W wielu miejscowościach powiatu grodziskiego i pruszkowskiego mieszkańcy, wraz z władzami samorządowymi, uroczyście obchodzili 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Były odznaczenia dla biorących udział w Powstaniu Warszawskim, rajdy, gry terenowe z tłem historycznym, składanie kwiatów na powstańczych mogiłach i koncerty powstańczych pieśni, które wraz z artystami śpiewali także mieszkańcy.
Brwinowskie obchody rozpoczęła msza św. o godz. 10.30 w kościele parafialnym w Brwinowie. Główne uroczystości odbyły się o godz. 17. Godzina W została upamiętniona minutą ciszy, którą rozpoczął dźwięk syren. Po odśpiewaniu Hymnu i złożeniu kwiatów pod pomnikiem na Rynku w Brwinowie, rozpoczął się koncert zorganizowany przez Fundację Akademia Profil. Piosenki powstańcze wykonał zespół w składzie Arkadiusz Głogowski – śpiew, Michał Szymkiewicz – śpiew, instrumenty klawiszowe oraz Przemysław Skałuba – klarnet, saksofon. Wieczorem o godz. 20 w Parku Miejskim odbył się plenerowy pokaz filmu „Roznosiciele radości. Opowieść o harcerskiej poczcie powstańczej” w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego.
Tegoroczne obchody miały zupełnie inny niż do tej pory przebieg. Najważniejszym elementem obchodów była gra terenowa „Powstanie 44 – I wyszedłeś jasny synku…”, zorganizowana wraz z wolontariuszami przez zespół Dworku Adama Chełmońskiego w Adamowiźnie. To dość nieoczywiste miejsce sprawdziło się idealnie! Na terenie rozległego parku zlokalizowane były punkty, na których czekały nas kolejne zadania.
-
Ten rok został ogłoszony rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tego względu, chcieliśmy wykorzystać jego historię i dorobek, jako motyw przewodni. – mówił nam Piotr Moczydłowski, główny pomysłodawca gry – Mogliśmy przejść po punktach, związanych z życiem Baczyńskiego, wykonać szkice, odzwierciedlając szkice Baczyńskiego, napisać kawałek wiersza, wziąć udział w treningu strzeleckim Szarych Szeregów. Mogliśmy też odwiedzić targ w wyprawie po buty i dostarczyć je do jego oddziału. Na koniec musieliśmy dostarczyć do drukarni małe pismo i przygotować do wydruku mały tomik poezji z wierszy otrzymywanych w poszczególnych punktach.
Warto zaznaczyć, że gra nie powstałaby gdyby nie wsparcie wolontariuszy. Jak zaznaczyła Monika Samoraj z zespołu Dworku Adama Chełmońskiego,
wszystkie zadania i zagadki były wymyślane wspólnie z młodzieżą.
Warto też zaznaczyć, że pomimo kapryśnej pogody, w grze wzięło udział około 40 zespołów
Tegoroczne uroczystości w gminie Michałowice miały nieco odmienny przebieg niż w latach ubiegłych. Rozpoczął je 25 lipca, w Pęcicach, 55. Rajd Po Kamienistej Drodze. Właśnie w Pęcicach, 2 sierpnia 1944 r,. z siłami niemieckimi starli się żołnierze AK IV Obwodu Warszawa – Ochota i VI Rejonu „Obroży” z Pruszkowa, Piastowa i Ursusa. Walki toczyły się wzdłuż drogi prowadzącej z Reguł do tutejszego pałacu. Zginęło 91 powstańców, część w walce, innych rozstrzelano po zakończeniu bitwy. Następnie licznie zebrani wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych w intencji poległych w boju, zamordowanych i zmarłych powstańców, w wykonaniu światowej sławy tenora - Bogusława Morki.
W Pęcicach odbyła się również msza święta polowa na cmentarzu powstańczym. Obchody zakończono „Apelem Poległych” i składaniem kwiatów na powstańczej mogile.
31 sierpnia w Komorowie, przy skwerze ks. T. Kozłowskiego, mieszkańcy mogli uczestniczyć w koncercie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie zespołu Projekt 44. Od 3 sierpnia na terenie Urzędu Gminy Michałowice można zobaczyć wystawę Alessandro De Berti „Niemy Krzyk”
Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęło spotkanie na milanowskim cmentarzu parafialnym, gdzie w grobach zaznaczonych szeregami białych krzyży pochowani są powstańcy oraz cywile, którzy zmarli w szpitalach, przeniesionych do Milanówka z Warszawy. Patrząc na te rzędy białych krzyży nie można zapomnieć o Polakach walczących z niemieckim okupantem i poległych w różnych krajach Europy oraz tych, którzy walczyli pod Monte Casino i słów poświęconej im pieśni: Czy widzisz ten rząd białych krzyży? To Polak z honorem brał ślub. Z honorem i do końca walczyli również warszawscy powstańcy.
Uroczystość rozpoczął dźwięk syreny w godzinie W. Potem zebrani odśpiewali Hymn Polski i razem z proboszczem parafii św. Jadwigi Śląskiej – ks. Grzegorzem Jaszczykiem modlili się w intencji powstańców i cywilów pochowanych na milanowskim cmentarzu.
Następnie złożono wiązanki kwiatów. Zastępca burmistrza Ryszard Raban, w imieniu nieobecnego burmistrza Piotra Remiszewskiego, wygłosił krótkie przemówienie, w którym nawiązywał do tragicznych 63 dni Powstania Warszawskiego. Po zastępcy burmistrza zabrała głos posłanka Kinga Gajewska.
O godz. 18:00 w kościele św. Jadwigi rozpoczęła się msza święta w intencji powstańców, tych którzy już odeszli, ale również tych, którzy żyją i byli świadkami tych tragicznych dni. W mszy św. uczestniczyli liczni wierni, a wśród nich pani Helena Czyżewicz - w czasie wojny zaangażowana w działalność konspiracyjną „Szarych Szeregów” i Wojskowej Służbie Kobiet ZWZ-AK Ośrodek „Mielizna” – Milanówek, ps. „Teresa” oraz poczty sztandarowe. Mszę odprawił i homilię wygłosił proboszcz ks. Grzegorz Jaszczyk. Biało-czerwona flaga, którą widzą Państwo na jednym ze zdjęć umieszczonych w galerii, została wyniesiona z ruin powstańczej Warszawy, a znaleziono ją przed kilku laty w kościele św. Jadwigi.
A potem mieszkańcy Milanówka spotkali się na Placu Stefana Starzyńskiego, gdzie odbył się wzruszający koncert „(Nie)Zakazanych Piosenek" zorganizowany przez Milanowskie Centrum Kultury. Licznie zebrani śpiewali razem z Arkadiuszem Głowackim, któremu towarzyszyli: Michał Szymkiewicz – piano i Przemysław Skałuba – klarnet.
Pruszkowskie uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:30 uroczystą mszą świętą w kościele św. Kazimierza. Podczas mszy „Złotą Odznaką Krzyża Stulecia Niepodległości” odznaczony został ppłk Henryk Filipski - uczestnik wydarzeń sierpnia 1944 r. oraz sztandar koła nr 6 w Pruszkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Kolejna część uroczystości rozpoczęła się w godzinie „W” pod tablicą poświęconą pracownikom Elektrowni Okręgu Warszawskiego przy ul. Waryńskiego 1. Po złożeniu kwiatów i krótkich okolicznościowych przemówieniach, Starosta Pruszkowski - Krzysztof Rymuza oraz Prezydent Miasta Pruszkowa - Paweł Makuch, odznaczyli uczestnika tamtych wydarzeń mjr. Wojciecha Cygańskiego „Złotą Odznaką Krzyża Stulecia Niepodległości”.
Na zakończenie obchodów, na Placu Jana Pawła II w Pruszkowie, mieszkańcy wraz z Kapelą Warszawską Staśka Wielanka, wspólne śpiewali piosenki powstańcze. Koncert dopełniła wystawa plenerowa Biura Edukacji Narodowej IPN „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę” prezentowana przez Muzeum Dulag 121. Wystawę można oglądać do 2 października.
W Godzinę "W" w Żabiej Woli zawyły wszystkie syreny, po czym zgromadzeni wokół Domu Kultury, uczcili pamięć poległych minutą ciszy. Po krótkim przemówieniu Dyrektora Domu Kultury – Aleksandry Liwińskiej, rozpoczął się koncert „(Nie) Zakazanych Piosenk”, podczas którego śpiewano pieśni powstańcze przeplatane wierszami Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W programie wystąpiły zespoły działające w Domu Kultury: DoReMiRe, Wesołe Rzępoły, Trzeci Dzwonek.
To może Cię zainteresować: