Podkowa Leśna i jej gościnni mieszkańcy oraz instytucje kultury już po raz siedemnasty(!) otwierają dla wszystkich swoje ogrody i zapraszają na 33 kameralne wydarzenia: prezentację nt. miast ogrodów, liczne koncerty w różnorodnych stylistykach, wernisaże i wystawy w podkowiańskich galeriach sztuki i pracowniach artystów, warsztaty ceramiczne, spotkania autorskie, gry planszowe, spektakl teatralny, potańcówkę, porady jak dbać o zdrowie i wiele innych.
- Najwyższym celem architekta jest budowanie i zachowanie rodzinnego kraju. Świata pięknych krajobrazów, wspaniałych miast, które będziemy nosić w sercu i do nich tęsknić. Miejsc, z których pochodzenie będzie powodem do dumy, dumy z dziedzictwa i z tego, że mamy co przekazać następnym pokoleniom – napisał Leon Krier w dziele “Architektura wspólnoty”.
Te zdania, przytoczone podczas odbywającego się w 2015 roku w Podkowie I Kongresu Polskich Miast Ogrodów, uświadamiają nam, jak wielką wartością jest dziedzictwo pozostawione przez ojców założycieli i kolejne pokolenia mieszkańców, którzy przez lata tworzyli Podkowę. Składnikami tego dziedzictwa jest unikalny układ urbanistyczny, oryginalna architektura i niezwykłe walory przyrodnicze Miasta Ogrodu. Pamiętamy o tym szczególnie 9 kwietnia, kiedy to obchodzimy Święto Podkowy, w rocznicę założenia Spółki “Miasto Ogród Podkowa Leśna” w 1925 roku.
Piękno, unikalność i różnorodność Podkowy, a także otwartość jej mieszkańców możemy w pełni docenić podczas odbywających się regularnie od 2005 roku festiwali Otwarte Ogrody. Program Festiwalu tworzony jest zawsze oddolnie przez samych podkowian oraz lokalne stowarzyszenia i instytucje kultury, a Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich odpowiada za koordynację całości. Finansowo wydarzenia festiwalowe wspierają co roku podkowiańscy przedsiębiorcy.
Zachęcamy do zapoznania się z programem Festiwalu:
To może Cię zainteresować:
Fenomen Otwartych Ogrodów trwa nieprzerwanie od prawie dwudziestu lat. Kiedy we wrześniu 2005 roku otworzyły się pierwsze ogrody w Podkowie Leśnej, nikt nie przypuszczał, że Festiwal Otwartych Ogrodów stanie się symbolem, wręcz marką miast-ogrodów. Wraz z rozwojem pomysłu Magdaleny Prosińskiej i Łukasza Willmanna, który początkowo miał promować podkowiańskie dziedzictwo kulturowe, szczególnie architektoniczne i przyrodnicze, festiwal ewaluował w kierunku wydarzeń artystycznych kulturalnych, przyrodniczych i prozdrowotnych. Lokalna inicjatywa zdobyła naśladowców w okolicznych miejscowościach m. in. w Milanówku i Brwinowie, ale też w Konstancinie-Jeziornej, Zalesiu Dolnym, a także w dzielnicach Warszawy: na Sadybie i Włochach i jeszcze w wielu innych miejscach.
Dwie dekady Otwartych Ogrodów