W tym roku, w ramach 12 edycji Narodowego Czytania odczytano fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Z tej okazji zorganizowano w naszej okolicy wiele atrakcji.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 r., a jako jej pierwsze dzieło wybrano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Pomysłodawcą, który założył i wprowadził w życie daną koncepcję był ówczesny prezydent Polski – Bronisław Komorowski. Przez lata praktykowana inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem.
Tegoroczna edycja dedykowana była powieści pozytywistycznej Elizy Orzeszkowej pod tytułem „Nad Niemnem”. Najbardziej znana lektura pisarki powstała w 1888 r. Dzieło zaczęły także doceniać następne pokolenia. Jego tematyka m. in. przywołuje okres Powstania Styczniowego, którego 160 rocznica obchodzona jest w 2023 r.
W Grodzisku Mazowieckim, 9 września, na Stawach Walczewskiego przy Letniej Bibliotece Plenerowej miało miejsce Narodowe Czytanie ze specjalnym udziałem aktorów: Iwony Pawlak i Adama Marjańskiego, którzy odegrali w adaptacji filmowej powieści role głównych postaci, tj. Justynę Orzelską oraz Jana Bohatyrowicza. Podczas wydarzenia można było poznać ciekawostki na temat produkcji filmu, okoliczności wyboru ról pierwszoplanowych, emocji towarzyszących spotkaniu bohaterów oraz historii ich dalszej drogi zawodowej. Spotkanie było okazją do wykonania wspólnej fotografii i zdobycia autografu aktorów. Rozmowę z aktorami poprowadziła Magdalena Żerek z Biblioteki Publicznej w Grodzisku Mazowieckim.
W Piastowie zorganizowano wspólne czytanie 9 września w Parku przy Willi Millera. Atmosfera miejsca pozwoliła zachować nastrojowy i barwny klimat opisu przyrody w lekturze. Funkcje prowadzącego pełnił Jerzy Łazewski, aktor i wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Warto wspomnieć o zaangażowaniu uczniów z SP nr. 3, wychowawców oraz urzędników piastowskich w przygotowanie uroczystości. Dla najmłodszych była to jeszcze okazja do zaprezentowania swoich umiejętności recytatorskich i plastycznych. Muzyczny akcent stanowiły utwory klasyczne w wykonaniu zespołu Classic Trio.
W drugi weekend września, w Nadarzynie można było się zapoznać z fragmentami wesela w Bohatyrowiczach z powieści „Nad Niemnem”. Dodatkowo zainicjowano biesiadę literacką. Obchody połączone zostały z 75-leciem Biblioteki Publicznej Gminy Nadarzyn.
Sobotni dzień, 9 września, w Jaktorowie rozpoczął się od gry terenowej „Śladami Elizy Orzeszkowej”. Zaplanowane łamigłówki i zadania nawiązywały do wydarzeń z lektury. W grze wzięło udział 20 uczestników. Osoby preferujące wypoczynek na świeżym powietrzu mogły wysłuchać audiobooka z „Nad Niemnem”. Zwieńczeniem wydarzenia było podsumowanie gry terenowej, która wiązała się z niepowtarzalną okazją do stworzenia własnego wzoru lub postaci na wspólnym płótnie. Wręczone zostały również nagrody zwycięzcom wakacyjnych konkursów. Uhonorowani zostali też laureaci w konkursie „Najaktywniejszego czytelnika” oraz „Książka na wakacjach”. W organizację przedsięwzięcia zaangażowała się Gminna Biblioteka Publiczna w Jaktorowie.
[GALLRY46052]
16 września w Pruszkowie historię Bohatyrowiczów i Korczyńskich przybliżył m.in. aktor Dariusz Kordek wraz z Prezydentem Miasta Pruszkowa Pawłem Makuchem, Posłem Zdzisławem Sipierą, Dyrektorem MOK „Kamyk” Amelią Werys-Grabowską oraz Dyrektorem Książnicy Pruszkowskiej Anetą Pawłowską. Odpowiednią oprawę muzyczną zapewnił kwartet smyczkowy AMOK. Warto dodać, że tydzień wcześniej narodowe czytanie odbyło się też w ramach Pikniku Rodzinnego Powiatu Pruszkowskiego. Na scenie w parku im. Tadeusza Kościuszki zacytowano wybrane opisy książki. W roli prezenterów wystąpili m.in.: Starosta Powiatu Pruszkowskiego Krzysztof Rymuza, Wicestarosta Pruszkowski Grzegorz Kamiński, przewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego Rafał Sieradzki, soliści Anna Urbanowicz i Piotr Łapiński, pianista Juliusz Goniarski oraz aktorzy Justyna Fabisiak i Piotr Kramer.
W kolejną sobotę, 23 września w Brwinowskim Pałacu Kultury kilka słów wstępu o autorce i samej lekturze wygłosiła profesor literatury Ewa Paczoska. Lektorem został zastępca Burmistrza Jerzy Wysocki. Na tę okazję przygotowano także elementy teatru, quiz z nagrodami oraz możliwość nabycia książki.
W wydarzeniu aktywnie uczestniczyły także inne gminy:
- Miejska Biblioteka Publiczna w Milanówku, 9 września oferowała wspólne biesiadowanie przy stole Bohatyrowiczowym, kromkę chleba ze smalcem i wiejskie mięsa.
- W tym samym dniu w Gminnej Bibliotece Publicznej w Żabiej Woli odbyła się inscenizacja sceny z książki z teatrem „Trzeci Dzwonek”, pokaz multimedialny Niemen oraz zabawy i konkursy, w tym m.in. „A co ty wiesz o Orzeszkowej?”.
- –W podkowiańskiej Bibliotece Publicznej im. Poli Gojawiczyńskiej, 26 września w samo południe aktorzy Bożena Furczyk i Marcin Popczyński znakomicie zinterpretowali teksty literackie. Ponadto ukazany został reportaż Roberta Pawłowskiego pt. „Niemy Niemen” opowiadający dalsze historie prawdziwych bohaterów powieści „Nad Niemnem”.
To może Cię zainteresować: