230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w regionie

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w regionie – pomimo obostrzeń – obfitowała w wydarzenia. Obok tradycyjnych Mszy Świętych w intencji Ojczyzny i składania kwiatów, nie zabrakło również historycznych gier dla całych rodzin.

Żabia Wola

Tuż przed 230 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja członkowie grupy teatralnej "Trzeci Dzwonek" Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Żabiej Woli nagrali materiał filmowy, który przybliżył ideę tego ważnego wydarzenia. Barbara Sadowska-Stasiak przeczytała preambułę Konstytucji 3 maja, Grażyna Rutkowska recytowała utwór Michała Areta „Trzeci Maj”, a Mirosław Badowski przedstawił utwór „Ślubowanie” Józefa Stemlera. 3 maja w Żelechowie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. W Skułach podczas specjalnej uroczystości przyznano odznaczenia dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej tamtejszej OSP.

Marcin Bartkiewicz

Obchody w Milanówku

fot. Michał Inkielman

Uroczystości w Milanówku, stosownie do pandemicznych ograniczeń, miały charakter kameralny. Pod Pomnikiem Bohaterów przy placu Stefana Starzyńskiego delegacje złożyły kwiaty. Następnie w kościele pw. św. Jadwigi odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny. Nie zabrakło także świątecznej części rozrywkowej, adresowanej do rodzin z dziećmi – historycznej gry terenowej WITAJ MAJ.

O godz. 12:10 pod Pomnikiem Bohaterów przy placu Stefana Starzyńskiego w asyście warty honorowej Straży Miejskiej kwiaty złożyli: zastępca Burmistrza Milanówka Ryszard Raban w imieniu Burmistrza i Rady Miasta, przedstawicielka Milanowskiego Centrum Kultury i przedstawiciele Milanowskiej Straży Pożarnej. Delegacjom składającym kwiaty towarzyszyło kilkanaście osób z zachowaniem „dystansu społecznego”. Podczas Mszy św. za Ojczyznę odprawianej o godz. 12:30 homilię wygłosił proboszcz ks. kanonik Grzegorz Jaszczyk. Tym razem, uroczystościom nie towarzyszyły poczty sztandarowe.

Mimo niezbyt zachęcającej pogody, gra terenowa zorganizowana przez Milanowskie Centrum Kultury cieszyła się dużym powodzeniem. Pomiędzy godziną 11 a 12, tj. wówczas, gdy pojawiło się słońce, do gry zgłosiło się już 8 zespołów rodzinnych („patroli”), a można było zgłaszać się do 14:30. Ich zadaniem było odwiedzenie sześciu stanowisk rozmieszczonych w różnych punktach miasta i w każdym z nich, pod okiem instruktorów występujących w strojach z końca XVIII wieku, wykonanie zadań związanych z samą historią Konstytucji 3 Maja, bądź symbolami narodowymi lub kulturą z epoki (muzyka, taniec) uzyskując przy okazji wiele ciekawych informacji. Jak można zauważyć na zdjęciach, „patrole” liczące od 2 do 5 członków, to z reguły rodzice z dziećmi od w wieku kilku do kilkunastu lat. Przemierzali oni drogę między stanowiskami pieszo lub na rowerach z zachowaniem dystansu między zespołami. Po uzyskaniu potwierdzenia „zaliczenia” wszystkich zadań, w punkcie startu na uczestników gry czekały nagrody – bony do lodziarni.

Michał inkielman

Obchody w Brwinowie

fot. UG Brwinów & Powiat Pruszkowski

Przed Pomnikiem Niepodległości na Rynku w Brwinowie złożono kwiaty. W uroczystości wzięła udział delegacja samorządowców: burmistrz Arkadiusz Kosiński, jego zastępca Jerzy Wysocki, a także przewodniczący rady miejskiej Sławomir Rakowiecki oraz pierwszy zastępca burmistrza Sławomir Walendowski.

Kwiaty złożyli też Rafał Sieradzki - Przewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego oraz Grzegorz Kamiński -  Członek Zarządu Powiatu Pruszkowskiego.

Marcin Bartkiewcz

Obchody w Grodzisku Maz.

fot. Jacek Wolszczak

Punktualnie o 11:00 rozpoczęła się gra online „Nasze prawa – wspólna sprawa”, przygotowana przez Centrum Kultury. Co godzinę pojawiała się tam kolejna zagadka filmowa dotycząca polskiej historii, prawa i obyczaju. Każda pierwsza poprawna odpowiedź była premiowana upominkiem ufundowanym przez Wydział Promocji grodziskiego magistratu.

W południe, w kościele pod wezwaniem Świętej Anny odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, a jej uczestnicy usłyszeli kazanie ks. Janusza Starosty, dziekana dekanatu grodziskiego. Ksiądz Starosta jest również proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego, a także pełni funkcję kapelana Straży Pożarnej w powiecie grodziskim.

Delegacje kombatantów, harcerzy, samorządowców, pracowników Centrum Kultury, służb mundurowych złożyły kwiaty pod Pomnikiem Wolności. Obchodom towarzyszyli także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Podczas uroczystości burmistrz Grzegorz Benedykciński wręczył Stanisławowi Olkowskiemu medal Honorowego Obywatela Grodziska Mazowieckiego za szczególne zaangażowanie w życie miasta.

Sięgamy pamięcią do tego wydarzenia, ponieważ był to ostatni zryw wolności, na który stać było przedstawicieli polskiej władzy po latach upokorzenia. Konstytucja miała dawać nadzieję na to, że może być lepiej i stanowiła niezwykle ważny testament w okresie zaborów – mówił Tomasz Krupski, wiceburmistrz Grodziska po zakończeniu uroczystości. – Dzisiaj jest dla nas testamentem przypominającym o tym, że warto się godzić, patrzeć na to, czy nie zapominamy o grupach, które wymagają wsparcia, czy w jakiś sposób nie dokonujemy zachwiania w ramach podziału władzy. To również okazja do namysłu nad tym, czy dbamy o tę demokrację w taki sposób, żeby ona trwała i żeby Polska była krajem silnym i wolnym.

Jacek Wolszczak

Obchody w Pruszkowie

fot. Powiat Pruszkowski & Miasto Pruszków

Przedstawiciele władz powiatu i miasta uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem świętego Kazimierza w Pruszkowie. Wśród zaproszonych na uroczystości przez prezydenta Pruszkowa Pawła Makucha gości był m.in. poseł Zdzisław Sipiera, a także Piotr Bąk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Pruszkowa.

W asyście Strzelców Rzeczypospolitej, złożono wiązanki pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

Marcin Bartkiewicz

Polub nas na Facebook


To może Cię zainteresować: