Za nami tydzień bibliotek, który odbywał się w tym roku pod wspólnym hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Spotkania autorskie, gry i zabawy, warsztaty, lekcje biblioteczne i przedstawienia szkolne – to tylko niektóre atrakcje, jakie przygotowały na tę okazję placówki w naszym regionie.

Tydzień bibliotek w Grodzisku Maz.

W Grodzisku Maz. nie zabrakło wielkich nazwisk. Nic dziwnego. Tydzień bibliotek był kolejną okazją do świętowania 500-lecia miasta i wpisywał się w program obchodów. Mieszkańcy tłumnie przybyli na spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, piszącym powieści dla dzieci i młodzieży, Nelą Małą Reporterką oraz Ałbeną Grabowską, Iloną Łepkowską i aktorami serialu „Stulecie Winnych”. Nie mogło zabraknąć również lokalnych twórców, którzy wzięli udział w panelu dyskusyjnym, prowadzonym przez pana Andrzeja Okurowskiego. Podczas spotkania poruszono również tematy związane z historią miasta i ważnymi postaciami, a Ewelina Pieróg przedstawiła Grodziską Bibliotekę Cyfrową. Były też aktywności sportowe, przygotowane przez grodziskie piłkarskie kluby przy udziale Mateusza Wieteski.

Tydzień bibliotek w Jaktorowie

Tydzień atrakcji miały również dzieci i młodzież z Jaktorowa, które miały okazję stworzyć bibliotekę marzeń w grze Minecraft, udać się do „Krainy Twórczości”, gdzie podczas prelekcji połączonej z warsztatami zapoznali się z tajnikami kosmosu, a na koniec obejrzeli smerfny spektakl „Ważniak w tarapatach” w wykonaniu Teatru Blaszany Bębenek. Twórcy wystąpili również w przedszkolu Leśna Kraina w Żabiej Woli.

Tydzień bibliotek w Żabiej Woli

Żabiowolska placówka przygotowała spotkanie autorskie z Agnieszką Lingas-Łoniewską – niekwestionowaną mistrzynią połączenia romansu, dramatu i sensacji oraz z Agnieszką Frączek, która za pomocą dziecięcej literatury popularyzuje wiedzę na temat współczesnej polszczyzny. Natomiast podczas lekcji bibliotecznej pierwszoklasiści z Ojrzanowa mogli m.in. zwiedzić Mini Muzeum Żaby. Przez cały tydzień czytelnicy brali także udział w wyzwaniu „Z książką za pan brat, z książką zwiedzisz cały świat”, w którym codziennie do wygrania były książki oczywiście.

Tydzień bibliotek w Milanówku

Młodsi i starsi czytelnicy mogli spotkać się także w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Milanówku. Tydzień rozpoczął się od połączenia fizyki i muzyki. Młodzież miała okazję zagrać na instrumentach, ale także poznać ich budowę. Dzieciaki za to mogły pobudzić swoją wyobraźnię i za pomocą kredki i papieru stworzyć nowe zakończenia znanych bajek, a także uczestniczyć w rodzinnym quizie wiedzy ogólnej, w którym to można było zdobyć atrakcyjne nagrody. Książki można było także zdobyć zwyczajnie przychodząc do Biblioteki, która zaproponowała czytelnikom różności w postaci m.in. powieści obyczajowych, kryminału i sensacji oraz biografii sławnych postaci i książek o zdrowym odżywianiu.

Tydzień bibliotek w Michałowicach

Podobnie było w Michałowicach, gdzie czytelnicy mogli wymienić się swoimi zbiorami. Poza tym przedszkolaki brały udział w lekcjach bibliotecznych, a nieco starsi zapoznali się z cytatami twórców epoki romantyzmu i wystawą poświęconą Wandzie Rutkiewicz. Wraz z Kołem Gospodyń można było również przygotować lampiony podczas warsztatów makramy. W bibliotecznej filii w Nowej Wsi odbyły się spotkania z przedszkolami, które m.in. obchodziły 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej. Rozstrzygnięto także konkurs recytatorski „Klasyka wierszyka” oraz zorganizowano akcję wymiany roślin, ziół i kwiatów z okazji trwającego roku botaniki.

Tydzień bibliotek w Brwinowie

Za to w Raszynie przez cały tydzień trwał kiermasz książki. Tak samo jak i w Brwinowie, gdzie oprócz tego na czytelników czekało wyzwanie literacko-plastyczne, spotkania biblioteczne z najmłodszymi oraz wystawa inspirowana literaturą pt. „A rzeki klaszczą”. Dodatkowo w oddziale dla dzieci odbył się „Wieczór z bajką”, w filii w Otrębusach spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego omawiane były „Winne” Jarosława Czechowicza, a wisienką na torcie było spotkanie z Jakubem Małeckim. Natomiast w Piastowie najmłodsi czytelnicy spotkali się z Anielą Cholewińską-Szkolik, a starsi wymienili się książkami podczas akcji organizowanej we współpracy z „Półki do Spółki” oraz mieli szansę na wygranie nagród w rankingu najlepszych czytelników. Przez cały tydzień jak w każdej placówce odbył się tydzień abolicji, a także międzyszkolna wystawa prac w ramach konkursu „Pocztówka z Piastowa”.

Tydzieńbibliotek w Piastowie i Raszynie

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: