Mieszkańcy naszej okolicy mają okazję uczestniczyć w wystawie dzieł sztuki ludowej, inspirowanej obrzędowością Świąt Wielkiej Nocy. To dzięki Galerii Impuls, w której od 3 kwietnia zobaczyć można niezwykłą kolekcję zbiorów Profesora Mariana Pokropka.

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto dla Chrześcijan. To czas spotkań z rodziną, ale również przemyśleń i refleksji, zmian i oczekiwania na nowe. Święto to łączy w sobie wielkie i skrajnie różne emocje – od wiosennej radości, poprzez bolesną tajemnicę do cudu Zmartwychwstania. I właśnie te emocje przekazywane są przede wszystkim poprzez sztukę ludową, gdzie artyści w sposób szczególnie bliski uwieczniają tę symbolikę. Nie inaczej jest również na wystawie w Galerii Impuls w Podkowie Leśnej, gdzie prezentowana jest zaledwie część prywatnej kolekcji Profesora Mariana Pokropka, wybitnego etnografa i założyciela Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach, który uświetnił swoją obecnością uroczystość otwarcia wystawy pt. „Czym nas dziś urzeka sztuka ludowa?”. – Jest to tylko część zbiorów, bo kolekcja składa się z ponad 10 000 dzieł. W Otrębusach do 2014 r. funkcjonowało muzeum, które obecnie udostępniane jest jedynie specjalistom w celach badawczych. I to jest jedna z nielicznych okazji, żeby te dzieła zobaczyć na żywo. Dlatego ważne jest, aby usłyszał o nich jak najszerszy krąg ludzi – mówi właścicielka Galerii Anna Bentyn.

Wystawa składa się z rzeźb, płaskorzeźb, malarstwa na szkle, tkanin dwuosnowowych, pisanek, palm, wycinanek i innych elementów dekoracyjnych. – Pomysł i idea wystawy to obrzędowość Wielkanocna, od ostatniej wieczerzy, poprzez drogę krzyżową, ukrzyżowanie i pietę, czyli rozpacz nad zamordowanym synem, co wywołuje prawdziwe emocje, prawdziwe wzruszenie. A poprzez malarstwo na szkle przechodzimy do części radosnej, bo Wielkanoc to jest czas przeżywania, oczekiwania na nowe, na lepsze. Ta radość nadchodzi wraz z wiosną, dobrą pogodą, słońcem – mówi organizatorka. – Prezentujemy dzieła artystów, którzy poprzez kościół wyrażają swoją potrzebę tworzenia. Jeden z artystów wyrzeźbił wszystkie stacje drogi krzyżowej, co jest przepiękne, a przy tym spójne. Proszę też zwrócić uwagę na rzeźbę Chrystusa opłakującego pomordowane dzieci. Jak w głowie artysty został przetworzony motyw krzyża. Część radosną wyrażają za to pisanki z pięciu różnych regionów Polski oraz Ukrainy, Litwy i Rumunii. Różnią się wzorem, pomysłem, wykonaniem, dokładnością.

Wystawa czynna będzie do końca kwietnia. Jeśli będzie zainteresowanie, wystawa zostanie przedłużana nawet do połowy maja. Wernisażowi towarzyszył jarmark świąteczny.

Polub nas na Facebook
Zobacz galerię: Wielkanoc w sztuce ludowej


To może Cię zainteresować: