Pieluchowanie wielorazowe wraca do mody. Może to wydawać się dziwne, gdyż kilkadziesiąt lat temu kobiety robiły wszystko, żeby pieluszki tetrowe zostały zamienione na łatwe w użyciu i bezproblemowe pampersy. Jednak biorąc pod uwagę, jak dużo jednorazowych pieluszek zużywają dzieci w ciągu dnia i jak negatywnie wpływają one na stan środowiska, nowy trend staje się coraz bardziej zrozumiały.
Pieluchowanie wielorazowe – co to takiego?
Pieluszki tetrowe, bambusowe czy bawełniane wykorzystywane w tak zwanym pieluchowaniu wielorazowym pozwalają przede wszystkim chronić naturalne środowisko, gdyż jeden pampers rozkłada się aż 400 lat, a każdy maluch w ciągu jednego dnia zużywa nawet 10 sztuk. Jeśli wyobrażasz sobie teraz ogromne góry śmieci powstałych właśnie z jednorazowych pieluszek to doskonały sposób, żeby przekonać Cię do modeli wielorazowego użytku. Jednak aby zacząć przygodę trzeba zapoznać się z elementami wchodzącymi w skład jednego kompletu. Chodzi o wkład oraz otulacz. Wkłady dostępne są w wielu rozmiarach, a do ich produkcji służy tetra, bawełna, biobawełna, bambus czy mikrofibra. Pieluszki tetrowe mimo upływu lat cieszą się największą popularnością. Wybór wkładki powinien być uwarunkowany potrzebami, wagą oraz wzrostem malucha, który będzie ją nosił. Najmniejszy rozmiar doskonale sprawdzi się w przypadku noworodka, ale wraz z upływem czasu warto zmienić je na grubsze i bardziej chłonne modele.
Wkład znajduje się od strony pupy, a z kolei zewnętrza część powstaje z wykorzystaniem poliestru laminowanego, który nie przepuszcza wilgoci.
Pieluchy All in one
Pieluszki AIO przypominają pampersy, co oznacza, że wszystkie elementy są ze sobą zszyte. Wszyty wkład zostaje założony maluchowi na pupę. Kiedy jest on zabrudzony, całość zostaje wrzucona do prania, co sprawia, że kosz nie zapełnia się zużytymi pampersami. Wystarczy jedno pranie i wszystko zostaje doprowadzone do stanu nowości. Dostępne są również pieluszki, w których otulacz, kieszeń i wkład znajdują się oddzielnie. Pieluchowanie nocne różni się od dziennego, gdyż wkładane modele są wyłożone chłonnym wkładem. To doskonały sposób, aby zapobiegać przemoczeniu. Do ich produkcji pieluch używa się wełny oraz materiału PUL.
Wielopieluchowanie – krok po kroku
Pieluszki tetrowe, bambusowe, bawełniane i inne doskonale się sprawdzają, ale trzeba wiedzieć, od czego należy zacząć przygodę z wielopieluchowaniem. W pierwszej kolejności niezbędne jest zakupienie odpowiednich pieluszek dopasowanych pod względem rozmiaru oraz chłonności. Zakup powinien być uwarunkowany dobrej jakości materiałem oraz certyfikatami potwierdzającymi bezpieczeństwo. Ten rodzaj pieluch wymaga nieco większych nakładów finansowych, ale jest to jednorazowy koszt w przeciwieństwie do pampersów, które są nie tyko drogie, ale także nieekologiczne. Dostępna są również tak zwane pieluchoteki, gdzie wypożycza się kilka modeli (w różnych rozmiarach, ze stałym albo wyjmowanym wkładem), co ułatwia dokonanie zakupu.
materiał zewnętrzny