W ramach 31. Finału WOŚP organizowanego corocznie przez prezesa fundacji Jurka Owsiaka do pomocy przyłączyła się cała Polska. W tym szczególnym dniu wolontariusze wyposażeni w puszki oraz naklejki w czerwone serca, zbierali pieniądze na szczytny cel. Na terenie powiatu grodziskiego i pruszkowskiego zorganizowano liczne atrakcje, konkursy i licytacje. Dochód z całej akcji przeznaczony został, na zakup sprzętu do walki z chorobą cywilizacyjną – sepsą.

Jedna z największych charytatywnych działalności, której celem jest niesienie dobra dla osób potrzebujących, ponownie zwróciła uwagę tysięcy ludzi. Na terenie Grodziska Mazowieckiego i Pruszkowa stacjonowały główne punkty, w których można było licytować różne przedmioty i wypieki. Ważną część programu stanowiły występy taneczno-wokalne dzieci i młodzieży. Specjalnie na tę okazję zaproszeni artyści oraz zespoły zagrały w wielu miastach koncerty na scenach.

Sztab WOŚP w Grodzisku Mazowieckim miał swoją siedzibę w Centrum Kultury. Przed placem strażacy z OSP Żelechów zachowując bezpieczeństwo i ochronę pozwolili zainteresowanym na przejazd drabiną strażacką. OSP Książenice oraz OSP Grodzisk Mazowiecki wspierało akcje, dostarczając mieszkańcom ciepłego prowiantu.  W korytarzu CK przed salą widowiskową, można było poczęstować się wyrobami przygotowanymi przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich Janinów. Stoisko do rysowania kolorowanek stworzono z myślą o najmłodszych. Do zadań grodziskiego hufca ZHP należało malowanie ciekawych wzorków na twarzach dzieci. W tym dniu, na scenie odbył się pokaz talentów. Młodzież miała okazję zaprezentować swoje umiejętności większej publiczności. W przerwach między występami trwały licytacje. Do ciekawych  nagród należały obraz –  "Dębek z Rozalin",  blender próżniowy z firmy MPM czy pamiątkowa puszka wolontaryjna. Uroczystość zakończył koncert początkującej wokalistki, Efi. 3 charytatywny bieg  ,,Policz się z cukrzycą zorganizowany na Stawach Walczewskiego zebrał środki z pakietów startowych, które zostały przeznaczone na tegoroczną zbiórkę.

Pierwszy raz, w powiecie grodziskim udział w wydarzeniu wzięli mieszkańcy Izdebna Kościelnego. Strażacy z OSP Izdebno Kościelne, którzy odpowiadali za prowadzenie sztabu oraz MDP – OSP Izdebno Kościelne dla odwiedzających udostępnili swój sprzęt strażacki. Przy okazji, można było poczęstować się ciepłą grochówką i domowymi ciastami.

Wolontariusze w gminie Baranów dostępni byli w trzech miejscach zbiórki: w Szkole Podstawowej  im. Marii Konopnickiej w Golach, w Szkole Podstawowej  im. Jana Pawła II w Baranowie oraz w Gminnym Centrum Kultury w Baranowie. W 2. Biegu ,,Policz się z cukrzycą’’ wzięło udział 99 zawodników. Uczestnicy nagrodzeni zostali medalami. W tym roku przygotowano ciekawe zestawy do licytacji, wśród nich były, min.: koszulka Wojciecha Szczęsnego z jego autografem, całodniowy karnet narciarski dla 2 osób w górach Świętokrzyskich czy karnet na siłownię. Od sołtys Gól – Justyny Grzeszczak przekazano voucher na tort okolicznościowy.

W Józefinie w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu działała loteria fantowa oraz kiermasz ciastek. Na jednym, ze zrealizowanych występów pojawili się uczniowie, z wyżej wymienionej szkoły. Pierwszy raz do wylicytowania był wyjątkowy prezent – ,,‘Dzień z sołtysem’’. Dla zwycięscy to okazja do spędzenia całego dnia z Marią Kłosiewicz - sołtys wsi Grzegorzowice w gminie Żabia Wola. Warto wspomnieć o dyskotece zorganizowanej na terenie szkoły, w której udało się zebrać – 446 zł.

W Milanówku razem z Orkiestrą Jurka Owsiaka grano w trzech miejscach: w Szkole Podstawowej Nr. 1 przy ul. Królewskiej, w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym Nr. 5 przy ul. Herberta i w Starym Kinie przy ul. Piłsudskiego. Program był bardzo bogaty i zgromadził wielu mieszkańców. W Szkole Podstawowej Nr. 1 zaprezentowany był  pokaz akrobatyczny, nauka gry na akordeonie oraz malowanie obrazu ,,Serca w kosmosie’’. W Starym Kinie pomiędzy koncertami odbyły się licytacje. Wśród organizatorów już wyżej wymienionych byli jeszcze: Hufiec ZHP im. Janusza Kusocińskiego, Milanowskie Centrum Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna. Nie mogło się oczywiście obyć bez strażaków ochotników i radnych. Szczególnie aktywna była rada Bożena Osiadacz, która około południa przebywała w Szkole Nr. 1, a wieczorem w Starym Kinie.

