Koncerty na ludowo

fot. M. Masalski

W ostatnich tygodniach dużo się dzieje w sferze koncertowej w naszych okolicach. W grodziskiej hali widowiskowej CAIiS wystąpił ze swoim repertuarem zespół „Śląsk”, a kolejno w Otrębusach i Pruszkowie zagrało „Mazowsze”, prezentując „Perły Muzyki Sakralnej”. Oba wydarzenia zebrały sporo zainteresowanych, a piękne występy zostaną w pamięci widzów na długo.

To był drugi występ Śląska w grodziskiej hali widowiskowej CAIiS. Pierwsze widowisko było darmowe i przyciągnęło pełną halę widzów. Podobnie było tym razem, choć bilety były już płatne.

Dzięki koncertowi „Podróże ze Śląskiem” mogliśmy poznać kluczowe i najważniejsze tańce w kulturze narodów Unii Europejskiej. Była to barwna opowieść o kulturowej tożsamości i różnorodności narodów europejskich. Oczywiście największe emocje wzbudziły polskie tańce narodowe. Wśród repertuaru wokalnego znalazły się europejskie pieśni ludowe z Grecji, Irlandii, Włoch czy Słowacji. Dzięki utworowi „Ca c’est Paris” poczuliśmy klimat paryskich uliczek, po czym do Niemiec przenieśliśmy się za pośrednictwem „Heidenröslein” Franza Schuberta. Nie zabrakło też porywającej greckiej „Zorby”, jak i znacznie bliższych nam kulturowo tańców słowackich, węgierskich i romskich. Nowością w programie były tańce irlandzkie.

„Mazowsze”, jako pływający okręt, który koncertuje po całym świecie, po raz kolejny zawitało do siebie, do swojego domu i zaprezentowało prawdziwy kunszt muzyczny – „Perły Muzyki Sakralnej”, które, nota bene, muzycy wraz z wokalistami prezentowali w październiku samemu Papieżowi w Rzymie, uświetniając obchody 45. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Chór wraz z orkiestrą i solistami wykonał w Otrębusach i Pruszkowie takie utwory jak „Miserere” czy sławetne „Ave Maria”, ale show skradła sama końcówka. Pod batutą maestro Jacka Bonieckiego Mazowsze wykonało „Pieśń do Bogarodzicy”, trzy pieśni pasyjne („Krzyżu Chrystusa”) oraz na zakończenie podniosłe i tryumfalne „Laudate Dominum”. Muzyka wspaniale niosła się w świątyni i napełniała serca słuchaczy, a wokaliści zostali okraszeni owacjami na stojąco.

Dobór programu nie był przypadkowy – te same kompozycje Mazowsze śpiewało w Rzymie, świętując obchody 45. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Po raz pierwszy w historii przed Ojcem Świętym wystąpił chór wraz z muzykami, co dotychczas nie miało miejsca. Z tej okazji wydano nawet album upamiętniający to historyczne wydarzenie.


fot. ZPLiT Mazowsze

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: