Badanie prostaty jest ważnym elementem profilaktyki zdrowia mężczyzn, ponieważ pozwala na wczesne wykrycie i leczenie chorób gruczołu krokowego, takich jak łagodny rozrost prostaty, zapalenie prostaty lub rak prostaty. W zależności od wieku, objawów i czynników ryzyka, istnieją różne rodzaje badań prostaty, które można wykonać.

  • Dlaczego potrzebna jest konsultacja urologiczna? 
  • Urolog Warszawa — kiedy udać się do lekarza urologa?
  • Choroby układu moczowo płciowego — diagnostyka w klinice układu moczowego

 

Dlaczego potrzebna jest konsultacja urologiczna? 

Prostata to niewielki narząd należący do układu moczowo-płciowego mężczyzn, który znajduje się pod pęcherzem moczowym i otacza cewkę moczową. Prostata wytwarza płyn, który stanowi część nasienia i pełni funkcję transportową i odżywczą dla plemników. Prostata może być źródłem różnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza u mężczyzn po 40. roku życia. Niektóre z nich są łagodne i nie stanowią zagrożenia dla życia, ale inne mogą być poważne i wymagać leczenia.

Urolog Warszawa — kiedy udać się do lekarza urologa?

Zaleca się, aby każdy mężczyzna po 45. roku życia zgłaszał się na wizytę do urologa (https://rehmedicon.com/oferta/urolog/) raz w roku, aby przeprowadzić badanie prostaty. Badanie to obejmuje oznaczenie markera PSA (badanie) we krwi oraz badanie per rectum, które pozwala ocenić wielkość, kształt i konsystencję prostaty. Te badania są szczególnie ważne dla mężczyzn z grup ryzyka, czyli tych, którzy mają w rodzinie przypadki raka prostaty.

Ponadto leczeniem chorób układu moczowo płciowego należy zainteresować się, jeśli zauważy się u siebie objawy sugerujące problemy z gruczołem krokowym. Do najczęstszych objawów należą nietrzymanie moczu, częstsze oddawanie moczu, trudności z rozpoczęciem lub utrzymaniem strumienia moczu, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, parcie na pęcherz w nocy, ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu, lub ejakulacji, obecność krwi w moczu lub nasieniu. Warto odwiedzić centrum medyczne, jeśli w ostatni czasie wystąpiły opisane objawy. 

Choroby układu moczowo płciowego — diagnostyka w klinice układu moczowego

W zależności od wyników badań podstawowych oraz podejrzenia lekarza o konkretne schorzenie prostaty można wykonać dodatkowe badania diagnostyczne. Do najczęściej stosowanych należą badania obrazowe, jak USG układu moczowego (USG gruczołu krokowego, USG jądra). To służy do oceny anatomii i zmian patologicznych w obrębie prostaty i okolicznych narządów. Ponadto w klinice nowotworów układu moczowego wykonane mogą zostać badania inwazyjne, polegają na pobraniu próbki tkanki prostaty za pomocą specjalnej igły pod kontrolą USG lub MRI.

Lekarz urolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem kamicy moczowej, trudnościami podczas oddawania moczu, chorobami nerek, czy problemami ze strony układu moczowo płciowego. Regularne badanie może również zdiagnozować przerost prostaty i wdrożyć odpowiednie leczenie. 

materiał zewnętrzny

Polub nas na Facebook