Sztab Orkiestry w Podkowie Leśnej tworzyły 4 instytucje: Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące Nr. 60, Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Warszawy, Szkoła Podstawowa Nr. 2 im. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus  oraz Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich. Na ulicach kwestowało 75 wolontariuszy z podkowiańskich szkół. W ramach akcji zaplanowano, kilka imprez towarzyszących, min: występ solowy Leona Kunickiego w programie „Miłość sąsiada” prezentujący przeboje światowe w 12 językach oraz przedstawienie Teatru Strefy Aktywnego Seniora „Pastorałka”.

W powiecie pruszkowskim założono sztaby w Brwinowie, Michałowicach, Nowej Wsi, Komorowie, Nadarzynie, w Piastowie i Pruszkowie.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Brwinowie oferowano bogatą pulę gadżetów, od fundacji WOŚP: voucher na przejazd w kabinie maszynisty w dniu 16 kwietnia 2023r., bon w postaci spędzenia dnia w dziale Napraw i Utrzymania Taboru czy kupon na miesiąc bezpłatnego treningu w Raion Fight Club. Program obejmował koncert kolędy przybłędy w wykonaniu Ewy Gaworskiej i przyjaciół oraz Teatr pod tytułem „Z Twardowskim przez życie”.

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Michałowicach zawarła w programie również wiele atrakcji: rozgrywki sportowe z Jaguarem dla dzieci i rodziców, zajęcia fitness i zumby oraz warsztaty rękodzieła wiążące się, z wykonaniem zawieszki do kluczy z Kołem Gospodyń Wiejskich Reguły.

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowej Wsi zadbano o przygotowanie punktu „zaadoptuj pluszaka”, foto-budki oraz kiermaszu rękodzieł. Zgromadzona widownia miała okazje ujrzeć występ przedszkolaków i uczniów. Ponadto interesującą rozrywką był pokaz baniek mydlanych. W tym dniu wygospodarowano przestrzeń dla punktu medycznego Promotus oraz miejsce do pomiaru ciśnienia i cukru.

Sztab w ZSO im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie posiadał atrakcyjny program, w którym do udziału  przyłączył się również zespół „Pruszkowiacy”. Niespodzianką był występ nauczycieli. W tym czasie mieszkańcy, mogli wziąć udział, w trzeciej edycji konkursu ,,Biegnijmy i maszerujmy po zdrowie’’ oraz Turnieju Tenisa Stołowego.

W Nadarzyńskim Ośrodku Kultury grała Orkiestra Dęta OSP Nadarzyn, Szkoła Muzyczna w Nadarzynie oraz  Anna Krysiak i Manito. W godzinach popołudniowych odbył się pokaz ratownictwa OSP Nadarzyn. Przerwy techniczne wykorzystywane były do prowadzenia licytacji. Wolontariusze WOŚP w Nadarzynie kwestowali w 8 miejscach.

Działalność charytatywna w Piastowie prowadzona była przez Hufiec ZHP Piastów oraz Miejski Ośrodek Kultury. Ciekawym pomysłem okazała się akcja Graty z Chaty. Formą rozrywki był pokaz Taekwondo i Karate oraz Dance Imperium – taniec nowoczesny. Zorganizowano także stoisko do rejestracji dawców szpiku DKMS.

WOŚP w Pruszkowie ze Szczepem Harcerskim Drużyn Sokolich dostarczył moc wrażeń. Warto wspomnieć o pokazie iluzji w wykonaniu Kacpra Mysiorka oraz  pokazie akrobatyki – KS Alpha Gym. Dodatkowo można było wysłuchać wykładu o sepsie dr. Jacka Radwańskiego. Do wspólnego pomagania włączyli się nauczyciele i uczniowie z pobliskich szkół. Szkoła Podstawowa Nr. 10 w Pruszkowie otrzymała do licytacji zaproszenie od Prezydenta Miasta Pruszkowa, Pawła Makucha - ,,Stańmy razem na scenie i zapowiedzmy Gwiazdę Dni Pruszkowa 2023”. W Szkole Podstawowej Nr. 8 im. Wł. Broniewskiego wystąpiła niezwykle utalentowana finalistka czwartej edycji X Factor Polska, znana pod pseudonimem Ania Blush. Ponadto wizytę złożyła Pani Poseł na Sejm RP – Kamila Gasiuk-Pihowicz. Szkolni wolontariusze z Zespołu Szkół Nr. 1 im. Stanisława Staszica postanowi pójść o krok dalej i poza granicami powiatu zbierać pieniądze. Siedziba sztabu WOŚP w Pruszkowie mieściła się przy Szkole Podstawowej Nr. 2 im. Kornela Makuszyńskiego.

29 stycznia w Centrum Sportu Raszyn od godz. 10 trwały koncerty i przedstawienia, w tym Claret Waters czy Di Somma Dance Studio. Mieszkańcy miasta mogli wziąć udział w licytacji i kiermaszu potrzebnych rzeczy. Gwiazdą wieczoru był zespół De Mono.
Tradycyjnie punktem kulminacyjnym wydarzenia był o godz. 20 pokaz fajerwerków, który rozświetlił niebo nad wieloma polskimi miastami. Podczas Światełka do Nieba wysłuchać można było Hymnu WOŚP. Moment ten naznaczony był dźwiękiem klaksonów z samochodów Straży Miejskiej oraz wozów Ochotniczej Straży Pożarnej.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Graliśmy razem dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy


To może Cię zainteresować: