ETF-y to ciekawa alternatywa dla zwykłych funduszy inwestycyjnych. Kiedy okażą się dobrym wyborem?
Jeszcze do niedawna ETF-y nie cieszyły się wśród polskich inwestorów dużym zainteresowaniem. Były postrzegane jako narzędzia dobre na rynki azjatyckie lub amerykańskie, ale niezbyt dobrze przystosowane do polskich warunków. Duży wpływ na taki stan rzeczy miała też wysokość potencjalnych zysków, która była niższa niż w przypadku standardowych funduszy – zwłaszcza po wzięciu pod uwagę wyników przekraczających benchmarki.
Ostatnie lata przyniosły w tym temacie spore zmiany i coraz więcej osób patrzy na ETF-y przychylniejszym okiem. Nic w tym dziwnego – są one wręcz idealnym rozwiązaniem dla początkujących inwestorów. Czemu warto wybrać właśnie tę formę inwestowania? Czym ETF-y różnią się od zwykłych funduszy inwestycyjnych i handlu akcjami spółek?
Fundusze ETF – o co to w tym chodzi?
ETF to skrót od exchange traded fund, co na język polski należy przetłumaczyć jako fundusz notowany na giełdzie. Od zwykłych funduszy różni się mechanizmem działania. Przystąpienie jest jednoznaczne z zakupem emitowanych przez niego akcji. Sprawa bardzo podobnie wygląda w przypadku wystąpienia – w tym celu wystarczy sprzedać akcje. Obrót nimi jest płynny, co daje inwestorowi możliwość reakcji na ewentualne zmiany trendu.
Specyfika ETF-ów zazwyczaj polega na odtwarzaniu poszczególnych indeksów giełdowych. Dla inwestora oznacza to spore ułatwienie i poprawę bezpieczeństwa inwestycji. Nawet jeśli akcje jednej bądź kilku spółek stanieją, cały fundusz nie musi odnotować spadku. Wahania wartości indeksów łatwiej jest też prognozować.
ETF czy fundusz inwestycyjny? Co wybrać?
Biorąc pod uwagę wspomniane zalety, warto dokładnie przemyśleć zastąpienie inwestycji w tradycyjnym funduszu wykupieniem akcji ETF-ów. Argumentów za tymi drugimi dostarczają rynkowe statystyki, które mówią, że tylko około 10 proc. funduszy osiągają wyniki lepsze od indeksów giełdowych. ETF-y, jako że są bezpośrednio oparte na tych drugich, wypadają pod tym względem znacznie lepiej.
Silne skorelowanie z indeksami ma jednak także gorsze strony. W okresie bessy akcjonariusze ETF-ów nie mogą spodziewać się zadowalających zysków. Nieco inaczej jest w przypadku zwykłych funduszy inwestycyjnych, których obsługa może wówczas skupić się na inwestowaniu w akcje spółek aktualnie przynoszących zyski. Z drugiej strony, sprzedaż akcji ETF-u w razie spadku danego indeksu, dzięki płynnemu indeksowi zwykle nie stanowi dużego problemu.
Jak inwestować w ETF-y? Wybór brokera
Tak jak inne formy inwestowania, handel akcjami ETF-ów wymaga wyboru odpowiedniej platformy transakcyjnej. Przy jej podejmowaniu decyzji szczególną uwagę należy zwrócić na niskie koszty, funkcjonalność i wsparcie merytoryczne. Te ostatnie zapewnia np. Saxo Bank - przejdź tutaj, by dowiedzieć się więcej na temat jego oferty.
Wybór dobrego brokera wpłynie na wszystkie aspekty inwestowania. Pozwoli zminimalizować opłaty, zapewni wygodne wpłaty i da możliwość handlu różnymi instrumentami. Materiały edukacyjne są zaś szczególnie ważne dla początkujących traderów. Pozwolą im systematycznie, efektywnie budować inwestorski warsztat.
materiał zewnętrzny