiewania hymnu oraz mieli okazję spotkać się z reprezentacją 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Pomiechówka i członkami Stowarzyszenia „Strzelcy Rzeczpospolitej”.

Tomasz Zawadzki

Tak obchodziliśmy Święto Niepodległoście w Grodzisku

Jak co roku władze Grodziska Mazowieckiego wraz Centrum Kultury przygotowały bogaty program obchodów. Tegoroczne wydarzenia odbywały się pod wspólnym hasłem „Cieszmy się wolnością!”.

Uroczystości rozpoczęły się z samego rana od „Patriotycznej pobudki”, czyli przemarszu Młodzieżowej Orkiestry Dętej ulicami miasta, i trwały aż do późnego wieczora. – Intencją tegorocznych obchodów była radość ponad podziałami. I to się udało, ponieważ od rana towarzyszył nam rodzaj podniosłości święta, ale w wydaniu radosnym. Najpierw harcerze zaprosili na warsztaty pt. Zrób sobie kotylion, które cieszyły się bardzo dużą frekwencją. I osoby, które już zaopatrzyły się w taki kotylion lub otrzymały go przed godziną 12.00, wzięły udział we wspólnym odśpiewaniu hymnu. Park Skarbków wypełnił się ludźmi, było rodzinnie i kolorowo. Potem wszyscy przemaszerowali w korowodzie, który prowadzony był przez zespół RP Quintet pod kierownictwem Przemysława Skałuby – znakomitego muzyka i wykładowcy w grodziskiej Szkole Muzycznej. Towarzyszyła nam również Orkiestra Dęta, która rano urządziła patriotyczną pobudkę, a potem odegrała hymn, który tonował Robert Dziekański – muzyk i kompozytor, a także grodziski radny i nauczyciel szkoły nr 2. W czasie korowodu złożyliśmy w imieniu mieszkańców kwiaty pod Pomnikiem Wolności i Zwycięstwa. Potem udaliśmy się na plac przed Centrum Kultury, gdzie odbywał się piknik niepodległościowy. Była grochówka, ciepłe napoje i tort Niepodległości z udziałem Marszałka Piłsudskiego. Była również możliwość zrobienia sobie zdjęcia w powozie z Marszałkiem i złożenie życzeń – mówi Łukasz Nowacki.

Na oficjalną część uroczystości składała się msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Anny przy udziale kombatantów i pocztów sztandarowych, złożenie kwiatów pod pomnikiem oraz przemówienia burmistrza i gości – m.in. posłanki Kingi Gajewskiej i Michała Prószyńskiego – radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Wcześniej nastąpiła uroczysta chwila przekazania sztandaru Światowego Związku Żołnierzy AK – Środowisko Osa w Grodzisku Maz. na ręce podharcmistrza Piotra Skuby przy obecności zasłużonego dla gminy por. Tadeusza Tondery. Drugim takim akcentem było nadanie tytułu „Zasłużony dla Gminy Grodzisk Maz.” dla żyjących członków Społecznego Komitetu Budowy Szpitala Zachodniego w 40. rocznicę powołania ruchu. Byli to Stanisław Jaroszewicz, Henryk Szczap i Władysław Danieluk.

Potem w kinie odbył się pokaz filmu niemego pt. „Ponad śnieg” na podstawie prozy Żeromskiego z muzyką na żywo w wykonaniu kwartetu pod kierunkiem Waldemara Rychłego, a niezwykle ciekawą i budzącą duże zainteresowanie wśród mieszkańców okazała się gra miejska pt. „Miasto i wieś dla Rzeczpospolitej”, która opierała się na ukazaniu udziału ludności cywilnej w procesie odzyskiwania niepodległości i budowania struktur niepodległego państwa. Organizatorzy przygotowali 8 punktów, gdzie znaleźć mogliśmy pracownię krawiecką, drukarnię, stoisko rolnika, szpital polowy, stację kolei warszawsko-wiedeńskiej czy grodziską radiostację. Wszyscy uczestnicy, a było ich ponad 200, otrzymali upominki od Wydziału Promocji Miasta za udział w grze. – Zebraliśmy masę pozytywnych opinii. Osoby, które brały po raz pierwszy udział w takiej grze, doceniały dobrą zabawę połączoną z dużą dawką historii. Gra, którą zaplanowaliśmy na 2 godziny, przyniosła wszystkim dużo radości i satysfakcji, które umożliwiły rodzinne świętowanie – dodaje Łukasz Nowacki.

Nie zabrakło również sportowych wyzwań – na strzelnicy w Makówce odbyły się zawody strzeleckie, a na Stawach Walczewskiego biegi przełajowe, które zorganizował grodziski OSiR. Wspólne świętowanie zakończyło się w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, gdzie na zaproszenie Hufca ZHP odbyła się wieczornica pieśni patriotycznych.

Kamil Kubacki, fot. Marcin Masalski/CK Grodzisk Maz

Tak obchodziliśmy Święto Niepodległości w Milanówku

W Milanówku 11 listopada w ramach obchodów 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyła się uroczysta msza św. za Ojczyznę w kościele pod wezw. św. Jadwigi Śląskiej oraz ceremonia złożenia kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów na placu im. Stefana Starzyńskiego. Po południu odbył się Finał XV edycji Milanowskiego Liścia Dębu  i wręczenie stypendiów i nagród.

Podczas Mszy Świętej, proboszcz Grzegorz Jaszczyk nawiązał do  Święta Niepodległości mówiąc na wstępie: „w takim dniu nasze myśli podążają do naszej Matki – Ojczyzny…”

Po Mszy przedstawiciele miasta, szkół i organizacji w asyście pocztów sztandarowych udali się pod Pomnik Bohaterów na placu im. Stefana Starzyńskiego, aby złożyć wiązanki kwiatów. Wśród delegacji składających kwiaty szczególną uwagę zwróciły na siebie dzieci z miejskiego przedszkola. Przedszkolaki zaśpiewały także piosenkę o niepodległości: „… co to jest Niepodległość – już wiem na pewno …”

Były także okolicznościowe przemówienia. Burmistrz Piotr Remiszewski mówił o bohaterach,  twórcach niepodległości, których wprawdzie nie ma już wśród nas, ale żyją w naszej pamięci i pomnikach. Zabrała także głos posłanka Kinga Gajewska, która mówiąc o patriotyzmie zwracała uwagę, że może on przejawiać się w różny sposób: między innym przez pielęgnowanie języka ojczystego, ale także przez „pilnowanie” władzy.
Uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów zakończył koncert Milanowskiej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego
O godz. 15, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta przy ul Spacerowej odbył się Finał XV edycji Milanowskiego Liścia Dębu oraz wręczenie stypendiów i nagród za wybitne osiągnięcia edukacyjne i sportowe. Z uwagi na skromne rozmiary sali oraz ograniczenia pandemiczne ta uroczystość nie była dostępna dla szerokiej publiczności.

W pierwszej części uroczystości burmistrz Piotr Remiszewski wręczył statuetki i dyplomy Milanowskiego Liścia Dębu Paniom Łucji Świątkowskiej, Małgorzacie Osiadacz i Maria Barbarskiej. W drugiej części uroczystości wręczył stypendia i nagrody za wybitne osiągnięcia edukacyjne i sportowe.

Całą uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu: Magdaleny Miłaszewskiej – Delimat i Justyny Ryfczyńskiej (harfa i skrzypce).

Na koniec jedna uwaga od autora reportażu. Ani w kościele, ani pod Pomnikiem Bohaterów, ani tym bardziej w Sali Konferencyjnej nie było tłumów – Milanówek to małe miasto. Czemu więc tylko niektórzy radni z Rady Miasta Milanówka dali się zauważyć. Dlaczego na uroczystości wręczania nagród dla społeczników i sportowców nie pojawiła się śmietanka radnych „społeczników”, czy choćby przewodnicząca Komisji Kultury i Sportu Karolina Białecka. Wydawać by się mogło, że Święto Niepodległości jest wspólne, a nie tylko tych, co szanują burmistrza   chyba, że trzeba przyjąć, iż przeciwnicy burmistrza, kilka dni wcześniej (7.11 – w rocznicę rewolucji październikowej), mieli swoje własne święto patriotyczne – „Święto Ziemniaka” na Targowisku Miejskim.

tekst/foto Michał Inkielman

Tak obchodziliśmy Święto Niepodległoście w Żabiej Woli

Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości było dla mieszkańców Gminy Żabia Wola bardzo uroczyste. Tradycyjne obchody wzbogacone zostały o ważne uroczystości, które wspominane mają być przez przyszłe pokolenia i z myślą o nich zorganizowane. Wmurowanie kapsuł czasu było wydarzeniem, do którego mieszkańcy przygotowywali się już od dawna.

Cała żabiowolska społeczność zebrała się 11 listopada przed Domem Kultury. Tu punktualnie o 12.00 wszyscy przystąpili do odśpiewania hymnu narodowego w ramach akcji „Niepodległa – do hymnu!”, do której wstęp przedstawiła dyrektor Aleksandra Liwińska. Tak rozpoczęła się uroczystość, która zebrała mieszkańców chcących zobaczyć historyczny moment w dziejach gminy. Poczty sztandarowe oraz delegacje władz samorządowych, szkół, organizacji pozarządowych, instytucji kultury i samych mieszkańców przeszły pod głaz znajdujący się przed Domem Kultury, aby wmurować 6 kapsuł czasu. – W Gminie Żabia Wola w tym roku odbyło się kilka innowacyjnych aktywności i inicjatyw mieszkańców. Kapsuła czasu jest jednym z nich. Została wmurowana w największym głazie, jaki udało nam się odnaleźć. Z inicjatywy radnego Tomasza Kujawy zostały wydrążone otwory, do których włożyliśmy 6 pojemników z zabezpieczonymi materiałami z dzisiejszych czasów, które zostaną otworzone za kilkadziesiąt lat. Wszyscy, zarówno organizacje pozarządowe, jak i samorząd i inne instytucje kultury, sportu i oświaty oraz zwykli mieszkańcy mieli swój wkład w to wydarzenie i przekazali pamiątki, które chcą pokazać przyszłym pokoleniom – mówi Wójt Gminy Żabia Wola Piotr Rybka.

Była to inicjatywa radnego Tomasza Kujawy, którego wsparli Wójt Piotr Rybka, Dyrektor DK Aleksandra Liwińska i Kierownik Biblioteki Izabela Lewandowska. – Głaz wykopany został w 2006 r. na tutejszych polach, a że jest duży, to nie było co z nim zrobić. I wtedy wpadł mi do głowy pomysł, żeby postawić go w takim miejscu, aby służył ludziom. Dlatego uzgodniliśmy, żeby postawić go przed Domem Kultury. A teraz po kilku latach, pomyślałem, że może stać się strażnikiem naszej historii - mówi pomysłodawca, który do kapsuły czasu przekazał medal swojego dziadka za udział w II Wojnie Światowej. – Jak za 100 lat ktoś to otworzy, to taka pamiątka dopiero nabierze mocy historycznej i będzie wielkim dobrem dla przyszłych pokoleń. A może otworzą to dzieci mojego wnuka i będą miały okazję poznać swojego praprapradziadka.

Kapsuły w głazie umieszczało 6 delegacji, które odpowiedzialne były za 6 pojemników oznaczonych tematycznie:

  1. „Samorząd 2021”, który reprezentowali Wójt Piotr Rybka, przewodnicząca Rady Gminy Anna Filipowicz i Starosta Powiatu Grodziskiego Marek Wieżbicki;
  2. „Nasza historia”, którą niósł radny Tomasz Kujawa wraz z córką i wnuczkiem;
  3. „Kultura 2021”, którą reprezentowali dyrektor Domu Kultury, Kierownik Biblioteki i przedstawiciel drużyny Rekin Team Mikołaj Granica;
  4. „Oświata i sport 2021”, które reprezentowali dyrektor Szkoły Podstawowej w Józefinie Marzena Pytlak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Skułach Dominika Brzezińska i zastępca dyrektora Szkoły w Ojrzanowie Anna Mucha;
  5. „Nasza codzienność”, którą reprezentowali radni Magdalena Radomińska, Roman Olczak i Mariusz Sztompka;
  6. „Nasi mieszkańcy 2021”, których reprezentowali Honorowy Obywatel Gminy Żabia Wola Roman Małecki, przedstawicielka OSP Żelechów Malwina Pałasz i przedstawiciel Związku Harcerstwa Polskiego Mateusz Dąbrowski.

W kapsułach znalazły się przedmioty i dokumenty, świadczące o naszych czasach, a przeznaczone dla przyszłych pokoleń. A były to m.in. zapisy trzech ostatnich sesji Rady Gminy Żabia Wola, informacja turystyczna powiatu grodziskiego i podsumowanie kadencji powiatu w latach 2014-2018, mapy powiatu i gminy, Biuletyn Urzędu Gminy w wersjach papierowych z 2021 r. oraz archiwalne numery w wersji elektronicznej, list wójta i przypinka z herbem Żabiej Woli, informacje ze szkół, OSP, stowarzyszeń, harcerzy i sołectw, monety okazjonalne Mennicy Polskiej wraz z monetą jednozłotową, fotografie z Dożynek z 2020 r. i innych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Dom Kultury na przestrzeni lat,  sprawozdania z imprez i konkursów oraz wydawnictwa Domu Kultury z 2021 r., zbiór wierszy z konkursu literackiego „Wierszowana Żabawa” z 2018 r., śpiewnik z ilustracjami, medal za Bieg z Żabką, listy uczniów do kolegów z przyszłości, fotografie z wydarzeń sportowych organizowanych w szkołach i przez kluby sportowe, pendrive z 300 fotografiami gminy wykonanymi z lotu ptaka przez  Marcina Czorę, podręczny zestaw covidowy, biało-czerwony kotylion, raport o stanie gminy, listy do szanownych następców napisane przez zasłużonych dla gminy Andrzeja Jędrycha i Romana Małeckiego, pozdrowienia od młodej mieszkanki Milenki w formie rysunku oraz wiersz Adama Bernatowicza wraz z rysunkiem Ady Bernatowicz.

Na 11 listopada w Gminie zaplanowano również inne wydarzenia. – Drugą oryginalną inicjatywą mieszkańców Gminy Żabia Wola było nadanie rondu w Skułach imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jest to rondo w centrum Skuł, zlokalizowane pomiędzy kościołem a szkołą podstawową. Miesiąc temu radni podjęli odpowiednią uchwałę i dziś możemy przystąpić do odsłonięcia tablicy i złożenia pod nią kwiatów. Poza tym tradycyjnie odbyło się odśpiewanie hymnu i Masza Św. oraz coś, co jest naszym oryginalnym pomysłem, ale odbywa się już od kilku lat, czyli złaz OSP Skuły, gdzie różne drużyny z OSP przyjeżdżają do nas w odwiedziny, żeby wspólnie świętować dzień odzyskania niepodległości – dodaje wójt Piotr Rybka. Tradycyjnie w strażnicy OSP Skuły odbył się również wieczorek niepodległościowy, podczas którego można było wspólnie śpiewać pieśni patriotyczne i podyskutować o patriotyzmie.

tekst/foto Weronika Sadowska

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: